Vrah Mikuš nevzdal snahu o dřívější propuštění, požádá znovu

Praha - Lékař Vladimír Mikuš, který si ve vězení odpykává 14letý trest za vraždu milenky, tento měsíc podá novou žádost o podmíněné propuštění. Mikuš ve vězení vystudoval teologii a pracuje tam jako knihovník. Původní žádost zamítl v březnu soud s tím, že trest doposud nenaplnil svůj výchovný účel.

Přidejte svůj názor

Soud, ilustrační fotografie

Podle trestního zákoníku lze odsouzeného vraha propustit předčasně na svobodu nejdříve po uplynutí dvou třetin trestu, a to pouze tehdy, jestliže nehrozí, že zopakuje obdobný trestný čin. O žádosti rozhoduje okresní soud v místě věznice, a to při veřejném zasedání. Při podmíněném propuštění zároveň stanoví zkušební dobu, která je u zločinů v rozmezí jednoho roku až sedmi let. Může také rozhodnout o dohledu ze strany probačního úředníka. Jestliže soud žádosti nevyhoví, smí odsouzený podat novou nejdříve po půl roce.

Mikuš v roce 2007 udusil svou kolegyni z farmaceutické firmy tak, že ji svázal drátem, přelepil jí ústa a nos lepicí páskou a přetáhl jí přes hlavu igelitový pytel. Poté ji vložil do předem připravené plastové bedny, do níž vyvrtal otvory a zatížil ji kameny, aby klesla pod vodu. Ženu zavraždil pravděpodobně ze žárlivosti. Potom odcestoval do zahraničí a do Česka byl eskortován až po několika měsících.

Soud ho původně uznal vinným z ublížení na zdraví s následkem smrti, protože policii se nedařilo objevit tělo pohřešované ženy. Bednu s ostatky našli rybáři v Orlické přehradě jen několik dní před odvolacím jednáním, a justice poté čin překvalifikovala na vraždu.

Mikuš požádal soud o "druhou životní šanci" a uvedl, že činu lituje a trápí se jeho nevratností. Proti předčasnému propuštění se minule postavil státní zástupce. Argumentoval posudkem psychiatra, podle nějž muž dosud nezískal dostatečnou sebereflexi.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Věznice se ho bály? Co se dělo po zadržení uprchlého Kajínka?

23.05.2018 10:58 Brno - Být přítelkyní omilostněného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka nebylo jednoduché. V době,…

ÚS přezkoumá doživotí v metanolové kauze, stěžují si míchači smrtící směsi

23.05.2018 08:39 Brno - Ústavní soud přezkoumá rozsudky nad doživotně potrestanými aktéry metanolové kauzy. Se…

Spokojenost s členstvím v EU stoupá. Nejvíc brblají Češi, ukazuje…

23.05.2018 08:23 Brusel - Spokojenost obyvatel zemí Evropské unie s členstvím v EU roste, v aktuálním průzkumu…

Další otřesy na Chebsku: Nejsilnější přišel o půlnoci, svědci popisují…

23.05.2018 07:54 Cheb - Další otřesy pocítili v úterý večer lidé na Chebsku i v okolí. Proti otřesům z noci z…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama