Češi jako největší ateisté bývalého východního bloku? Nejvíc věří v duši, nejmíň v peklo

Washington/Praha - Americké výzkumné centrum Pew Research Center zveřejnilo čerstvá data o víře lidí ve Střední a Východní Evropě. Češi skončili jako nejvíce ateistický národ. Nejvíc věří v existenci duše, nejméně v existenci pekla.

Přidejte svůj názor 58 komentářů

křesťanství

Z průzkumu centra Pew Research Center vyplynulo, že většina dospělých z oblasti Střední a Východní Evropy věří v Boha. Americké centrum dodává, že v regionu existuje jedna výjimka. Tou je Česká republika. Průzkum zkoumal náboženské cítění a víru v celkem 18 zemích oblasti. 

Sedm z deseti Čechů (72 procent) se neztotožňuje s žádnou z náboženských skupin. 46 procent lidí z tohoto počtu řeklo, že věří v "něco neurčitého", zbytek sám sebe označil za ateisty. V Boha v Česku věří 29 procent lidí.

Centrum zmiňuje, že celá oblast je i přes to, že byla součástí sovětského komunistického bloku, který byl oficiálně ateistický, se Česká republika svou nevírou zcela vymyká ostatním zemím. 

img-responsive

Češi věří ze Střední a Východní Evropy nejmíň | foto: Pew Research Center

Průměrně v celé oblasti věří v Boha 86 procent lidí. V Polsku se jedná o 86 procent, v Maďarsku o 56 procent lidí. V oblasti se nachází spousta zemí, kde je majoritním vyznáním ortodoxní verze křesťanství

Výzkumné centrum se také zabývá důvodem, proč zrovna v Česku žije nejvíce ateistů. Předpokládá se, že počet věřících nebude růst. 79 procent českých rodičů totiž vychovává své děti s tím, že je k víře nevede. Navíc 29 procent Čechů z těch, kteří vyrůstali v nábožensky přívětivém prostředí (nejčastěji katolickém), se nyní profilují jako nevěřící. 

Ve srovnání se svými sousedy tak Češi nelpí tolik na konzervativních pohledech na společnost. Češi jsou jedničkou v regionu co do podpory legalizování potratů (86 procent populace), manželství příslušníků stejného pohlaví by schvalovalo 65 procent Čechů. Téměř 70 procent Čechů se prý nikdy nemodlilo. 

Mezi lidmi, kteří v Česku v něco věří, je nejpočetnější skupina těch, kteří věří v duši (44 procent), nejméně (19 procent) jich věří v Peklo. V Chorvatsku se Pekla bojí 60 procent lidí. Najde se i hodně Čechů, kteří věří v osud. 

Ačkoliv tak Češi nepatří mezi lidi, kteří si zakládají na víře, přes polovinu jich věří v to, že církevní a náboženské spolky a instituce pomáhají chudým a potřebným. Na druhou stranu si myslí, že se tyto instituce příliš zaměřují na moc a peníze. 

Vstupte do diskuze (58)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ústavní soud zasáhl ve prospěch ženy, která ve vazbě porodila

18.08.2017 16:23 Aktualizováno Brno - Ústavní soud (ÚS) se rozhodl pro relativně neobvyklý krok. Předběžným opatřením zasáhl ve…

Devět cizinců se v Praze otrávilo jídlem, jsou na Bulovce

18.08.2017 12:00 Praha - V jedné z pražských restaurací se přiotrávilo jídlem devět cizinců, z toho osm dětí ve věku…

Nabourání 24 aut? Probral jsem se až v policejním voze, tvrdí expolicista…

18.08.2017 11:49 Aktualizováno Praha - Před Obvodním soudem pro Prahu 2 dnes stanul bývalý policejní pedagog a důstojník Karel…

Kauzu zpronevěry v Lidových domcích musí řešit Nejvyšší soud

18.08.2017 10:54 Brno - Případ zpronevěry 40 milionů korun svěřených realitní společnosti Lidové domky přezkoumá…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama