Část vlastníků pozemků ve Vrběticích kývla na výměnu či prodej

Praha/Vlachovice - Jiří Caletka z tiskového oddělení ministerstva obrany dnes informoval, že necelá třetina vlastníků pozemků v areálu muničního skladu Vrbětice na Zlínsku je ochotna svůj majetek prodat státu, další třetina by chtěla pozemky směnit. S ostatními majiteli státní podnik Vojenské lesy a statky ČR (VLS) stále jedná. 

Přidejte svůj názor

Jiří Čunek /KDU-ČSL/

Majetkové vypořádání v areálu, který zasáhl v roce 2014 výbuch muničního skladu, brzdí čekání na dokončení jeho pyrotechnické očisty. K odkupu či směně je nutné, aby znalec na místě vyčíslil cenu jednotlivých parcel, to ale bude možné právě až po dokončení práce pyrotechniků.

„Proto byli vlastníci informováni, že na konkrétní nabídku ze strany VLS bude nutno vyčkat až do zpřístupnění areálu muničního skladu Policií ČR," dodal Caletka s tím, že to může trvat měsíce. Hloubkový pyrotechnický průzkum je kvůli počasí přerušen. Informaci o tom, že nyní není možný vstup znalců do areálu, obdržel také starosta Vlachovic, pod které Vrbětice patří, Zdeněk Hověžák (STAN).

Jiří Čunek (KDU-ČSL), hejtman Zlínského kraje, však podle svých slov bude požadovat, aby se směny pozemků uskutečnily do konce letošního roku. Podle něj by směna mohla být možná i bez toho, aby znalci vstoupili na území znečištěné zbytky munice. „Jsme přesvědčeni, že technicky se to zvládnout dá, požadujeme to po státu a stát přes své organizace to musí zajistit," vysvětluje.

Psali jsme:  

Vláda o výkupu nebo směně pozemků ve Vrběticích rozhodla před rokem 17. února. Areál by měl podle vládních plánů nadále zůstat bez munice. Pozemky ve vrbětickém areálu patří několika různým vlastníkům, od státních institucí po soukromé firmy a osoby. Vojenský technický ústav (VTÚ), který muniční sklady spravuje, hospodaří pouze na jedné desetině pozemků. Vláda upřednostnila odkup a směnu pozemků a jejich získání do vlastnictví státu před prodejem soukromým subjektům.

Vypořádáním majetkových vztahů byly pověřeny VLS. Státní podnik podle Caletky oslovil 79 vlastníků. „Na nabídku k odkupu či směně odpovědělo 49 oslovených, z nichž 24 dává přednost prodeji a 23 vlastníků preferuje variantu směny. S ostatními je v současné době ještě jednáno," uvedl Caletka s tím, že loni v srpnu VLS uzavřely smlouvu s Lesy ČR. Pokud budou vlastníci chtít své lesní pozemky ve Vrběticích vyměnit a VLS nebude mít adekvátní náhradu, vypomohou Lesy ČR.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Provoz vlaků přes Teplice stál, anonym nahlásil bombu

19.09.2017 16:50 Teplice - Provoz osobních vlaků přes Teplice se dnes odpoledne na dvě a půl hodiny zastavil. Na…

Nákazu pneumokokem lidé zaměňují za nachlazení, následky mohou být fatální

19.09.2017 15:46 Praha - Nákazu pneumokokem provázenou kašlem či horečkou lidé často zaměňují za nachlazení. Každý…

Vražda bosse podsvětí Běly patrně potrestána nebude, důkazy do sebe…

19.09.2017 14:44 Aktualizováno Praha - Žalobkyně Danuše Krejčová dnes v kauze vraždy bosse tuzemského podsvětí Antonína Běly z…

O Krejčířovu "velkou" vilu nebyl zájem, dražba se zopakuje a cena klesne

19.09.2017 14:25 Praha - Do první dražby vily, ze které před 12 lety uprchl policii Radovan Krejčíř, se dnes…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama