Povodí Moravy na 35 místech z 200 zaznamenalo dosažení hranice sucha

Brno – Počasí dělá vrásky vodohospodářům. Státní podnik Povodí Moravy eviduje na 35 z 200 měřicích míst dosažení hranice sucha.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Řeka, ilustrační fotografie

Nejpostiženější je povodí Bečvy, kde hranice sucha dosáhla desítka stanic, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Stavy sucha hlásí ale také přítoky řeky Dyje nad vodním dílem Vranov, řeky Třebůvka, Litava, Brtnice, Rokytná, Trkmanka nebo Kyjovka.

„Nízký stav průtoků nadlepšují nádrže, které jsou v současné době naplněné v rozmezí 60 až 97 procent," uvedl mluvčí. Za poslední týden vypustily nádrže do řek o dva miliony krychlových metrů více vody, než do nich přiteklo. Nejvíce takto „dotovanými" řekami jsou Dyje, Jihlava, Svratka a Svitava.

Minulý týden sice prošly přes české území bouřky, ani ty ale podle mluvčího výraznější vzestupy hladin na tocích nezpůsobily. Průtoky jsou v porovnání s dlouhodobými srpnovými průměry na desítkách míst podprůměrné a dosahují jen čtyř až 60 procent normálu.

Právě kvůli stávajícímu suchému období a nepříznivé hydrologické situaci Povodí doporučilo úřadům zvážit možnost omezit či zakázat obecné nakládání s vodami, popřípadě upravit povolené nakládání s vodami a zárove%n provádět častější kontrolu dodržování manipulačních řádů rybníků a odběrů povrchových vod.

Byla také vydána opatření obecné povahy zakazující nakládání s povrchovými vodami ze všech vodních toků a vodních nádrží na území Přerova a Valašského Meziříčí. Rožnov pod Radhoštěm nařídil obdobné omezení pro celý správní obvod a i nadále platí dříve přijatá opatření v obcích Víska na Blanensku, Moravský Krumlov a Třebíč.

Témata: Sucho | Voda | řeky | morava | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Aktivisté uspěli s žalobou proti skladu paliva v Temelíně, zapomnělo se na…

22.05.2018 11:11 Praha - Aktivisté uspěli s žalobou proti umístění skladu vyhořelého jaderného paliva v areálu…

Zpackaný zásah proti vražedkyni Sudků? Pokračoval soud v případu dvou…

22.05.2018 11:04 Praha - Po více než půl roce se dnes Obvodní soud pro Prahu 1 vrátil k případu dvou policistů,…

Na Chebsku udeřilo silné zemětřesení. Bylo cítit až v Praze, muž cestoval…

22.05.2018 10:37 Aktualizováno Cheb/Praha - Lidé na Chebsku a okolí v noci na dnešek opět zažili zemětřesení. Nejsilnější otřesy…

Brno prohrálo spor s manželi o hluk z náměstí, pře došla až k Ústavnímu…

22.05.2018 10:17 Aktualizováno Brno - Město Brno definitivně prohrálo soudní spor s manželi Novákovými, kteří si dlouhodobě - a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama