Lidice jsou symbolem nacistické hrůzovlády, na počátku tragédie byl dopis

Lidice - Likvidace Lidic představuje největší jednorázovou exekuci Čechů na českém území ve 20. století. Jedná se o třetí největší vraždu na českých občanech v moderní historii - po likvidaci tzv. rodinného tábora v Osvětimi v březnu 1944 (3792 mrtvých) a po popravě Romů z cikánského tábora v Osvětimi v srpnu 1944 (2897 mrtvých).

Přidejte svůj názor 9 komentářů

II. světová válka

Na počátku tragického příběhu Lidic byl dopis, v němž se jistý Josef Říha snažil ukončit mimomanželský vztah s dělnicí Annou Maruščákovou. Aby před svou milou neztratil tvář, stylizoval se pisatel do role odbojáře, jenž musí kvůli své činnosti zmizet. Řízením osudu se list dostal do rukou majitele továrny a starosty Slaného Jaroslava Pály, který jej obratem předal kladenskému gestapu.

Při výslechu se Maruščáková zmínila, že se jí její milenec Říha jednou ptal, zda zná rodinu Horákových z Lidic. Když dostal kladnou odpověď, požádal Maruščákovou, aby Horákovým vyřídila, že jejich syn Pepík je zdráv a že se mu daří dobře. Jak gestapo zjistilo, sloužil Josef Horák spolu s dalším lidickým rodákem, Josefem Stříbrným, v Britském královském letectvu.

Vyšetřovatelům se tak nabízela hypotéza, zda Josef Horák nebyl jedním ze účastníků atentátu na Heydricha. Domovní prohlídky ani výslechy však neodhalily nic. Přesto z Berlína přišel rozkaz: vymažte Lidice z mapy!

V noci na 10. května 1942 byla obec obklíčena příslušníky gestapa a policie. Celkem 173 mužů a chlapců starších 15 let bylo nahnáno do Horákova statku, na jehož zahradě byli zastřeleni. Popravu symbolicky vykonali příslušníci pořádkových jednotek z Heydrichova rodného města Halle nad Sálou. Jediným mužem z Lidic, jenž byl v osudový den na území protektorátu a přežil, byl František Saidl. Krátce před Vánoci roku 1938 totiž v hádce zabil svého syna, a v době likvidace obce si ve věznici odpykával čtyřletý trest.

Lidické ženy byly převezeny do tělocvičny kladenské reálky. Jejich další cesta vedla do koncentračního tábora v Ravensbrücku. Děti byly, kromě několika vybraných na poněmčení, zavražděny plynem ve vyhlazovacím táboře v Chelmnu. Celkový počet obětí tak vyšplhal na 340, z toho bylo 192 mužů, 60 žen a 88 dětí.

Nacisté nechali Lidice do slova a do písmene srovnat se zemí. Domy byly nejprve vypáleny a obvodové zdi, které odolaly plamenům, byly odstřeleny trhavinami. Stejný osud potkal i dominantu obce, kostel sv. Martina. Byl změněn i terén, včetně zasypání rybníka či posunutí koryta potoka. Vymazání Lidic z mapy jim trvalo půl druhého roku. Lidé, kteří se po válce do obce vrátili, místo už nepoznali. Navrátilců však nebylo mnoho. Z původních zhruba pěti set obyvatel válku přežilo jen 143 žen a 17 dětí.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Okamura - noční můra". Lidé v Praze protestovali proti zpochybňování…

17.03.2018 15:42 Praha - V parku na pražském Klárově poblíž sídla vlády se dnes konal protest proti rasismu a…

Krejčíř může být vydán do Česka, rozhodl soud v JAR

17.03.2018 13:30 Johannesburg/Praha - Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř může být vydán do České republiky. Rozhodl…

Gorila Kijivu oslaví 25. narozeniny. Zoo Praha pro ni nachystala dárek

17.03.2018 09:20 Praha - Pražská zoo v neděli oslaví 25. narozeniny gorilí samice Kijivu. Přivedla na svět čtyři…

Na vyšetřování útoku na Skripala se podílí i experti z centra ve Vyškově

15.03.2018 21:14 Praha - Na zjišťování toho, kdo a čím útočil ve Velké Británii na bývalého ruského agenta v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama