Češi a cizinci - mluvme spolu! Nová kampaň má usnadnit komunikaci

Praha - Centrum pro integraci cizinců (CIC) spouští novou kampaň, jež má přispět k usnadnění komunikace s lidmi ze zahraničí, kteří se učí česky. Obsahuje tři spoty, které ukazují tři nejčastější prohřešky vůči migrantům - odmítnutí konverzace v českém jazyce a přechod do angličtiny, zvyšování hlasu a tykání.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

"Cizinec má být v komunikaci partner. Všichni říkají: Ať se naučí česky, když se chce domluvit. Zkouší to, používá špatné předložky a mluví s akcentem. Nejsme na to zvyklí a nesnažíme se porozumět. Cizinci tu ale s námi žijí a budou žít," řekla ČTK autorka příručky Markéta Slezáková.

Podle šéfa CIC Vladislava Güntera místní pak často odmítnou komunikovat s cizincem česky a přecházejí do angličtiny. "Jak pak můžeme chtít, aby se člověk začlenil, když se s ním odmítáme bavit česky," podotkl Günter.

Jeden ze spotů ukazuje mladou ženu na nádraží, která se snaží koupit si lístek do Brna. Mluví ale se silným francouzským akcentem, žena v pokladně jí nerozumí a začne přidávat na hlase. Vyřeší to až její kolega, který si vypomůže jednoduchými slovy a rukama. Ve druhém spotu si Američan česky objednává v kavárně, číšník vše zopakuje anglicky. Muž proto dál pokračuje plynně v angličtině, obsluha už mu ale nerozumí. Třetí příběh se odehrává ve večerce, kde asijskému prodavači zákazníci tykají. Sám pak přijde na úřad a tyká úřednici.

VIDEO: Kampaň "Češi a cizinci - mluvme spolu!"

Zdroj: YouTube

Snadná pravidla pro dorozumění v češtině shrnuje příručka. Využít ji mohou úředníci, učitelé, pracovníci neziskovek i přátelé migrantů. Autorka radí mluvit spíš v jednoduchých větách se základní slovní zásobou bez trpných rodů, spisovně, bez slangu a také pomalu. Slova je dobré používat v prvním či čtvrtém pádu, tedy v základním tvaru bez jiných koncovek. Není nutné přidávat na hlasitosti. Pomůžou gesta, ukazování na prstech a kreslení, někdy i mezinárodně srozumitelná slova jako například problém, internacionální či rezervovat.

Témata: Cizinci | češi | Lidé
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Potvrzeno: Na Ukrajině byl zadržen exdetektiv Vokál, hrozí mu až sedm let…

27.04.2018 08:14 Praha/Kyjev - Čechem zadrženým v pondělí na Ukrajině je bývalý vysoký důstojník někdejšího Útvaru…

Chcete ochutnat pivo, které chutná jako z roku 1560? V Praze můžete

26.04.2018 18:47 Praha - Pivovarník František Richter, který provozuje například pražský Jihoměstský minipivovar…

Holčičce v Londýně transplantovali brzlík. Je první Češkou, která zákrok…

26.04.2018 16:38 Praha - Novorozené české holčičce v londýnské nemocnici transplantovali chybějící brzlík. Je prvním…

Nizozemí se za útočníky stydí. Snímky z Prahy jsou strašlivé, řekl šéf…

26.04.2018 15:49 Haag - Nizozemský ministr zahraničí Stef Blok dnes v reakci na případ napadení číšníka z restaurace…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama