Znalec Matlach: Ať sedí Kramný i Marešová, nebo ať je pustí oba

Praha - Hostem Marcely Škábové v pořadu Vaše téma byl soudní znalec v oboru lékařství Radek Matlach. Ptali jste se ho nejen na kauzy Petra Kramného a sestry z rumburské nemocnice.

Diskuse: 5

Znalec Matlach: Ať sedí Kramný i Marešová, nebo ať je pustí oba - anotační foto
reklama

Soudní znalec Radek Matlach na sebe upozornil během dvou ostře sledovaných soudů. U obou měl na starosti posudky z oboru soudního lékařský. Jeden vypracoval ve prospěch Petra Kramného, druhý v neprospěch sestry z Rumburské nemocnice. Oba posudky soudy smetly ze stolu.

Kramného, který byl obžalován z vraždy dcery a manželky v Egyptě, poslal soud nepravomocně na 28 let za mříže. Sestru Věru Marešovou, která byla obžalovaná z několika vražd pacientů v rumburské nemocnici, naopak soud zcela zprostil obžaloby. Obhajoba Marešové teď podle portálu lidovky.cz zvažuje, že na Matlacha podá trestní oznámení.

Matlach si stěžoval, že některé materiály nemohl důkladně otestovat. Vzorky mu byly poskytnuty jen k nahlédnutí a to v Ostravě. Nemohl si je odvézt a provést vlastní testy. Vůbec nechápe, proč soud takto postupoval, ale nevylučuje, že se ke vzorkům, které by mohly blíže prozradit, jestli Monika a Klárka skutečně zemřely na otravu, ještě dostane. "Je tam žádost obhajoby," prozradil v pořadu Vaše téma.

To, že v obou sledovaných případech jeho posudek vyvrátil posudek revizní, ale Matlach nevnímá jako debakl. V soudním lékařství podle něj existují tři možné varianty. Buď se soudní lékaři rozhodnou, že se něco určitě stalo, nebo, že se to určitě nestalo. Případně existuje třetí varianta, že se to nedá přesně určit a znalci se mohou jen domnívat. Většina znaleckých posudků se pohybuje v této sféře a závěry se mohou lišit.

Matlach si nepřipouští, co by jeho posudky mohly způsobit. "Předkládám objektivní analýzu," tvrdí Matlach. Často si jej také objednávají advokáti, kteří potřebují určit, jestli jejich klient mluví pravdu. Takže na nedostatek zakázek si nestěžuje.

Kolik mu rodina Kramných zaplatila si nechal pro sebe. "Je to mezi mnou a rodinou Kramných," řekl Matlach ve Vašem tématu. "Ale řídí se to vyhláškou a k tomu je potřeba připočítat vícenáklady, jako třeba cesta do Ostravy, ubytování v hotelu a podobně."

A jak vlastně znalecký posudek v případu Petra Kramného vznikal? "Stavím na několika pilířích. Jedním je výpověď obžalovaného. On uvádí nějaký příběh, co se tam podle něj odehrálo. Otázka je, jak ho lze potvrdit nebo vyvrátit. K tomu my slouží ono vyšetření preparátů, kde nám házeli klacky pod nohy. A pak videozáznamy z druhé pitvy provedené v ČR. Fotodokumentace z místa činu byla neprůkazná, tam se nedalo určit, jestli to jsou policisté, reportéři, kdo to fotí, nic. Za to se daly použít fotky provedené v Egyptě před pitvou a pak v rámci pitvy v Čechách."

Psali jsme:  

Matlach je přesvědčen, že obě Česky zemřely v Egyptě na otravu. Bohužel s odstupem devíti dní, kdy proběhla pitva v České republice, už nelze přesně určit, jestli obě zemřely současně, respektive s jakým odstupem k úmrtí došlo.

Našli se na těle Moniky nějaké částečky, které by odpovídali kontaktu s elektrickým drátem? "Byly nalezeny částečky železa. Není to specifické pro úraz elektrickým proudem. Ty tři drobné tečky železitých iontů mohly být způsobeny třeba smýkáním mrtvoly po pitevním stolu."

Podotýká ale, že k úrazu elektrickým proudem by muselo dojít dvoupólovým dotykem. Jenže to by na těle zanechalo více stop. "Dle našeho nálezu lze smrt vysvětlit přirozenou cestou," řekl Matlach s tím, že nemá potřebu přemýšlet nad tím, kdo za smrt Moniky a Klárky může.

Soudní znalec se vyjádřil také k další sledované kauze, případu sestry z Rumburské nemocnice obviněné ze zabití šesti pacientů. Matlach je přesvědčen, že vzhledem k podobnosti obou případů, by měl být Petr Kramný propuštěn z vazby podobně jako sestra z Rumburku Věra Marešová, nebo by měla Marešová čekat na rozhodnutí vrchního soudu ve vazbě, jako Petr Kramný.

reklama

Diskuse

Znalec Matlach: Ať sedí Kramný i Marešová, nebo ať je pustí oba

Počet příspěvků: , poslední 04.02.2016 18:41
(Zobrazeno posledních 5 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Pravice žene EET k Ústavnímu soudu: Návrh obsahuje pět výhrad. Tady jsou - anotační foto

Pravice žene EET k Ústavnímu soudu: Návrh obsahuje pět výhrad. Tady jsou

25.05.2016 14:48 Praha - Pět hlavních výhrad k zákonu o elektronické evidenci tržeb obsahuje společný návrh na zrušení zákona,...

Zeman opět zaútočil na Bakalu: Objem peněz vytunelovaných v NWR je až 150...

25.05.2016 14:21 Praha - Celkový objem vytunelovaných peněz ve společnosti NWR za doby "panství" podnikatele Zdeňka...

Poslanci ANO nahráli tabákové lobby, říká Sobotka. Sejde se koaliční rada - anotační foto

Poslanci ANO nahráli tabákové lobby, říká Sobotka. Sejde se koaliční rada

25.05.2016 14:16 Praha - Poslanci hnutí ANO opakovaně nehlasovali pro vládní návrh zákona, což je v rozporu s dobrým...

Úplný zákaz kouření v restauracích neprošel, poslanci jsou pro kuřárny

25.05.2016 14:15 Aktualizováno Praha - Úplný zákaz kouření v restauracích, barech a dalších podobných zařízeních asi platit nebude. Poslanci...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Hlasovali byste pro vystoupení České republiky z Evropské unie?

Hlasovalo 20448 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama