Češi a cizinci - mluvme spolu! Nová kampaň má usnadnit komunikaci

Praha - Centrum pro integraci cizinců (CIC) spouští novou kampaň, jež má přispět k usnadnění komunikace s lidmi ze zahraničí, kteří se učí česky. Obsahuje tři spoty, které ukazují tři nejčastější prohřešky vůči migrantům - odmítnutí konverzace v českém jazyce a přechod do angličtiny, zvyšování hlasu a tykání.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

"Cizinec má být v komunikaci partner. Všichni říkají: Ať se naučí česky, když se chce domluvit. Zkouší to, používá špatné předložky a mluví s akcentem. Nejsme na to zvyklí a nesnažíme se porozumět. Cizinci tu ale s námi žijí a budou žít," řekla ČTK autorka příručky Markéta Slezáková.

Podle šéfa CIC Vladislava Güntera místní pak často odmítnou komunikovat s cizincem česky a přecházejí do angličtiny. "Jak pak můžeme chtít, aby se člověk začlenil, když se s ním odmítáme bavit česky," podotkl Günter.

Jeden ze spotů ukazuje mladou ženu na nádraží, která se snaží koupit si lístek do Brna. Mluví ale se silným francouzským akcentem, žena v pokladně jí nerozumí a začne přidávat na hlase. Vyřeší to až její kolega, který si vypomůže jednoduchými slovy a rukama. Ve druhém spotu si Američan česky objednává v kavárně, číšník vše zopakuje anglicky. Muž proto dál pokračuje plynně v angličtině, obsluha už mu ale nerozumí. Třetí příběh se odehrává ve večerce, kde asijskému prodavači zákazníci tykají. Sám pak přijde na úřad a tyká úřednici.

VIDEO: Kampaň "Češi a cizinci - mluvme spolu!"

Zdroj: YouTube

Snadná pravidla pro dorozumění v češtině shrnuje příručka. Využít ji mohou úředníci, učitelé, pracovníci neziskovek i přátelé migrantů. Autorka radí mluvit spíš v jednoduchých větách se základní slovní zásobou bez trpných rodů, spisovně, bez slangu a také pomalu. Slova je dobré používat v prvním či čtvrtém pádu, tedy v základním tvaru bez jiných koncovek. Není nutné přidávat na hlasitosti. Pomůžou gesta, ukazování na prstech a kreslení, někdy i mezinárodně srozumitelná slova jako například problém, internacionální či rezervovat.

Témata: Cizinci | češi | Lidé
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bez proudu je po vichřici 150 domácností, některé silnice jsou dál uzavřené

19.01.2018 19:42 Aktualizováno Praha/Děčín - Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo dnes po 19:00 bez…

Skandál v Praze: Magistrát rozeslal 2500 pokut nesprávným řidičům

19.01.2018 14:28 Aktualizováno Praha - Pražský magistrát má z ostudy kabát. Zhruba 2500 výzev k zaplacení dopravních pokut…

Zřícení střechy sportovní haly v Třebové míří k soudu, jsou dva obžalovaní

19.01.2018 11:15 Ústí nad Orlicí - Případ pádu střechy sportovní haly v České Třebové míří k soudu, vlastní proces…

Zemřel komentátor a spolupracovník serveru EuroZprávy.cz Vojtěch Varyš

19.01.2018 09:24 Praha – Svět České žurnalistiky truchlí. Přišel o jednu z mladých a přesto výrazných tváří –…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama