Křižovníci nepochodili u ÚS, chtěli jednu z nejcennějších staveb v Praze-Karlíně

Brno - Rytířský řád Křižovníků s červenou hvězdou dnes u Ústavního soudu neuspěl se svou stížností. Řád usiluje o navrácení pozemku s velkým klasicistním domem v Sokolovské ulici v Praze-Karlíně.

Přidejte svůj názor 1 komentář

soudy

Majetek, o který se vede spor, je od dražby v roce 1992 v soukromých rukou. Křižovníci chtěli, aby soudy určily, že nemovitost patří státu, pak by se na ni mohl vztahovat zákon o církevních restitucích. Obvodní soud pro Prahu 8 v roce 2015 skutečně určil, že majitelem má být stát, a nikoli společnost U Červené hvězdy, která je jako majoritní vlastník uvedená v katastru nemovitostí.

Pražský městský soud a Nejvyšší soud to však viděly jinak a určovací žalobu i dovolání křižovníků zamítly. Následnou stížnost označili ústavní soudci za zjevně neopodstatněnou. Podle usnesení se blokační ustanovení zákonů o půdě a velké privatizaci na pozemek a dům v Karlíně nevztahovala. Není proto důvod zpětně zpochybnit dražbu provedenou v malé privatizaci.

Blokační paragraf zákona o půdě měl zajistit, že bývalý církevní majetek před politickou dohodou o restitucích mezi státem a církvemi nepřejde na jiné vlastníky. Zákon o malé privatizaci ale podobné omezení neobsahoval.

„Restituční zákonodárství je směřováno ke zmírnění toliko některých majetkových křivd, přičemž je na vůli demokratického zákonodárce, aby určil, následky kterých majetkových křivd bude zmírňovat a jakým postupem a způsobem," připomněl ÚS v usnesení.

Podle katalogu Národního památkového ústavu je sporný dům z poloviny 19. století jednou z nejcennějších karlínských staveb. Křižovníci, jediný původem český řád s kořeny hluboko ve středověku, měli v minulosti po celé zemi značný majetek.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Herec Jan Tříska spadl z Karlova mostu, v nemocnici bojuje o život

24.09.2017 16:55 Aktualizováno Praha - Jan Tříska v sobotu odpoledne spadl z Karlova mostu do Vltavy. Herec je v intenzivní péči v…

Parašutista na Dnu armády dopadl do diváků, tři zranění

23.09.2017 19:56 Aktualizováno Praha - Při závěrečném seskoku osmi parašutistů na Dnu armády na pražské Letné se jeden z nich…

Už i angína začíná být hrozbou. Berete antibiotika správně? Rozhovor s…

23.09.2017 07:55 ROZHOVOR - Antibiotika (ATB), která bývala pokládána za všemocná, přestávají na některé nemoci…

Křivé obvinění ze zneužívání dítěte se stalo zbraní u rozvodů, ženy zničí…

22.09.2017 16:52 Praha - Zbraní v boji o děti při rozvodu či rozchodu se stává falešné obvinění ze sexuálního…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama