Křižovníci nepochodili u ÚS, chtěli jednu z nejcennějších staveb v Praze-Karlíně

Brno - Rytířský řád Křižovníků s červenou hvězdou dnes u Ústavního soudu neuspěl se svou stížností. Řád usiluje o navrácení pozemku s velkým klasicistním domem v Sokolovské ulici v Praze-Karlíně.

Přidejte svůj názor 1 komentář

soudy

Majetek, o který se vede spor, je od dražby v roce 1992 v soukromých rukou. Křižovníci chtěli, aby soudy určily, že nemovitost patří státu, pak by se na ni mohl vztahovat zákon o církevních restitucích. Obvodní soud pro Prahu 8 v roce 2015 skutečně určil, že majitelem má být stát, a nikoli společnost U Červené hvězdy, která je jako majoritní vlastník uvedená v katastru nemovitostí.

Pražský městský soud a Nejvyšší soud to však viděly jinak a určovací žalobu i dovolání křižovníků zamítly. Následnou stížnost označili ústavní soudci za zjevně neopodstatněnou. Podle usnesení se blokační ustanovení zákonů o půdě a velké privatizaci na pozemek a dům v Karlíně nevztahovala. Není proto důvod zpětně zpochybnit dražbu provedenou v malé privatizaci.

Blokační paragraf zákona o půdě měl zajistit, že bývalý církevní majetek před politickou dohodou o restitucích mezi státem a církvemi nepřejde na jiné vlastníky. Zákon o malé privatizaci ale podobné omezení neobsahoval.

„Restituční zákonodárství je směřováno ke zmírnění toliko některých majetkových křivd, přičemž je na vůli demokratického zákonodárce, aby určil, následky kterých majetkových křivd bude zmírňovat a jakým postupem a způsobem," připomněl ÚS v usnesení.

Podle katalogu Národního památkového ústavu je sporný dům z poloviny 19. století jednou z nejcennějších karlínských staveb. Křižovníci, jediný původem český řád s kořeny hluboko ve středověku, měli v minulosti po celé zemi značný majetek.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chcete ochutnat pivo, které chutná jako z roku 1560? V Praze můžete

26.04.2018 18:47 Praha - Pivovarník František Richter, který provozuje například pražský Jihoměstský minipivovar…

Holčičce v Londýně transplantovali brzlík. Je první Češkou, která zákrok…

26.04.2018 16:38 Praha - Novorozené české holčičce v londýnské nemocnici transplantovali chybějící brzlík. Je prvním…

Nizozemí se za útočníky stydí. Snímky z Prahy jsou strašlivé, řekl šéf…

26.04.2018 15:49 Haag - Nizozemský ministr zahraničí Stef Blok dnes v reakci na případ napadení číšníka z restaurace…

Liberecký soudce Vacek rezignoval, dva dny před kárným řízením

26.04.2018 15:34 Praha - Soudce liberecké pobočky Krajského soudu v Ústí nad Labem Pavel Vacek se vzdal taláru. Na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama