Církevní kapitula prohrála spor o zámek Skály, areál nadále patří státu

Brno - Královéhradecká katedrální kapitula neuspěla s dovoláním k Nejvyššímu soudu (NS) ve sporu o zámek Skály. Do církevních rukou se tak areál zatím nevrátí. Kauza ale ještě nekončí.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Nejvyšší soud České republiky

Stát vložil zámek do akciové společnosti Stavební geologie. Firma je v likvidaci, v zámečku nedaleko Teplic nad Metují soukromý nájemce provozuje hotel. Kapitula neuspěla s tvrzením, že vklad majetku do akciové společnosti je neplatný, ani s poukazem na nutnost vykládat restituční zákony co nejvstřícněji k původním vlastníkům.

Vklad majetku včetně zámeckého areálu se odehrál koncem roku 1990. Zákon o podmínkách převodu majetku státu na jiné osoby vstoupil v platnost až v následujícím roce, včetně blokačního ustanovení, které chránilo někdejší církevní majetek před privatizací, dokud se stát s církvemi nedohodne na obecném vyrovnání.

"Z toho logicky vyplývá, že realizovaný majetkoprávní úkon, učiněný zakladatelem tři měsíce před účinností nové právní úpravy privatizace nelze posuzovat prizmatem později přijatého právního předpisu a pokládat jej pro rozpor s ním za neplatný, případně mu 'dodatečně' odnímat právní účinky, jež mu přiznávaly platné a účinné právní předpisy," stojí v usnesení NS.

Kapitula s verdiktem Nejvyššího soudu nesouhlasí a obrátí se s ústavní stížností k Ústavnímu soudu. ČTK to řekl mluvčí hradeckého biskupství Pavel Sršeň.

Zámek Skály, označovaný také jako Bischofstein nebo Bišík, leží v osadě na okraji Teplických skal. Nynější stavba v raně barokním stylu stojí na místě starší tvrze. O Skalách pojednává stejnojmenný román Aloise Jiráska. V očích spisovatele se Skály po bitvě na Bílé hoře díky své odlehlé poloze nakrátko staly útočištěm nekatolíků. Později zámeček sloužil jako letní sídlo kanovníků z Hradce Králové.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zlínsko zasáhla silná bouřka. Hasiči likvidovali stromy, voda vytopila kemp

22.07.2017 22:26 Zlín - Zlínsko dnes v podvečer zasáhla silná bouřka s přívalovým deštěm a místy i kroupami.…

Jak mluvit s hluchým? Odezírání je záludné, omyl může mít vážné následky

22.07.2017 16:13 Aktualizováno ROZHOVOR – V Česku žije zhruba půl milionu lidí s různým typem sluchového postižení. Jde tedy o…

Báli jsme se cunami, děti plakaly. Rekreanti z ostrova Kos s úlevou…

21.07.2017 16:28 Brno - Dnes před 14:00 na brněnském letišti v Tuřanech přistáli rekreanti, kteří trávili minulé dny…

V teplickém aquacentru málem utonul nezletilý chlapec

21.07.2017 16:22 Teplice/Kladno - Ve vážném stavu skončil chlapec, který se ve středu málem utopil v aquacentru v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama