Vláda zvýšila minimální mzdu. Není to však zcela pozitivní

Praha – Česká vláda dnes schválila navýšení minimální mzdy na 12 200 korun, což bude platit od ledna. Mzda bude zvýšena o 1 200 korun. Zatímco někteří jásají, odborníci varují, že to nemusí být tak hezké, jak by se mohlo zdát.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Bude vyšší minimální mzda opravdu výhodná?

Politici se shodli na tom, že se minimální plat zvýší na 12 200 korun za měsíc, díky čemuž se minimální mzda zvedne o 11 procent. Podle odborů je to skvělý vývoj a Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) rozhodnutí chválí.

„Jedná se do dobrý krok, ačkoliv jsme původně požadovali nárůst o 1 500. Částku považujeme za rozumný kompromis,“ uvedla pro EuroZprávy.cz Jana Kašparová, tisková mluvčí ČMKOS. Česká republika prý patří v rámci Evropské unie k místům, kde jsou zaměstnanci nejhůře placeni. Tento krok je tedy podle ČMKOS správný.

Zaměstnanci se mohou těšit. Ačkoliv minimální mzdu pobírá jen malé množství zaměstnanců, působí na cenové tarify celkově a podle Kašparové způsobuje takzvané mzdové vzlínání. To je definováno jako pohyb mezd směrem vzhůru. Minimální mzda je pro platy určitým odrazovým můstkem.

Podle ČMKOS by to mělo omezit i problematiku práce na černo. „Stává se, že zaměstnavatel platí zaměstnanci oficiálně minimální mzdu a nezdaněný zbytek mu dává na ruku,“ vysvětlila Kašparová. S vyšší minimální mzdou se však toto nevyplatí. „Zužuje se tak prostor pro práci na černo.“

Politolog Ladislav Mrklas nesouhlasí s tím, že je to dobré rozhodnutí. „Je to tradiční krok sociálně demokratické vlády a jeho účinnost je diskutabilní. Někteří ekonomové tvrdí, že minimální mzda spíše škodí,“ komentoval pro EuroZprávy.cz. Své stanovisko vysvětlil tak, že se zaměstnavatelům vyplatí investovat do automatizace a zbavovat se nákladných zaměstnanců.

„V obchodech se zavádí automatické pokladny, aby se šetřilo na zaměstnancích,“ poukázal. Podle ČMKOS by si však zaměstnavatelé měli odvyknout na levnou práci, která přetrvává z devadesátých let. „Tento model rozvoje je nebezpečný a překonaný,“ prohlásila Kašparová.

„Bavíme se o hrubé mzdě. Po odvodech zaměstnanec dostane navíc asi 800 míst 1200," informoval EuroZprávy.cz investiční analytik Broker Consulting Martin Novák. Uznává, že ani to není nezanedbatelná částka.

Nezanedbatelné to není ani pro zaměstnavatele. Podle Nováka to komplikuje jejich již složitou situaci. „Za pracovníka s minimální mzdou 11 000 zaplatí zaměstnavatel 14 740. Po navýšení na 12 200 bude mzdový náklad na zaměstnance 16 348. Zaměstnanec tedy dostane přibližně o 800 více, zaměstnavatel zaplatí 1 600 navíc," vysvětlil.

Je však zajímavé, že k navýšení došlo poměrně krátce před volbami a vzbuzuje to otázky, do jaké míry mají politici na srdci blaho občanů. „Není pochybnost, že se vláda bude snažit v nejbližší době o podobné kroky. Je očividné, že se blíží volby, a právě to pohání takové věci,“ myslí si Mrklas.

Vstupte do diskuze (23)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zaměstnanec hotelu ve Varech kradl máslo, postupně odnesl 50 kilo

21.09.2017 16:18 Karlovy Vary - Zaměstnanec (24) hotelu v Karlových Varech kradl ve skladu potraviny. Během dvou…

Platforma žaluje členy KSČ včetně Jakeše a Štrougala. Kvůli zabíjení na…

21.09.2017 15:35 Brno - Platforma evropské paměti a svědomí dnes podala k Nejvyššímu státnímu zastupitelství v Brně…

Letos požádalo o azyl v Česku 974 cizinců, výrazně klesl zájem Iráčanů

21.09.2017 14:39 Praha - Za osm měsíců letošního roku požádalo o azyl v Česku 974 cizinců, což bylo meziročně o 22…

Soud s Lukášem Nečesaným nezačal, nepřišli svědci

21.09.2017 14:15 Aktualizováno Hradec Králové - Projednávání případu Lukáše Nečesaného dnes u Krajského soudu v Hradci Králové…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama