Parašutisty z Out Distance si připomnělo 1500 lidí, přijel i brigádní generál Emil Boček

Jihlava - Členy výsadku Out Distance, kteří se spolupodíleli na přípravách atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha, si dnes v Ořechově na Jihlavsku připomnělo 1500 lidí.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Supermarine Spitfire, jednomístný stíhací letoun

U Ořechova poblíž Telče se výsadek v březnu 1942 uskutečnil omylem, plánován byl u Jičína. Třem parašutistům se podařilo z Vysočiny dostat za pomoci tamních obyvatel. Velitel výsadku Adolf Opálka po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha zahynul v červnu 1942 v pražském kostele sv. Cyrila a Metoděje. Další člen, Ivan Kolařík, se v bezvýchodné situaci otrávil. Třetí z parašutistů Karel Čurda se stal konfidentem gestapa, po válce byl popraven; písní Nová Hlína ho na své poslední desce Kotlina, za niž dostala Cenu Anděl, připomněla jihočeská beat folková skupina Epydemye.

Lidé si připomněli 75. výročí seskoku. "Návštěvníků bylo méně než jiné roky, ale účast byla silná, možná 1500 lidí. Je to bohulibý akt, tak ráno bylo naprosto azuro, trošku přišel vítr, mráčky, ale doteď máme krásné počasí na to, jaký byl týden," řekla starostka Ořechova Jana Divišová (Nezávislí).

Tahákem slavnosti jsou kromě ukázek vojenské techniky, bojového umění a slaňování seskoky parašutistů z 43. výsadkového praporu z Chrudimi. "Parašutisté seskakovali dvakrát a na konci, což už je třetím rokem tradice, se navážou bonbóny na malé padáčky, které se ručně vyrábí, a při přeletu pro děti se vyhazovaly," uvedla.

Jako hosté na pietní akt přijeli historik Michal Stehlík, který přednášel o Out Distance, a brigádní generál Emil Boček, držitel Řádu Bílého lva, jenž za druhé světové války sloužil v britské RAF. "V proslovu mluvil o tom, abychom byli rádi, že je dnes mír, a připomínali si památku padlých, kteří za nás obětovali život," řekla Divišová.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trojskou lávku budou vyprošťovat tanky, trosky váží až 100 tun

14.12.2017 15:59 Aktualizováno Praha - K torzu trojské lávky v Praze dorazily dnes dva vyprošťovací tanky, které budou odstraňovat…

Hrozby z EU na Čechy nezabírají. Proti uprchlickým kvótám je drtivá většina

14.12.2017 14:52 Praha - V říjnovém šetření Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) dotazovalo sadu otázek…

Deviant z Děčína se přiznal. Dle žaloby zaútočil na 162 dětí, nutil je…

14.12.2017 12:00 Aktualizováno Ústí nad Labem - Ústecký krajský soud začal projednávat mimořádně rozsáhlý případ sexuálních útoků…

Recidivista vymyslel na seniory fintu, pak je okradl. Soud mu potvrdil…

14.12.2017 10:04 Olomouc - Vrchní soud v Olomouci potvrdil deset let vězení pro Marka Krumpocha (40), který okrádal…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama