Efektivní lhář! Psycholog popisuje klíčovou vlastnost lidí

Praha - Lidské bytosti mají vrozenou dovednost k nepoctivosti. A k tomu dobrý důvod: schopnost manipulovat očekávání těch kolem nás je klíčovým rysem přežití pro sociální zvířata jako jsme my. Ve skutečnosti studie psychologa Roberta Feldmana z University of Massachusetts z roku 1999 ukázala, že nejpopulárnější děti byly také nejúčinnější lháři. Odhalování lhaní se dá "zlepšovat" praxí. I lhaní se dá "zlepšovat" praxí. Zde je devět technik, které prvotřídní lháři používají k maximalizaci jejich účinnosti. Mimochodem, tato informace je nabízena jako způsob, jak pomoci odhalit podvod v jiných, ne cvičit sami. Vážně!

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Násilí, ilustrační fotografie

1) Měj důvod

"Věznice jsou plné špatných lhářů," říká psycholog Karel Ford, autor knihy Lži! Lži! Lži!. "Dobří lháři běhají po venku." Takže v čem je hlavní rozdíl? V podstatě říká Ford, trik je lhát tak málo, jak je to možné - pouze tehdy, když můžete skutečně něco získat. "Patologičtí lháři nemohou zastavit sebe sama od lhaní, takže se dopouštějí mnoha malých lží a skončí přistiženi," říká. Skutečně expertní lháři si ochraňují "střelivo" - nezatěžují se lhaním, pokud jim to nebude dávat něco, co opravdu chtějí.

2) Polož základy

Nečekejte, až se ocitnete pod vyšetřovací lampou, abyste začali dávat dohromady svůj příběh. Studie psychologa Billa Flanagana z roku 1990 ukázala, že lháři, kteří pracovali na podrobnostech jejich příběhů předem, měli významně větší úspěch než ti, kteří přípravě čas nevěnovali. Stejně jako ve všem, praxe dělá mistra. 

3) Řekni pravdu, zavádějícím způsobem

Nejtěžší lži k zachycení jsou ty, které nejsou vlastně lež. Mluvíte vlastně pravdu, ale takovým způsobem, který zanechá mylný dojem. Technicky je to jen vykrucování - hřích asi jen z poloviny. Studie z roku 1990 ohledně patologických lhářů v New Yorku zjistila, že ti, kteří se mohli vyhnout navazujícím otázkám, byli výrazně úspěšnější při jejich podvodech.

Psali jsme:  

4) Poznej svůj cíl

Dobří lháři mají stejný dar jako velmi dobří komunikátoři: schopnost dostat se dovnitř hlavy posluchače. "Chcete-li vytvořit věrohodnou lež, je třeba vzít v úvahu perspektivu svého cíle," říká Carolyn Saarni, která je spolueditorem knihy Lži a podvod v každodenním životě. "Věz, co vědí. Buď si vědom jejich zájmů a aktivit, takže můžeš zakrýt své stopy."

5) Udržujte svá fakta konzistentní

"Jedním z problémů úspěšného lhaní je, že je to těžká práce," říká psycholog Michael Lewis. "Musíte v tom být velmi konzistentní." To znamená, zbavovat se podrobností. Zapište si poznámky, pokud to potřebujete. "Jedna z věcí, která lháře srazí, je to, že dávají různé informace různým lidem, kteří pak spolu mluví o tom, co jste jim sdělili," říká Dr. Gini Graham Scottová, autorka knihy The Truth About Lying.

6) Soustředění

"Když se snažím podchytit lháře, dívám se vždy na to, jak moc odpovídá jeho chování tomu, co říká, uvádí seržant John Yarbrough, odborník na výslechy z losangeleského oddělení vražd." Jedním z důvodů, které z většiny lidí dělají špatné lháře je, že se jedná o hluboce nepříjemnou aktivitu. Strach a vina jsou patrné v jejich výrazu v obličeji. Chtějí, aby tento proces proběhl co nejrychleji a tak ukazují úlevu, když jejich vyšetřovatel změní téma k nějakému, které se jich méně emočně dotýká. To je jasné znamení. Opravdu dobří lháři si na druhou stranu skutečně vychutnávají proces klamání ostatní lidí. "Nejlepší lháři nevykazují žádný stud nebo výčitky, protože je necítí," říká Cohen. "Dostanou vzrušení z aktivního klamání ostatních. Jsou v tom dobří, a užívají si výzvu."

Psali jsme:  

7) Sleduj signály

Je to lidová moudrost, že se lidé vrtí, dotýkají nosu, koktají a mění oční kontakt, když lžou - příslovečným "vyhýbavým" vzhledem. Ale pozor: nejúspěšnější lháři umějí nejlépe neverbální komunikaci kontrolovat.

8) Protiútok

Faktem je, že stejně jako většině z nás je nepříjemné naše vlastní lhaní, většině je také nepříjemné obviňovat jiné. Tento diskomfort může být použit ve prospěch lháře. "Často vidíte, že politici reagují na obvinění agresivitou," říká Stan Walters, autor knihy Pravda o lhaní: Každodenní techniky nakládání s klamáním. "To, co budou dělat, je odvádění kritiky od problému, takže jsou nuceni sbírat své zdroje pro boj s další potyčkou."

9) Smlouvání

Jak vysvětluje výzkumnice Mary DePalma: "pokud můžete snížit odpovědnost za vinu a hněv, které lhaní doprovázejí, čeká vás mnohem lepší emoční výsledek."

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spor o Slovanskou epopej se komplikuje, pražské soudy musí kauzu řešit…

24.05.2018 10:10 Praha - Nejvyšší soud (NS) vrátil k novému projednání spor o Slovanskou epopej. Důvodem je to, že…

Dagmar Havlová je v nemocnici. Lékaři ji museli operovat

24.05.2018 09:44 Praha - Bývalá první dáma a herečka Dagmar Havlová skončila opět v nemocnici! Kvůli nesnesitelným…

Cizinci berou Čechům práci? Rekordní nezaměstnanost tento postoj překopala

24.05.2018 09:04 Praha - S klesající nezaměstnaností Češi zvolna mění pohled na pracující cizince. Za poslední dva…

Moderátorka Witowská získala významnou cenu, politiky "griluje" s elegancí

24.05.2018 08:36 Havlíčkův Brod - Novinářskou cenu Karla Havlíčka Borovského za rok 2017 získala Světlana Witowská z…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama