Česko čeká pátek třináctého. Na co si dát největší pozor?

Praha - Jen několik málo hodin zbývá do pátku 13., dne, o němž řada lidí věří, že je spojen s negativnímu událostmi a méně šťastnými náhodami. Je ale skutečně důvod k obavám, nebo se jedná o den jako každý jiný?

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Ilustrační foto

Strach z pátku 13. pochází z pradávých dob a jeho údajná smůla se datuje dokonce do biblických časů. Právě v pátek nabídla Eva Adamovi jablko hříchu, v pátek zabil Kain Ábela a v pátek také začala potopa světa a zmatení jazyků v Babylonu. Ježíš Kristus byl v pátek třináctého ukřižován, u Poslední večeře sedělo třináct lidí, a tím třináctým byl zrádce Jidáš.

Pátek nebo číslo 13 jsou ale zmiňovány i v dalších náboženstvích. V severských příbězích například figuruje dvanáct bohů a třináctý nezvaný bůh Loki, který zabitím boha Baldera přinesl na Zem tmu. Podobných příkladů bychom ale našli nespočet i ze současnosti. V pátek 13. října 1929 nastal černý pátek na burze. Jeden z nejhorších propadů akcií na světových trzích.

V pátek 13. dubna 1970 ve 13 hodin 13 minut centrálního amerického času došlo k explozi rakety Apollo 13. 13. října 2006 zabila sněhová bouře v Buffalu tři lidi a způsobila škody za 130 milionů dolarů. Jeden z posledních pátků 13. se odehrál v listopadu 2015, kdy při teroristickém útoku v Paříži zemřelo 140 lidí.

Strach jako nemoc

Strach z pátku třináctého není sám o sobě ničím výjimečným a lékaři pro tuto obavu, která může přerůst v psychickou poruchu, mají dokonce pojmenování. Jedná se o triskaidekafóbii, kterou trpí řada lidí po celém světě. Podle dřívějšího výzkumu americké agentury Stress Management Center and Phobia 21 milionů Američanů vůbec nevychází v tento den do práce.

V Česku strach z pátku 13. tak markantní není. Výsledky průzkumu, který před dvěma lety pro společnost SAZKA zrealizovala firma NMS Market Research, ukázaly, že pátek 13. sice zaznamená 91 % Čechů, jen 6 % z nich ale věří, že přináší smůlu. Dalších 39 % očekává, že může přinést něco neočekávaného, a to i v pozitivním smyslu.

Statistiky se rozchází

Jak je to skutečně se smůlou, která přichází právě v pátek 13., nejlépe prozradí statistiky z minulých let. Ty se ale mnohdy rozchází. Dlouhodobé statistiky pojistných událostí sice ukazují, že obavy jsou zbytečné a že se pátky 13. zásadně neliší od běžných pátků, přesto se najdou výjimky.

13. května 2011 byl jediný pátek 13. v daném roce a Česká pojišťovna evidovala mnohem více škod, než v jiné dny toho roku. V pojištění odpovědnosti občanů tehdy šlo o 40% nárůst oproti průměrnému dni. Tento nárůst škod koresponduje s pověrami, které pátek 13. den obklopují.

Podle pojišťovny Generali v pátek třináctého stoupají počty škod, které způsobí zaměstnanci svým zaměstnavatelům. Na obyčejný pátek připadá průměrně 17 takových událostí, na pátek 13. pak v průměru 42, ukazují statistiky z minulých let. Například tři tyto pátky v roce 2012 přinesly 122 takových škod za více než jeden milion korun. V případě dvou pátků 13. v roce 2013 se odehrálo více než 90 škod za více než 1,3 milionu korun.

Podle Generali jsou ale pověrčiví zejména zloději aut, v tento den totiž odcizí pouze polovinu vozidel oproti jiným pátkům. Podle statistik pojišťovny Allianz je nižší i počet krádeží majetku všeho druhu, a to až o čtvrtinu. Nelze se vyhnout ani vysoké nehodovosti, která ale podle pojišťoven tkví zejména v tradičním pátečním dopravním ruchu, zejména v zimním období.

Pokud se tohoto dne přesto obáváte, možná vás uklidní, že ten zítřejší bude pozítří pryč a další pátek 13. vychází až na říjen. V příštím roce se ho dočkáme jen v dubnu a v červenci.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hasiči v Mochově snížili stupeň požárního poplachu

25.02.2018 09:52 Praha - V areálu mrazíren v Mochově u Prahy, kde od pátku dopoledne hořelo, snížili hasiči stupeň…

Česko oslavuje Ledeckou. Táta o ní napíše píseň, bratr komiks

25.02.2018 09:02 Pchjongčchang - Umělecká půlka rodiny Ledeckých zvěční olympijský úspěch lyžařky a snowboardistky…

Proč se komunismu dařilo zrovna v Česku? S historikem jsme si povídali…

25.02.2018 08:44 Rozhovor - Historik Jakub Šlouf z Ústavu pro studium totalitních režimů objasňuje okolnosti cesty…

Požár v Mochově dostali hasiči pod kontrolu

24.02.2018 19:18 Mochov (u Prahy) - Hasiči mají již pod kontrolou požár v areálu mrazíren v Mochově u Prahy, který…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama