Církevní kapitula prohrála spor o zámek Skály, areál nadále patří státu

Brno - Královéhradecká katedrální kapitula neuspěla s dovoláním k Nejvyššímu soudu (NS) ve sporu o zámek Skály. Do církevních rukou se tak areál zatím nevrátí. Kauza ale ještě nekončí.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Nejvyšší soud České republiky

Stát vložil zámek do akciové společnosti Stavební geologie. Firma je v likvidaci, v zámečku nedaleko Teplic nad Metují soukromý nájemce provozuje hotel. Kapitula neuspěla s tvrzením, že vklad majetku do akciové společnosti je neplatný, ani s poukazem na nutnost vykládat restituční zákony co nejvstřícněji k původním vlastníkům.

Vklad majetku včetně zámeckého areálu se odehrál koncem roku 1990. Zákon o podmínkách převodu majetku státu na jiné osoby vstoupil v platnost až v následujícím roce, včetně blokačního ustanovení, které chránilo někdejší církevní majetek před privatizací, dokud se stát s církvemi nedohodne na obecném vyrovnání.

"Z toho logicky vyplývá, že realizovaný majetkoprávní úkon, učiněný zakladatelem tři měsíce před účinností nové právní úpravy privatizace nelze posuzovat prizmatem později přijatého právního předpisu a pokládat jej pro rozpor s ním za neplatný, případně mu 'dodatečně' odnímat právní účinky, jež mu přiznávaly platné a účinné právní předpisy," stojí v usnesení NS.

Kapitula s verdiktem Nejvyššího soudu nesouhlasí a obrátí se s ústavní stížností k Ústavnímu soudu. ČTK to řekl mluvčí hradeckého biskupství Pavel Sršeň.

Zámek Skály, označovaný také jako Bischofstein nebo Bišík, leží v osadě na okraji Teplických skal. Nynější stavba v raně barokním stylu stojí na místě starší tvrze. O Skalách pojednává stejnojmenný román Aloise Jiráska. V očích spisovatele se Skály po bitvě na Bílé hoře díky své odlehlé poloze nakrátko staly útočištěm nekatolíků. Později zámeček sloužil jako letní sídlo kanovníků z Hradce Králové.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Herec Jan Tříska spadl z Karlova mostu, v nemocnici bojuje o život

24.09.2017 16:55 Aktualizováno Praha - Jan Tříska v sobotu odpoledne spadl z Karlova mostu do Vltavy. Herec je v intenzivní péči v…

Parašutista na Dnu armády dopadl do diváků, tři zranění

23.09.2017 19:56 Aktualizováno Praha - Při závěrečném seskoku osmi parašutistů na Dnu armády na pražské Letné se jeden z nich…

Už i angína začíná být hrozbou. Berete antibiotika správně? Rozhovor s…

23.09.2017 07:55 ROZHOVOR - Antibiotika (ATB), která bývala pokládána za všemocná, přestávají na některé nemoci…

Křivé obvinění ze zneužívání dítěte se stalo zbraní u rozvodů, ženy zničí…

22.09.2017 16:52 Praha - Zbraní v boji o děti při rozvodu či rozchodu se stává falešné obvinění ze sexuálního…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama