Těžkou formu angíny pectoris lze léčit pomocí elektrostimulace v míše

Praha - Pacientům s těžkou formou anginy pectoris dokážou lékaři z pražské nemocnice Na Homolce nově pomoci elektrostimulační léčbou, která se provádí v míše. Novináře o tom ve středu informovala mluvčí nemocnice Marie Fialová.

Přidejte svůj názor

Těžkou formu angíny pectoris lze léčit pomocí elektrostimulace v míše - anotační foto

"Elektrické impulzy dráždí míšní vlákna, což způsobuje, že nemocný méně vnímá pálivou bolest způsobenou nedokrevností srdce. Impulzy pociťuje jako celkem příjemné brnění," uvedla Fialová. Léčba je součástí nového programu léčby neléčitelné anginy pectoris, který organizuje kardiocentrum nemocnice. Jeho součástí je i zprůchodňování ucpaných tepen pomocí laseru.

Operace se provádí tak, že neurochirurg společně s kardiologem zavedou do páteřního kanálu nemocnému elektrodu, která je spojena kabelem s generátorem pulsů. Tento stimulátor voperují pacientovi do podkožní kapsy obvykle na přední straně trupu pod žebry. "Pacient dostane malý ruční programátor, jímž přístroj zapíná a vypíná a eventuálně mění původně lékařem nastavenou intenzitu a frekvenci elektrických impulsů," uvedl neurochirurg Dušan Urgošík. Stimulátor vydrží fungovat až šest let, poté se dá poměrně snadno vyměnit.

Zařízení stojí zhruba 200.000 až 300.000 korun. Pacient za něj nic neplatí. Náklady na neurostimulační léčbu většina zdravotních pojišťoven hradí, avšak jen pro stanovený počet pacientů.

Při angině pectoris srdce nedostatečně zásobují chorobně zúžené věnčité tepny okysličenou krví. Projeví se to zejména při námaze, kdy je potřeba kyslíku zvýšená. Nedokrevnost nemocný nejčastěji pocítí jako pálivou bolest na levé straně hrudníku, v levé ruce nebo na krku. Při těžké formě má nemocný bolesti i v klidu.

Nejčastější příčinou onemocnění věnčitých tepen je ateroskleróza, tedy poškození vzniklé ukládáním tuků a jiných látek do jejich stěny. V tepnách se tak vytvářejí pláty, které je zužují.

Elektrostimulační metoda se používá v případech, kdy je nemoc téměř neléčitelná běžnými metodami, tedy například léky, roztažením zúžených tepen, či bypassovou operací, tedy přemostěním zúženého úseku tepny. Na Homolce se míšní stimulace používá od roku 2000.

"Za tu dobu jsme ji použili u sedmnácti pacientů. Šlo většinou o nemocné v pozdním středním nebo starším věku, kteří měli nesnesitelnou bolest na hrudi, a to většinou i v klidu. Prakticky všichni zaznamenali změnu k lepšímu. Mívají podstatně méně záchvatů anginy pectoris, spotřebují méně nitroglycerinu i jiných léků. I nemocní, kteří měli klidové bolesti, mohou v současné době vykonávat alespoň omezenou fyzickou činnost," řekl primář kardiologického oddělení Petr Neužil.

V České republice jsou onemocnění srdce a cév hlavní příčinou úmrtí u 49 procent mužů a 55 procent žen. Ischemická choroba srdeční je již několik let prvořadým zdravotním problémem. Zemře na ni téměř třetina nemocných a u stejně početné skupiny snižuje významně kvalitu života. Podle posledních údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky onemocní v ČR ročně zhruba 830.000 lidí některou z forem ischemické choroby srdeční, z toho přibližně 87.000 lidí prodělá akutní infarkt srdečního svalu.

Témata: zdraví | Zdravotnictví
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Těžkou formu angíny pectoris lze léčit pomocí elektrostimulace v míše

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Stropnický jako nový prezident? Ministra hnutí podpořilo - anotační foto

Stropnický jako nový prezident? Ministra hnutí podpořilo

26.02.2017 21:45 Aktualizováno MAGAZÍN - Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) se zatím nevyjádřil k tomu, zda bude kandidovat na…

V Poličce pyrotechnici vynášejí munici z haly vedle místa výbuchu - anotační foto

V Poličce pyrotechnici vynášejí munici z haly vedle místa výbuchu

26.02.2017 20:14 Aktualizováno Polička (Svitavsko) - Policejní pyrotechnici dnes v Poličských strojírnách v Poličce pokračují ve…

Faltýnek zůstal prvním místopředsedou ANO - anotační foto

Faltýnek zůstal prvním místopředsedou ANO

26.02.2017 18:56 Aktualizováno Praha - Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek zůstal prvním místopředsedou hnutí. V tajných…

Česko v ohrožení? ANO směřuje k autoritativnímu řízení, Babiš se brání - anotační foto

Česko v ohrožení? ANO směřuje k autoritativnímu řízení, Babiš se brání

26.02.2017 17:27 Aktualizováno Praha - Hnutí ANO se dnešní změnou stanov, která posílila pravomoci předsedy, přiklání k…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama