Zemřel kardinál Miloslav Vlk, čeští politici ocenili jeho celoživotní práci

Praha - Ve věku 84 let zemřel kardinál Miloslav Vlk, podlehl rakovině plic. Na smutnou zprávu, kterou na twitteru oznámil pražský arcibiskup Dominik Duka, již reagují čeští politici.

Přidejte svůj názor 184 komentářů

PhDr. Miloslav kardinál Vlk

"Bože, přijmi duši svého pokorného služebníka, kardinála Miloslava Vlka, který po dnes po těžké nemoci dobojoval svůj celoživotní zápas za lidskou svobodu a toleranci. Mílo, budeš mi lidsky i duchovně chybět," uvedl Duka.

"Dnes po těžké nemoci dobojoval svůj zápas kardinál Vlk (17.5.1932-18.3.2017). Připojme se k modlitbám za spásu jeho duše," uvedlo pražské arcibiskupství na svém twitteru. 

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) přijal zprávu o úmrtí kardinála Vlka s lítostí. "Odešel respektovaný člověk, který se nebál chovat podle svého svědomí," uvedl na twitteru.

Podle mluvčího prezidenta republiky Jiřího Ovčáčka ve Vlkovi odešel člověk hluboké víry a pevných, nekompromisních názorů. Za velice smutnou označil zprávu o Vlkově skonu vicepremiér Andrej Babiš (ANO). "Byl to statečný zásadový chlap a velice jsem si ho vážil," řekl Babiš ČTK. Dodal, že Vlk v něm při setkáních vzbuzoval respekt a úctu.

"Kdykoliv jsem se setkal s kardinálem Vlkem, byl to pro mě zážitek, který mě něčím obohatil. Nikdy nezapomenu například na to, jak mě provázel Svatopetrskou bazilikou ve Vatikánu a vyprávěj mi o její historii a historii církve tak, jak to v žádném průvodci nenajdete. Byl to člověk s neuvěřitelnými znalostmi a rozhledem. Bude mi chybět," uvedl na facebooku šéf Poslanecké Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).

"Patřil a vždycky bude patřit k největším osobnostem, s nimiž jsem měl tu čest se znát," řekl ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), který byl v první polovině 90. let Vlkovým sekretářem. "Dokázal převést církev z prostředí totality do svobodné společnosti. Dokázal pevně stát za svým přesvědčením a nedělat kompromisy, které by mu svědomí vyčítalo," uvedl Herman.

S úctou bude na kardinála Vlka vzpomínat předseda ODS Petr Fiala. "V čele s ním se církev vyrovnávala s následky komunistické diktatury a hledala místo v demokratické společnosti," napsal Fiala na twitteru.

Místopředseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marian Jurečka na svém twitteru Vlkovi poděkoval celoživotní práci. "R.I.P. Miloslav kardinál Vlk..Vzdejme čest statečnému muži, který žil čestně a v pravdě, které věřil," komentoval zprávu na sociálních sítích šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. 

Vlk měl zdravotní potíže už od jara 2016. Problémy vygradovaly na Štědrý den 2016, kdy lékaři rozhodli, že je nutné kardinála Vlka hospitalizovat. Lékaři zjistili, že má tumor plic s metastázemi do kostí.

Vlk se narodil se 17. května 1932 v Líšnici na Písecku. V roce 1968 byl vysvěcen na kněze. Po deseti letech mu ale komunisté odebrali tehdy požadovaný státní souhlas k výkonu kněžského povolání.

Na jaře 1991 se po rezignaci Františka Tomáška stal hlavou českých katolíků. Od října 1994 je kardinálem. Úřadu pražského arcibiskupa se ujal 1. června 1991. Jeho rezignaci přijal papež Benedikt XVI. v únoru 2010 a v pořadí 36. pražským arcibiskupem jmenoval Dominika Duku.

Vstupte do diskuze (184)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spor o Slovanskou epopej se komplikuje, pražské soudy musí kauzu řešit…

24.05.2018 10:10 Praha - Nejvyšší soud (NS) vrátil k novému projednání spor o Slovanskou epopej. Důvodem je to, že…

Dagmar Havlová je v nemocnici. Lékaři ji museli operovat

24.05.2018 09:44 Praha - Bývalá první dáma a herečka Dagmar Havlová skončila opět v nemocnici! Kvůli nesnesitelným…

Cizinci berou Čechům práci? Rekordní nezaměstnanost tento postoj překopala

24.05.2018 09:04 Praha - S klesající nezaměstnaností Češi zvolna mění pohled na pracující cizince. Za poslední dva…

Moderátorka Witowská získala významnou cenu, politiky "griluje" s elegancí

24.05.2018 08:36 Havlíčkův Brod - Novinářskou cenu Karla Havlíčka Borovského za rok 2017 získala Světlana Witowská z…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama