Jak vyléčit bolest hlavy? Zkuste pivo, radí lékaři

MAGAZÍN - Hlava jako střep, pořádný moták a žaludek na vodě. Když máme kocovinu, často saháme po lécích proti bolesti, které nám v tu chvíli přijdou jako dobrý nápad. Ale podle nové studie se situace dá řešit i jinak. A to nejen v případě kocoviny.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Pivo, ilustrační foto

Podle nového výzkumu je vypití dvou piv účinnější při zmírňování bolesti než volně dostupné léky proti bolesti. Na základě výsledků 18 studií vědci z University of Greenwich zjistili, že konzumace dvou půllitrů piva mohou nepříjemné pocity snížit až o čtvrtinu.

Tím, že se zvýší obsah alkoholu v krvi přibližně na 0,08 procenta, dojde ve vašem těle k „malému zvýšení prahu bolesti“, a tedy i ke „zmírnění hodnocení intenzity bolesti“, vysvětlují vědci.

Výzkumníci vysvětlují, že „nálezy naznačují, že alkohol je účinným analgetikem, které poskytuje klinicky relevantní redukci hodnocení intenzity bolesti, což by mohlo vysvětlovat zneužívání alkoholu u pacientů s přetrvávajícími bolestmi, a to navzdory jeho možným důsledkům pro dlouhodobé zdraví.“

Není však jasné, zda alkohol snižuje pocity bolesti, protože ovlivňuje mozkové receptory, nebo proto, že prostě snižuje úzkost, díky čemuž si pak řekneme, že bolest není až tak špatná, píše server The Independent.

Doktor Trevor Thompson, který vedl studii na londýnském Greenwich univerzity, k tomu uvádí: „ Účinky [alkoholu] lze přirovnat k opiátům, jako je kodein. A jeho účinek je silnější než účinek paracetamolu.“ Paracetamol je obsažen v lécích proti bolesti, jako je paralen nebo panadol.

„Pokud se nám podaří vytvořit lék bez škodlivých vedlejších účinků, pak bychom mohli mít něco, co je potenciálně lepší než to, co máme v tuto chvíli,“ přiznal.

Lékaři ale jedním dechem dodávají, že výsledky nové studie neznamenají, že alkohol je pro nás dobrý. Lékařka a odbornice na drogy a alkohol Rosanna O'Connorová uvádí: „Pití příliš velkého množství alkoholu vám způsobí více problémů v dlouhodobém horizontu. Při bolesti je lepší navštívit lékaře.“

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sedm let tahanic: Zastupitelé Liberce trestný čin nespáchali, rozhodl dnes…

16.01.2018 11:18 Liberec - Krajský odvolací soud v Liberci potvrdil osvobozující verdikt pro 23 zastupitelů Liberce.…

Na Českobudějovicku hořela stodola, hasiči uvnitř nalezli mrtvolu

16.01.2018 08:51 Trhové Sviny - V noci na dnešek v obci Nesmeň u Trhových Svinů na Českobudějovicku hořela stodola.…

Na Šluknovsku hořela bytovka, 30 evakuovaných včetně čtyř dětí

16.01.2018 08:44 Šluknov - Ve Šluknově na Děčínsku dnes hořel bytový dům. Záchranáři evakuovali 30 lidí, jsou mezi…

Na Hradě jsou vystaveny korunovační klenoty, uvidíte i zbroj sv. Václava

16.01.2018 07:17 Praha - V rámci oslav 100. výročí vzniku Československa a 25. založení České republiky začne dnes…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama