Tragédie ve Studénce opět před soudem: Konstrukce pod mostem byla v pořádku, řekl znalec

Nový Jičín - Konstrukce, která podepírala rekonstruovaný most ve Studénce na Novojičínsku, byla dostatečně nosná, řekl dnes znalec u soudu, který se zabývá zřícením mostu a následným železničním neštěstím z roku 2008. Únosnost konstrukce několikanásobně přesahovala váhu mostu. Vladimír Doležel z Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice míní, že příčinu zřícení mostu je potřeba hledat jinde. Na most muselo působit i jiné než svislé zatížení, řekl znalec dnes před soudem v Novém Jičíně, který pokračuje v projednávání případu. V roce 2008 do trosek opravovaného mostu narazil vlak. Osm lidí nehodu nepřežilo.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Železniční nehoda ve Studénce se udála 8. srpna 2008 v 10:30 hodin. Mezinárodní vlak EC 108 Comenius jedoucí na trase Krakov – Praha narazil v železniční stanici Studénka do konstrukce opravovaného silničního mostu, která se několik sekund před tím zřítila na železniční trať. Zemřelo 8 lidí (5 žen a 3 muži), asi 95 dalších bylo zraněno. Úmrtí osmé oběti bylo oznámeno v médiích 30. září 2008.

Posudek, který dnes Doležel u soudu v Novém Jičíně představil, je podle dřívějších vyjádřeních předsedy senátu poslední důkaz v celém procesu. Po něm chce soudce hlavní líčení odročit, pravděpodobně za účelem přednesení závěrečných řečí.

Posudek, na kterém Doležel s kolegy pracoval přes rok, se zabýval především únosností konstrukce, která podepírala rekonstruovaný most. Takzvané bárky byly podle něj dostatečně nosné, aby vydržely váhu samotné mostní železobetonové desky, která na ně svisle tlačila. Tvrdí, že konstrukce by odolala, pokud by přenášela jen toto zatížení. Na zřícení mostu se tak podílely i další vlivy.

"Bylo tam něco jiného, než jen svislé zatížení. Něco, co na most působilo i vodorovně. Navíc podle mého názoru své sehrálo i to, že železobetonová mostovka nebyla uložena vodorovně," řekl Doležel. Dodal, že pokud by konstrukce přenášela jen svislé zatížení, deformovala by se jinak než v tomto konkrétním případě.

Soud dnes měl na programu pouze výslech tohoto znalce. Soudce jej ukončil už dopoledne. Pak začali klást doplňující otázky státní zástupce a postupně obhájci obžalovaných. Průběh dnešního hlavního líčení dnes zkomplikovaly technické problémy. Po polední pauze soudce oznámil, že dopoledne nefungovaly mikrofony a výslech znalce se musel celý opakovat. Během odpoledne se nestihl dokončit, pokračovat bude ve středu.

Už dříve soudce Jaromír Pšenica ČTK řekl, že tento posudek je poslední. Další důkazy už nehodlá pro nadbytečnost připustit. Po dokončení výslechu znalce by proto měl hlavní líčení odročit. Následovat by mohly závěrečné návrhy.

Na železniční trať ve Studénce spadl při tragické události rekonstruovaný silniční most a do jeho trosek narazil mezinárodní rychlík Comenius. Na místě zahynuli čtyři ženy a dva muži, dva zranění zemřeli později. Zraněno bylo 95 cestujících a škoda přesáhla 177 milionů korun.

Podle obžaloby byla příčinou tragické nehody souhra mnoha zanedbání a nedostatků. Obžalováni jsou tři pracovníci generálního dodavatele stavby, společnosti ODS - Dopravní stavby Ostrava (dnes Eurovia), pět zaměstnanců subdodavatele - firmy Bögl & Krýsl, pracovník Správy silnic Moravskoslezského kraje, který měl na stavbu dohlížet, a osoba samostatně výdělečně činná, která pro subdodavatele pracovala.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrozby z EU na Čechy nezabírají. Proti uprchlickým kvótám je drtivá většina

14.12.2017 17:01 Aktualizováno Praha - V říjnovém šetření Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) dotazovalo sadu otázek…

Trojskou lávku budou vyprošťovat tanky, trosky váží až 100 tun

14.12.2017 15:59 Aktualizováno Praha - K torzu trojské lávky v Praze dorazily dnes dva vyprošťovací tanky, které budou odstraňovat…

Deviant z Děčína se přiznal. Dle žaloby zaútočil na 162 dětí, nutil je…

14.12.2017 12:00 Aktualizováno Ústí nad Labem - Ústecký krajský soud začal projednávat mimořádně rozsáhlý případ sexuálních útoků…

Recidivista vymyslel na seniory fintu, pak je okradl. Soud mu potvrdil…

14.12.2017 10:04 Olomouc - Vrchní soud v Olomouci potvrdil deset let vězení pro Marka Krumpocha (40), který okrádal…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama