Efektivní lhář! Psycholog popisuje klíčovou vlastnost lidí

Praha - Lidské bytosti mají vrozenou dovednost k nepoctivosti. A k tomu dobrý důvod: schopnost manipulovat očekávání těch kolem nás je klíčovým rysem přežití pro sociální zvířata jako jsme my. Ve skutečnosti studie psychologa Roberta Feldmana z University of Massachusetts z roku 1999 ukázala, že nejpopulárnější děti byly také nejúčinnější lháři. Odhalování lhaní se dá "zlepšovat" praxí. I lhaní se dá "zlepšovat" praxí. Zde je devět technik, které prvotřídní lháři používají k maximalizaci jejich účinnosti. Mimochodem, tato informace je nabízena jako způsob, jak pomoci odhalit podvod v jiných, ne cvičit sami. Vážně!

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Násilí, ilustrační fotografie

1) Měj důvod

"Věznice jsou plné špatných lhářů," říká psycholog Karel Ford, autor knihy Lži! Lži! Lži!. "Dobří lháři běhají po venku." Takže v čem je hlavní rozdíl? V podstatě říká Ford, trik je lhát tak málo, jak je to možné - pouze tehdy, když můžete skutečně něco získat. "Patologičtí lháři nemohou zastavit sebe sama od lhaní, takže se dopouštějí mnoha malých lží a skončí přistiženi," říká. Skutečně expertní lháři si ochraňují "střelivo" - nezatěžují se lhaním, pokud jim to nebude dávat něco, co opravdu chtějí.

2) Polož základy

Nečekejte, až se ocitnete pod vyšetřovací lampou, abyste začali dávat dohromady svůj příběh. Studie psychologa Billa Flanagana z roku 1990 ukázala, že lháři, kteří pracovali na podrobnostech jejich příběhů předem, měli významně větší úspěch než ti, kteří přípravě čas nevěnovali. Stejně jako ve všem, praxe dělá mistra. 

3) Řekni pravdu, zavádějícím způsobem

Nejtěžší lži k zachycení jsou ty, které nejsou vlastně lež. Mluvíte vlastně pravdu, ale takovým způsobem, který zanechá mylný dojem. Technicky je to jen vykrucování - hřích asi jen z poloviny. Studie z roku 1990 ohledně patologických lhářů v New Yorku zjistila, že ti, kteří se mohli vyhnout navazujícím otázkám, byli výrazně úspěšnější při jejich podvodech.

Psali jsme:  

4) Poznej svůj cíl

Dobří lháři mají stejný dar jako velmi dobří komunikátoři: schopnost dostat se dovnitř hlavy posluchače. "Chcete-li vytvořit věrohodnou lež, je třeba vzít v úvahu perspektivu svého cíle," říká Carolyn Saarni, která je spolueditorem knihy Lži a podvod v každodenním životě. "Věz, co vědí. Buď si vědom jejich zájmů a aktivit, takže můžeš zakrýt své stopy."

5) Udržujte svá fakta konzistentní

"Jedním z problémů úspěšného lhaní je, že je to těžká práce," říká psycholog Michael Lewis. "Musíte v tom být velmi konzistentní." To znamená, zbavovat se podrobností. Zapište si poznámky, pokud to potřebujete. "Jedna z věcí, která lháře srazí, je to, že dávají různé informace různým lidem, kteří pak spolu mluví o tom, co jste jim sdělili," říká Dr. Gini Graham Scottová, autorka knihy The Truth About Lying.

6) Soustředění

"Když se snažím podchytit lháře, dívám se vždy na to, jak moc odpovídá jeho chování tomu, co říká, uvádí seržant John Yarbrough, odborník na výslechy z losangeleského oddělení vražd." Jedním z důvodů, které z většiny lidí dělají špatné lháře je, že se jedná o hluboce nepříjemnou aktivitu. Strach a vina jsou patrné v jejich výrazu v obličeji. Chtějí, aby tento proces proběhl co nejrychleji a tak ukazují úlevu, když jejich vyšetřovatel změní téma k nějakému, které se jich méně emočně dotýká. To je jasné znamení. Opravdu dobří lháři si na druhou stranu skutečně vychutnávají proces klamání ostatní lidí. "Nejlepší lháři nevykazují žádný stud nebo výčitky, protože je necítí," říká Cohen. "Dostanou vzrušení z aktivního klamání ostatních. Jsou v tom dobří, a užívají si výzvu."

Psali jsme:  

7) Sleduj signály

Je to lidová moudrost, že se lidé vrtí, dotýkají nosu, koktají a mění oční kontakt, když lžou - příslovečným "vyhýbavým" vzhledem. Ale pozor: nejúspěšnější lháři umějí nejlépe neverbální komunikaci kontrolovat.

8) Protiútok

Faktem je, že stejně jako většině z nás je nepříjemné naše vlastní lhaní, většině je také nepříjemné obviňovat jiné. Tento diskomfort může být použit ve prospěch lháře. "Často vidíte, že politici reagují na obvinění agresivitou," říká Stan Walters, autor knihy Pravda o lhaní: Každodenní techniky nakládání s klamáním. "To, co budou dělat, je odvádění kritiky od problému, takže jsou nuceni sbírat své zdroje pro boj s další potyčkou."

9) Smlouvání

Jak vysvětluje výzkumnice Mary DePalma: "pokud můžete snížit odpovědnost za vinu a hněv, které lhaní doprovázejí, čeká vás mnohem lepší emoční výsledek."

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šikanózní vláčení v poutech? Rath dostal šanci na odškodnění

18.10.2017 13:43 Praha - Městský soud v Praze dnes zamítl část žaloby, ve které bývalý hejtman David Rath požadoval…

Aktivisté odmítají respektovat soud: Klinika na Žižkově bude pokračovat,…

18.10.2017 13:37 Aktualizováno Praha - Dnes vypršela aktivistům z Kliniky exekuční lhůta pro odchod z budovy v pražské Jeseniově…

Exšéf Čepra odmítl obžalobu za nevýhodné obchody, u soudu zmínil i Babiše

18.10.2017 13:17 Praha - Bývalý ředitel Čepra dnes u soudu odmítl obžalobu za nevýhodné obchody z roku 2005. Tomáš…

Sexuolog Weiss dostal za nehodu s dvěma úmrtími podmínku

18.10.2017 11:14 Aktualizováno Pelhřimov - Sexuolog Petr Weiss souzený za nehodu, při níž zemřeli dva lidé a další člověk byl…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama