Náprava komunistické zlovůle: ÚS otevřel cestu k rehabilitaci referenta u Bati

Brno - Ústavní soud (ÚS) otevřel novou cestu k rehabilitaci Alberta Foldyny, který zemřel za nejasných okolností ve vězení v Uherském Hradišti v květnu 1951. Tato zařízení bylo neblaze proslulé surovým zacházením s vězni.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto

Foldyna mladší dnešní rozhodnutí přivítal. Svého otce označil za slušného člověka. Rodina prý nikdy přesně nevěděla, proč se vlastně ocitl v rukou vyšetřovatelů. "Chci očistit jeho jméno," řekl ČTK Foldyna mladší.

Státní bezpečnost jeho otce zadržela v březnu 1951 při akci Prokop zaměřené na osobní oddělení podniku. Zemřel po dvou měsících. Údajně spáchal sebevraždu. Foldyna podle svého syna nikdy nebyl z ničeho obviněn, obžalován ani odsouzen. V podstatě nebyl ani oficiálně vězněn.

Syn navrhl rehabilitaci podle paragrafu, který umožňuje rehabilitovat a odškodnit lidi nezákonně zbavené osobní svobody či majetku, a to i pokud vůbec nezačalo jejich trestní stíhání. Krajský soud v Brně ale návrhu nevyhověl. Z kusých podkladů, které se podařilo shromáždit, prý vyplývá, že státní bezpečnost se o muže zajímala hlavně kvůli jeho činnosti u firmy Baťa před 5. květnem 1945.

Právě konec druhé světové války uvádí zákon o soudní rehabilitaci jako důležitý mezník. Norma ruší automaticky některé politické rozsudky z období komunistické totality, ovšem jen pokud se týkaly skutků spáchaných až po 5. květnu 1945. Zákon ale nelze podle ústavních soudců vykládat příliš úzce. Justice prý postupovala formalisticky.

Státní bezpečnost na počátku 50. let systematicky pronásledovala domnělé i skutečné odpůrce režimu. "To, co se podařilo zjistit, svědčí o hrubých excesech a postupech, které nemohou v demokratickém právním státě obstát. Panu Foldynovi nebylo sděleno, z čeho je stíhán, neměl k dispozici obhájce, na postup Státní bezpečnosti nikdo nedozíral, nebyla soudní ani žádná jiná kontrola," řekl soudce zpravodaj Jan Musil.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kotrba má po potyčce s bezdomovci na sjezdu ČSSD problém? Přišel o práci a…

20.02.2018 10:12 Praha – Incident, ke kterému došlo na nedělním sjezdu ČSSD v Hradci Králové, má pro analytika a…

Policie prověřuje incident na sjezdu ČSSD, dozvěděla se o něm z médií

19.02.2018 16:08 Aktualizováno Hradec Králové/Praha - Policie začala prověřovat incident z nedělního sjezdu ČSSD v Hradci Králové,…

Soudy poslaly do vazby posádky dvou kamionů s migranty

19.02.2018 15:59 Aktualizováno Tachov - Okresní soud v Tachově a Okresní soud Plzeň-jih dnes poslaly do vazby rumunské řidiče a…

Muž sexuálně vydíral dívku, v počítači měl i dětské porno. Soud potvrdil…

19.02.2018 14:49 Olomouc - Lukáš Kolbábek (37) si definitivně odpyká pět let ve vězení. Rozsudek olomouckého…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama