Jak vyléčit bolest hlavy? Zkuste pivo, radí lékaři

MAGAZÍN - Hlava jako střep, pořádný moták a žaludek na vodě. Když máme kocovinu, často saháme po lécích proti bolesti, které nám v tu chvíli přijdou jako dobrý nápad. Ale podle nové studie se situace dá řešit i jinak. A to nejen v případě kocoviny.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Pivo, ilustrační foto

Podle nového výzkumu je vypití dvou piv účinnější při zmírňování bolesti než volně dostupné léky proti bolesti. Na základě výsledků 18 studií vědci z University of Greenwich zjistili, že konzumace dvou půllitrů piva mohou nepříjemné pocity snížit až o čtvrtinu.

Tím, že se zvýší obsah alkoholu v krvi přibližně na 0,08 procenta, dojde ve vašem těle k „malému zvýšení prahu bolesti“, a tedy i ke „zmírnění hodnocení intenzity bolesti“, vysvětlují vědci.

Výzkumníci vysvětlují, že „nálezy naznačují, že alkohol je účinným analgetikem, které poskytuje klinicky relevantní redukci hodnocení intenzity bolesti, což by mohlo vysvětlovat zneužívání alkoholu u pacientů s přetrvávajícími bolestmi, a to navzdory jeho možným důsledkům pro dlouhodobé zdraví.“

Není však jasné, zda alkohol snižuje pocity bolesti, protože ovlivňuje mozkové receptory, nebo proto, že prostě snižuje úzkost, díky čemuž si pak řekneme, že bolest není až tak špatná, píše server The Independent.

Doktor Trevor Thompson, který vedl studii na londýnském Greenwich univerzity, k tomu uvádí: „ Účinky [alkoholu] lze přirovnat k opiátům, jako je kodein. A jeho účinek je silnější než účinek paracetamolu.“ Paracetamol je obsažen v lécích proti bolesti, jako je paralen nebo panadol.

„Pokud se nám podaří vytvořit lék bez škodlivých vedlejších účinků, pak bychom mohli mít něco, co je potenciálně lepší než to, co máme v tuto chvíli,“ přiznal.

Lékaři ale jedním dechem dodávají, že výsledky nové studie neznamenají, že alkohol je pro nás dobrý. Lékařka a odbornice na drogy a alkohol Rosanna O'Connorová uvádí: „Pití příliš velkého množství alkoholu vám způsobí více problémů v dlouhodobém horizontu. Při bolesti je lepší navštívit lékaře.“

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Okamura - noční můra". Lidé v Praze protestovali proti zpochybňování…

17.03.2018 15:42 Praha - V parku na pražském Klárově poblíž sídla vlády se dnes konal protest proti rasismu a…

Krejčíř může být vydán do Česka, rozhodl soud v JAR

17.03.2018 13:30 Johannesburg/Praha - Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř může být vydán do České republiky. Rozhodl…

Gorila Kijivu oslaví 25. narozeniny. Zoo Praha pro ni nachystala dárek

17.03.2018 09:20 Praha - Pražská zoo v neděli oslaví 25. narozeniny gorilí samice Kijivu. Přivedla na svět čtyři…

Na vyšetřování útoku na Skripala se podílí i experti z centra ve Vyškově

15.03.2018 21:14 Praha - Na zjišťování toho, kdo a čím útočil ve Velké Británii na bývalého ruského agenta v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama