Muž hodil do pokoje zapálenou papírovou kouli, manželka uhořela. Soud mu potvrdil trest

Praha - Luděk Geltner v roce 2015 hodil do pokoje, kde spala jeho manželka, hořící papírovou kouli. Žena uhořela. Odvolací Vrchní soud v Praze dnes muři potvrdil trest deset let vězení.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Geltner byl původně obžalován z usmrcení z nedbalosti, podle rozsudku se ale dopustil vraždy a poškození cizí věci. Verdikt je pravomocný.

Tragédii v roce 2015 předcházela hádka manželů. Muž podle obžaloby do pokoje hodil hořící papírovou kouli o velikosti kopacího míče a vyšel před dům, kde kouřil a pil víno. V pokoji nechal ženu, která ve stavu těžké opilosti ležela na posteli.

Šířící se oheň zpozoroval muž po několika minutách. Požár se bez úspěchu snažil hasit dešťovou vodou, kterou nosil zvenku ve vědru. Tvrdil, že se ženu pokoušel z pokoje vytáhnout, nakonec ji však nechal v domě a odešel ven. Oheň dům z podstatné části zničil, tělo ženy hasiči později našli v ložnici.

Geltner k dnešnímu jednání nepřišel. Své právničce zaslal dopis v němž uvedl, že je hospitalizován v nemocnici. Právnička soudu řekla, že muže z nemocnice propustili v pátek, od té doby ji nekontaktoval. Předseda trestního senátu Martin Zelenka proto nařídil jednání v Geltnerově nepřítomnosti.

Prostřednictvím své zástupkyně Geltner žádal, aby senát vrátil případ zpět hradeckému soudu, nebo aby skutek překvalifikoval zpět na usmrcení z nedbalosti. "Za toto jednání je obžalovaný ochoten přijmout trest a z tohoto jednání se cítí vinen," řekla právnička. Za usmrcení z nedbalosti by muži hrozily maximálně tři roky vězení. Podle státní zástupkyně, která se proti rozsudku hradeckého soudu neodvolala, je desetiletý trest přiměřený.

Geltner se ke skutku původně přiznal. U soudu změnil výpověď a tvrdil, že požár vznikl od nedopalku ženiny cigarety, v průběhu jednání se ale vrátil k první verzi příběhu. "Netušil jsem, že by od té koule mohl chytit celý dům, hodil jsem to ke krbu, ale netrefil jsem se. Nevím, proč jsem tu kouli udělal, neumím to vysvětlit," řekl v dubnu Geltner.

"Musel počítat a být srozuměn s tím, že od koule může vzniknout požár celého domu. Stejně musel počítat a být srozuměn s tím, že se manželka ve stavu těžké opilosti nebude schopna z domu dostat," odůvodnil své rozhodnutí Zelenka.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cizinec čelí obžalobě za silvestrovskou smrtelnou nehodu v Praze

19.03.2018 16:52 Praha - Státní zastupitelství obžalovalo cizince, který o silvestrovské noci usmrtil v centru…

Lidl stahuje sušené ovoce goji, je kontaminované pesticidem

19.03.2018 16:39 Praha - Lidl musí v Česku ze všech svých poboček stáhnout potravinu Vemondo Goji,– sušené plody…

Muslim nebude vydán do Turecka, státní zástupce zastavil řízení

19.03.2018 16:34 Aktualizováno Praha - Česko nevydá do Turecka Sáliha Muslima. Státní zastupitelství zastavilo předběžné řízení,…

Strach z uprchlíků polevuje? Češi vidí nejpalčivější problém jinde, ukázal…

19.03.2018 16:21 Praha - Průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) ukázal, že Češi za nejpalčivější problém…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama