Pozor! Dnes startují změny ve vybírání poplatků ve zdravotnictví

Praha - Děti a mladiství do18 let neplatí od středy třicetikorunový poplatek za ošetření u lékaře. Odpuštění poplatku přináší novela zákona, která právě nabyla účinnosti.

Přidejte svůj názor

371

Poplatek za ošetření na pohotovosti nebo za den pobytu v nemocnici, tedy 90 a 60 korun zaplatí i ony. Mění se i výše limitu, kolik peněz mohou lidé za poplatky ze zákona ročně vydat. Pro děti do 18 let věku a seniory nad 65 let platí nově částka 2 500 korun, pro ostatní pacienty je to 5 000 korun. Snížený limit platí po celý rok ještě i pro ty pacienty, kterým letos bude 19 let. A stejné výsady si užijí i senioři, kterým 65 letos teprve bude.

Do limitu se nezapočítává poplatek 60 korun za den pobytu v nemocnici nebo jiném léčebném zařízení a poplatek 90 korun za návštěvu pohotovosti. Započítávají se naopak peníze za návštěvu lékaře, doplatky i poplatky za léky a u lidí starších 65 let nově i doplatky na potravinové doplňky předepsané na recept.

Třicetikorunový poplatek za položku na receptu zaplatí všichni pacienti nově pouze v případě, kdy výše doplatku za lék nepřesahuje výši poplatku. Jednoduše řečeno, pokud doplatek za lék bude 70 korun, nezaplatí už 30korunový regulační poplatek. Naopak, bude-li lék stát pacienta 25 korun, zaplatí v lékárně 30 korun.

Změny jsou výsledkem dlouhodobého "boje o zdravotnické poplatky". Ty rozdělují českou politickou scénu od chvíle, kdy na počátku roku 2008 vstoupily v platnost. Od té doby se objevovaly první hlasy volající po jejich zrušení. Na celostátní úrovni se o tento krok snaží ČSSD a KSČM. V úterý se sněmovna znovu zabývala novými návrhy na úplné zrušení poplatků, tentokrát od moravskoslezského hejtmana Jaroslava Palase (ČSSD) a KSČM. Rozhodla, že návrhy projedná zdravotní výbor sněmovny.

Dětští lékaři upozorňovali už při jednání o nakonec platných změnách na to, že jim vypadne část příjmů, se kterými počítali. Poslanci proto navrhovali, aby jim kompenzace zajistily zdravotní pojišťovny. V pondělí, jen dva dny před začátkem účinnosti změn, nakonec největší pojišťovna v zemi VZP na tento krok přistoupila. Správní rada pojišťovny uložila vedení přerozdělit mezi pediatry a ambulantní specialisty s velkým podílem dětských pacientů 150 milionů korun. Změnou pro lékaře, lékárny a nemocnice je to, že vybrané poplatky musí být použity na provoz a modernizaci zdravotnického zařízení.

ČSSD z poplatků udělala hlavní téma volební kampaně v krajských a senátních volbách loni na podzim, které s přehledem vyhrála, a vládne kromě Prahy ve všech krajích. Zároveň s nástupem k moci v regionech začali socialisté tyto sliby uskutečňovat. Od ledna neplatí lidé poplatky v krajských zdravotnických zařízeních a lékárnách ve středních Čechách. Od února se k nim pak přidaly i ostatní kraje, s výjimkou Prahy. Vláda tvrdí, že kraje tím do systému vnesly zmatek, a podle některých právních výkladů jednají proti zákonu. Zdravotní pojišťovny i ministerstva vnitra a financí proto na kraje tlačí, aby proplácení poplatků zastavily

Témata: Zdravotnictví
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Benefity od zdravotních pojišťoven? Zájem je velký, loni přišly na miliardu

20.01.2018 13:23 Praha - Zdravotní pojišťovny loni klientům vyplatily na příspěvcích na prevenci asi miliardu korun.…

Medikům chybí živí pacienti, na výuku chodí i do nefakultních nemocnic

16.01.2018 13:06 Praha - Zástupci 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy dnes upozornili na velký problém. Studenti…

Zdravotní systém? Spokojena je polovina Čechů, polepšily si pojišťovny

15.01.2018 16:21 Praha - V prosinci 2017 byl do pravidelné ankety Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zařazen…

Žena vyhrála spor s VZP, pojišťovna jí nechtěla zaplatit onkologickou léčbu

10.01.2018 18:14 Praha - Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) musí pacientce zaplatit speciální léčbu, jejíž…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama