Pozor! Dnes startují změny ve vybírání poplatků ve zdravotnictví

Praha - Děti a mladiství do18 let neplatí od středy třicetikorunový poplatek za ošetření u lékaře. Odpuštění poplatku přináší novela zákona, která právě nabyla účinnosti.

Přidejte svůj názor

371

Poplatek za ošetření na pohotovosti nebo za den pobytu v nemocnici, tedy 90 a 60 korun zaplatí i ony. Mění se i výše limitu, kolik peněz mohou lidé za poplatky ze zákona ročně vydat. Pro děti do 18 let věku a seniory nad 65 let platí nově částka 2 500 korun, pro ostatní pacienty je to 5 000 korun. Snížený limit platí po celý rok ještě i pro ty pacienty, kterým letos bude 19 let. A stejné výsady si užijí i senioři, kterým 65 letos teprve bude.

Do limitu se nezapočítává poplatek 60 korun za den pobytu v nemocnici nebo jiném léčebném zařízení a poplatek 90 korun za návštěvu pohotovosti. Započítávají se naopak peníze za návštěvu lékaře, doplatky i poplatky za léky a u lidí starších 65 let nově i doplatky na potravinové doplňky předepsané na recept.

Třicetikorunový poplatek za položku na receptu zaplatí všichni pacienti nově pouze v případě, kdy výše doplatku za lék nepřesahuje výši poplatku. Jednoduše řečeno, pokud doplatek za lék bude 70 korun, nezaplatí už 30korunový regulační poplatek. Naopak, bude-li lék stát pacienta 25 korun, zaplatí v lékárně 30 korun.

Změny jsou výsledkem dlouhodobého "boje o zdravotnické poplatky". Ty rozdělují českou politickou scénu od chvíle, kdy na počátku roku 2008 vstoupily v platnost. Od té doby se objevovaly první hlasy volající po jejich zrušení. Na celostátní úrovni se o tento krok snaží ČSSD a KSČM. V úterý se sněmovna znovu zabývala novými návrhy na úplné zrušení poplatků, tentokrát od moravskoslezského hejtmana Jaroslava Palase (ČSSD) a KSČM. Rozhodla, že návrhy projedná zdravotní výbor sněmovny.

Dětští lékaři upozorňovali už při jednání o nakonec platných změnách na to, že jim vypadne část příjmů, se kterými počítali. Poslanci proto navrhovali, aby jim kompenzace zajistily zdravotní pojišťovny. V pondělí, jen dva dny před začátkem účinnosti změn, nakonec největší pojišťovna v zemi VZP na tento krok přistoupila. Správní rada pojišťovny uložila vedení přerozdělit mezi pediatry a ambulantní specialisty s velkým podílem dětských pacientů 150 milionů korun. Změnou pro lékaře, lékárny a nemocnice je to, že vybrané poplatky musí být použity na provoz a modernizaci zdravotnického zařízení.

ČSSD z poplatků udělala hlavní téma volební kampaně v krajských a senátních volbách loni na podzim, které s přehledem vyhrála, a vládne kromě Prahy ve všech krajích. Zároveň s nástupem k moci v regionech začali socialisté tyto sliby uskutečňovat. Od ledna neplatí lidé poplatky v krajských zdravotnických zařízeních a lékárnách ve středních Čechách. Od února se k nim pak přidaly i ostatní kraje, s výjimkou Prahy. Vláda tvrdí, že kraje tím do systému vnesly zmatek, a podle některých právních výkladů jednají proti zákonu. Zdravotní pojišťovny i ministerstva vnitra a financí proto na kraje tlačí, aby proplácení poplatků zastavily

Témata: Zdravotnictví
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet pacientů s Alzheimerem roste, loni stála péče o ně přes 1,2 miliardy…

19.09.2017 19:07 Praha - Náklady na péči o pacienty s Alzheimerovou chorobou i jejich počty každoročně rostou. Loni…

V Česku chybí posudkoví lékaři a bude hůř: Třetina jich za rok skončí…

19.09.2017 16:10 Aktualizováno Praha - Lékařské posudkové službě chybí lékaři a situace se na konci příštího roku může ještě…

Obnovený registr zdravotníků bude plně funkční od března

15.09.2017 15:46 Praha - Nový registr zdravotnických pracovníků bude plně funkční od března 2018, od podzimu se…

V roce 2020 bude chybět 800 lékařů v ambulancích. Doplatí na to vesnice,…

13.09.2017 17:45 Aktualizováno Praha - Koalice praktických lékařů tvrdí, že v roce 2020 bude chybět 800 lékařů v ambulancích.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama