České velikonoční tradice, dodržujete je?

Praha - Jak již bylo zmíněno v předchozím článku, k Velikonocům se pojí nejrůznější tradice. V každém koutě světa mají svátky jara trošku jinou podobu. A jaké jsou české zvyklosti?

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Velikonoce

Nejen ve světe, ale i v u nás se najdu ve slavnostech jara různé nuance. Jedno je ale jisté, Velikonoce patří k nejstarším svátkům vůbec. Zmíníme li jejich prapůvodní podstatu, šlo o vítání přicházejícího jara, nového vegetačního období a vítězství života nad smrtí. 

Pro křesťany jsou Velikonoce nejočekávanější období v roce. Jsou totiž spojovány se vzkříšením Ježíše Krista. A nejde o pouhé čtyři dny. Těmto svátkům předchází čtyřicetidenní období nazývané postní doba, které začíná Popeleční středou.  Po Velikonocích nastává velikonoční doba, která trvá 50 dní do svátků "Seslání Ducha svatého", kdy se připomíná další událost.

Velikonoce jsou svátky tzv. pohyblivé což znamená, že každý rok nemají stejné datum, jako třeba Vánoce. Podle církevní historie připadlo utrpení Kristovo na dobu, jež následovala po jarní rovnodennosti, a současně mu předcházel jarní měsíční úplněk. Velikonoce se slaví v rozmezí od 22. března do 25. dubna, první neděli po prvním jarním úplňku.

Květná neděle 

Jedná se o neděli, která bezprostředně předchází Velikonocům. Má oslavovat Kristův triumfální vjezd do Jeruzaléma několik dnů před jeho umučením. 

Sazometná středa

V tento den se čistí příbytky, domovy a chystají se na příchod svátků.

Zelený čtvrtek

Zelený není jen tak pro nic za nic. Tento název vznikl z toho, že se v dřívějších dobách v tento den měla jíst jen zelená strava (zelenina).

Na zelený čtvrtek vstávali lidé velmi časně. Nejprve se pomodlili  omyli rosou, jelikož právě v tento den měla blahodárné účinky pro zdraví. Hospodyně zametly dům ještě před východem slunce, aby rodina vítala nový den v čistém kabátu. Smetí se odneslo na křižovatku cest, aby se v domě nedržely blechy.

Existuje také jedna pověra, která říká, že kdo sní před východem slunce pečivo namazané medem, je chráněný před uštknutím hadů a před žihadly vos.

V tento den se odpoledne nepracovalo. Pekly se jidáše, zvláštně tvarované obřadní pečivo z kynutého těsta. 

Velký pátek

Velký pátek je připomínkou dne smrti a ukřižování Ježíše Krista, proto je prožíván jako den postu a znamení smutku, ticha a rozjímání.

K tomuto dni se opět pojí mnoho pověr a zvyků. Věřilo se například v magickou sílu země, která se na Velký pátek otvírala a na krátkou dobu zpřístupňovala poklady. Podle pověsti se na okamžik otevřela i hora Blaník.

Velký pátek je také postním dnem - postem od masa a újmy v jídle.
Lidé vstávali před východem slunce, chodili se mýt do potoka, aby se chránili před nemocemi.

Bílá sobota

Bílá sobota je aliturgickým dnem, neboť se tento den zásadně neslaví mše svatá a další svátosti, kromě pomazání nemocných a svátosti smíření. Skončením Bílé soboty skoncoval také dlouhotrvající půst.

V tento den se připravovalo a chystalo. Pekly se mazance i velikonoční beránci, pletly se pomlázky z vrbového proutí anebo vázaly březové metličky a zdobila se vajíčka.

Velikonoční neděle 

Den, kdy Kristus vstal z mrtvých. Proto se křesťané v tento den začali pravidelně scházet k eucharistickému "lámání chleba" a tento den nazvali "dnem Páně".

Velikonoční pondělí

Den pomlázky! Chlapci chodí dům od domu za děvčaty se spletenými pomlázkami zdobené stuhami. Šlehají dívky a koledují. Za to dostanou malovaná vajíčka. 

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co se stalo s Češkou v Egyptě? Ministerstvo zahraničí: Nikdo nepochybil

28.07.2017 12:01 Aktualizováno Praha - Jak je možné, že se stav Češky po týdnu tak rapidně zhoršil? Jak už bylo řečeno,…

Za vraždu mladé dívky v Praze dostal muž syrského původu 12,5 roku vězení

28.07.2017 11:47 Praha - Za ubodání ukrajinské dívky v Praze má jít Kypřan syrského původu Jawad Mansour na 12,5…

Češka pobodaná útočníkem v Egyptě zemřela. Je strašné, když se člověk z…

27.07.2017 19:38 Aktualizováno Praha/Káhira – Češka zraněná při útoku v Egyptě zemřela. Na twitteru to oznámil ministr…

Změnit práci chce nejvíc Čechů za posledních 12 let. Stěžují si hlavně na…

27.07.2017 18:22 Praha – Češi uvažují o změně práce více než za uplynulých 12 let. Podle nového průzkumu o odchodu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama