Znalec Matlach: Ať sedí Kramný i Marešová, nebo ať je pustí oba

Praha - Hostem Marcely Škábové v pořadu Vaše téma byl soudní znalec v oboru lékařství Radek Matlach. Ptali jste se ho nejen na kauzy Petra Kramného a sestry z rumburské nemocnice.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Znalec Matlach: Ať sedí Kramný i Marešová, nebo ať je pustí oba - anotační foto

Soudní znalec Radek Matlach na sebe upozornil během dvou ostře sledovaných soudů. U obou měl na starosti posudky z oboru soudního lékařský. Jeden vypracoval ve prospěch Petra Kramného, druhý v neprospěch sestry z Rumburské nemocnice. Oba posudky soudy smetly ze stolu.

Kramného, který byl obžalován z vraždy dcery a manželky v Egyptě, poslal soud nepravomocně na 28 let za mříže. Sestru Věru Marešovou, která byla obžalovaná z několika vražd pacientů v rumburské nemocnici, naopak soud zcela zprostil obžaloby. Obhajoba Marešové teď podle portálu lidovky.cz zvažuje, že na Matlacha podá trestní oznámení.

Matlach si stěžoval, že některé materiály nemohl důkladně otestovat. Vzorky mu byly poskytnuty jen k nahlédnutí a to v Ostravě. Nemohl si je odvézt a provést vlastní testy. Vůbec nechápe, proč soud takto postupoval, ale nevylučuje, že se ke vzorkům, které by mohly blíže prozradit, jestli Monika a Klárka skutečně zemřely na otravu, ještě dostane. "Je tam žádost obhajoby," prozradil v pořadu Vaše téma.

To, že v obou sledovaných případech jeho posudek vyvrátil posudek revizní, ale Matlach nevnímá jako debakl. V soudním lékařství podle něj existují tři možné varianty. Buď se soudní lékaři rozhodnou, že se něco určitě stalo, nebo, že se to určitě nestalo. Případně existuje třetí varianta, že se to nedá přesně určit a znalci se mohou jen domnívat. Většina znaleckých posudků se pohybuje v této sféře a závěry se mohou lišit.

Matlach si nepřipouští, co by jeho posudky mohly způsobit. "Předkládám objektivní analýzu," tvrdí Matlach. Často si jej také objednávají advokáti, kteří potřebují určit, jestli jejich klient mluví pravdu. Takže na nedostatek zakázek si nestěžuje.

Kolik mu rodina Kramných zaplatila si nechal pro sebe. "Je to mezi mnou a rodinou Kramných," řekl Matlach ve Vašem tématu. "Ale řídí se to vyhláškou a k tomu je potřeba připočítat vícenáklady, jako třeba cesta do Ostravy, ubytování v hotelu a podobně."

A jak vlastně znalecký posudek v případu Petra Kramného vznikal? "Stavím na několika pilířích. Jedním je výpověď obžalovaného. On uvádí nějaký příběh, co se tam podle něj odehrálo. Otázka je, jak ho lze potvrdit nebo vyvrátit. K tomu my slouží ono vyšetření preparátů, kde nám házeli klacky pod nohy. A pak videozáznamy z druhé pitvy provedené v ČR. Fotodokumentace z místa činu byla neprůkazná, tam se nedalo určit, jestli to jsou policisté, reportéři, kdo to fotí, nic. Za to se daly použít fotky provedené v Egyptě před pitvou a pak v rámci pitvy v Čechách."

Psali jsme:  

Matlach je přesvědčen, že obě Česky zemřely v Egyptě na otravu. Bohužel s odstupem devíti dní, kdy proběhla pitva v České republice, už nelze přesně určit, jestli obě zemřely současně, respektive s jakým odstupem k úmrtí došlo.

Našli se na těle Moniky nějaké částečky, které by odpovídali kontaktu s elektrickým drátem? "Byly nalezeny částečky železa. Není to specifické pro úraz elektrickým proudem. Ty tři drobné tečky železitých iontů mohly být způsobeny třeba smýkáním mrtvoly po pitevním stolu."

Podotýká ale, že k úrazu elektrickým proudem by muselo dojít dvoupólovým dotykem. Jenže to by na těle zanechalo více stop. "Dle našeho nálezu lze smrt vysvětlit přirozenou cestou," řekl Matlach s tím, že nemá potřebu přemýšlet nad tím, kdo za smrt Moniky a Klárky může.

Soudní znalec se vyjádřil také k další sledované kauze, případu sestry z Rumburské nemocnice obviněné ze zabití šesti pacientů. Matlach je přesvědčen, že vzhledem k podobnosti obou případů, by měl být Petr Kramný propuštěn z vazby podobně jako sestra z Rumburku Věra Marešová, nebo by měla Marešová čekat na rozhodnutí vrchního soudu ve vazbě, jako Petr Kramný.

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Znalec Matlach: Ať sedí Kramný i Marešová, nebo ať je pustí oba

Vstupte do diskuze (5)

Doporučujeme

Menší doplatky na léky pro děti a seniory? Je to předvolební vábnička ČSSD, zní z hnutí ANO - anotační foto

Menší doplatky na léky pro děti a seniory? Je to předvolební vábnička ČSSD…

22.02.2017 20:44 Praha - Limity pro doplatky za léky u dětí a seniorů možná budou nižší. Roční hranice pro děti do…

Státní zástupci prověří zakázku na software EET - anotační foto

Státní zástupci prověří zakázku na software EET

22.02.2017 20:10 Praha – Státní zástupci prověří zakázku na software pro elektronickou evidenci tržeb (EET) za 50…

V Česku přibývá oznámených případů znásilnění, řada obětí se ale na policii neobrátí - anotační foto

V Česku přibývá oznámených případů znásilnění, řada obětí se ale na…

22.02.2017 19:17 Praha – Počet nahlášených případů znásilnění v České republice roste. Zatímco v roce 2008 jich…

ČSSD vsadila na závist? Na progresivní daně doplatí lékaři, obává se Kubek - anotační foto

ČSSD vsadila na závist? Na progresivní daně doplatí lékaři, obává se Kubek

22.02.2017 18:44 Aktualizováno Praha - Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek kritizuje plán ČSSD na zavedení…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama