Četník Arazim je skutečný? Nejmenoval se Karel, ale Josef. A pátral po zločincích v Hradci

Seriál Četnické humoresky patří k nejznámějším pořadům České televize. Možná víte, že příběhy brněnské pátračky zrežíroval Antonín Moskalyk a jeho dcera Pavlína. Zřejmě ale pro vás bude překvapením, že předlohu vytvořil plukovník Michal Dlouhý, který se inspiroval skutečnými případy i postavami. Šéf pátračky se však nejmenoval Karel ale Josef, nepsal se Arazím, ale Arazim, nebyl v ruských, ale v italských legiích a nesloužil na pátračce v Brně, ale v Hradci Králové.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Josef Arazim v uniformě italských legií. Foto 1927

Ačkoliv si Dlouhý přizpůsobil některé detaily, při psaní se inspiroval skutečným četníkem. Jak píše na stránkách policie ČR, skutečný Josef Arazim se narodil dne 20. listopadu 1898 v obci Sedlčánky v politickém okrese Český Brod. Na jaře roku 1916 byl odveden a dne 11. května téhož roku povolán k 10. pěšímu domobraneckému pluku v Mladé Boleslavi.

„Po měsíčním výcviku v Tyrolích odjel se svým plukem na Italskou frontu, kde byl v červnu 1917 přiotráven bojovým plynem. Dne 26. července 1917 přeběhl do italského zajetí a už 5. října 1917 se přihlásil do československé zahraniční armády. Počátkem července 1918 byl střelec Josef Arazim odeslán frontu u Gardského jezera, Ferrary a Doss Alta. Po skončení války se zúčastnil osvobozování Slovenska a poté k 21. lednu 1921 byl demobilizován,“ popisuje Arazimovy osudy v armádě policista.

img-responsive

Praporčík Arazim v protektorátní uniformě | foto: bojovnici.cz

V srpnu 1921 se z Arazima stal četník. Za dobu své služby prošel různými funkcemi a působil na několika různých místech. Po okupaci působil jako velitel četnické stanice v Holicích. V roce 1943 však byl označen za „nespolehlivého“ a byl předčasně penzionován. Hned 5. května 1945 se však znovu přihlásil na četnické stanici v Holicích do služby. Při odzbrojování ustupujících německých jednotek byl Němci 6. května zadržen a jen se štěstím unikl popravě.

Po válce působil dalších 10 let jako člen Sboru národní bezpečnosti (SNB), pracoval v pohraničí a na Královéhradecku, pak byl přeložen do trvalé výslužby. Do roku 1961 pracoval jako vrátný, do důchodu šel v roce 1963. Zemřel 17. listopadu 1975. „Za své působení v legiích byl Josef Arazim několikrát vyznamenán. V roce 1922 obdržel Revoluční medaili a Spojeneckou Medaili Vítězství a dále dvě Italské medaile: Fattiche di Guera v roce 1923 a Unita di Italia v roce 1927. Za činnost v době německé okupace byla Josefu Arazimovi dne 9. srpna 1949 udělena Pamětní medaile za věrnost,“ uvádí Dlouhý.

Arazim ale není jediným četníkem, který měl předobraz ve skutečné postavě. Ve skutečnosti u českého četnictva na karlovarsku sloužili také Šiktanc, Jarý, Šebestík nebo Ambrož. Autor předlohy jim ale změnil křestní jména a často také hodnosti. Někteří z nich se podle Dlouhého dokonce zapojili do odboje proti okupantům.

V seriálu i v reálu měli četníci velmi těžký život, protože se na ně vztahovala celá řada omezení. Příslušníci četnického sboru byli v zájmu zachování apolitičnosti sboru zbaveni volebního práva, ženit se mohli až po dosažení věku třiceti let a až po odsloužení čtyř let, k čemuž se zavázali při vstupu do četnického sboru – a muselo jim to povolit zemský velitel četnictva. 

img-responsive

Josef Arazim v důchodovém věku | foto: bojovnici.cz

Četník a legionář Josef Arazim se kromě seriálu dočkal také pamětní desky. Ta je umístěna v Hradci Králové na domě na náměstí 5. května sloužil ve 30. letech v četnické pátrací stanici.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Atentát na Heydricha? Češi se projevili jako hrdinové i zbabělci. Hitler…

26.05.2017 23:15 Aktualizováno Mezi významnější události druhé světové války – nejen z českého pohledu – patří bezesporu atentát…

Zahraniční dělníci způsobují problémy, stěžují si starostové z Plzeňského…

26.05.2017 17:29 Staré Sedlo – Řada obcí v Plzeňském kraji hlásí problémy se zahraničními dělníky. To je případ i 80…

Další velký odběratel Březinova lihu čelí žalobě: Škoda před miliardu korun

26.05.2017 12:14 Olomouc - Kauza dalšího údajného odběratele nelegálního lihu od zlínského podnikatele Radka Březiny…

Falešný Babiš tahá čísla rozpočtu z klobouku. Hraje mu k tomu kapela…

26.05.2017 11:05 Praha - Ve středu prezident Miloš Zeman posvětil demisi ministra financí Andreje Babiše a jmenoval…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama