Rakovina kůže se stává nejčastější formou nádorových onemocnění

Praha - Rakovina kůže patří mezi nejnebezpečnější formy nádorového onemocnění. Ve Velké Británii se stal karcinom kůže nejčastější formou nemoci u mladých žen, v Česku za posledních třicet let stoupl výskyt melanomů o 420 procent, ročně onemocní 1300 lidí.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Z posledních čísel, která zveřejnil Ústav zdravotnických informací a statistiky vyplývá, že v roce 2006 čeští lékaři zachytili 16 531 zhoubných kožních nádorů. Toto číslo představovalo 23 procent všech nádorových diagnóz v Česku. Obvykle se jednalo o nádory v prvním a druhém stádiu, které lze ještě dobře léčit.

Onkologové a dermatologové přesto bijí na poplach. „Jde přitom o onemocnění, o kterém můžeme sami do určité míry rozhodovat. V létě příliš hazardujeme s opalováním, v zimě s návštěvy solárií,“ řekl agentuře Mediafax lékař Jiří Pešina. Pokud člověk vyhledá lékaře včas, léčba je krátká a úspěšná. V opačném případě, pokud pacient přijde s kožním nádorem v pokročilé formě, vyhlídky na uzdravení jsou minimální. „Chce to pečlivost a kontroly,“ říká Pešina. Sám jsem příkladem úspěšné léčby. Před lety si objevil na rameni podezřelé znaménko. Nenechal nic náhodě a vyšetření potvrdilo, že jde o melanom. „Vyoperovali ho a jsem naprosto zdravý,“ uzavřel Pešina.

Odborníci tvrdí, že hlavní příčinou nárůstu rakoviny kůže je honba za opálením. Vinu na prudkém nárůstu onemocnění u mladých lidí je hazardování při opalování na poledním slunci, kdy je UV záření slunce nejsilnější a také solária. Kromě toho se podceňuje prevence. U mladých lidí se nádory kůže nepředpokládají a změny kůže či další varovné příznaky se podceňují. Proto se nádory zachytí pozdě a šance na vyléčení razantně klesá.

Existují tři hlavní typy kožních nádorů. Jde o karcinom z bazálních buněk, dlaždicobuněčný karcinom a melanom. Karcinom z bazálních a dlaždicových buněk tvoří 95 procent všech kožních nádorů. Tyto nádory jsou při včasném stanovení diagnózy dobře léčitelné. Melanom je tvořen abnormálními pigmentovými buňkami, které se nazývají melanocyty. Jedná se o nejvážnější formu kožního nádoru. Je příčinou až 75 procent úmrtí na kožní nádory.

Dlouhodobé slunění vede většinou ke vzniku nádoru z dlaždicových či bazálních buněk. Spálení pokožky zejména před 18. rokem může způsobovat melanom. Melanom je nejzávažnější formou rakoviny kůže. Lékaři proto apelují na dostatečnou ochranu dětí a mladých lidí. Vyšší riziko onemocnění hrozí lidem se světlou či pihovatou kůží, světlou barvou očí a blond či zrzavými vlasy. Dalšími rizikovými faktory jsou nádory kůže v rodinné anamnéze.

Nejčastějším varovným signálem rakoviny kůže je nové znaménko či změna již existujícího mateřského znaménka.

Karcinom z bazálních buněk vypadá jako malá hladká jakoby vosková perla většinou na tváři, uších či krku nebo jako zarudlé či zahnědlé místo na trupu či končetinách. Karcinom z dlaždicových buněk vypadá jako pevný zarudlý uzlík, který může šupinatět, svědit a krvácet. Nádor z dlaždicových a bazálních buněk se většinou nachází na místech exponovaných slunci, ale může být kdekoliv. Melanom obvykle vypadá jako pigmentovaný flek.

Příznaky melanomu je nesouměrnost znaménka, jeho ohraničení je špatně rozlišitelné od zdravé kůže. Může mít červenou barvu, ale také bílou nebo modrou, popřípadě různě hnědou a je také větší.

Léčba rakoviny kůže záleží na typu, rozsahu a umístění nádoru. Většinou se chirurgicky odstraní, následně se pacient podrobí chemoterapii či ozařování.

Nejdůležitější je podle lékařů prevence. Kůže se při opalování musí chránit krémem s co nejvyšším ochranným faktorem. Lidé by se měli vyhnout slunění mezi 10. hodinou dopoledne a 15. hodinou odpoledne. „Všichni by si měli všímat nových útvarů na své kůži a hlídat si mateřská znaménka a při změnách navštívit kožního lékaře,“ dodal Pešina. Neškodí užívat potravinové doplňky s Beta karotenem. Ten je zdrojem pro tvorbu vitamínu A, který je pro dobrý vývoj a regeneraci kůže nezbytný.

Témata: zdraví | rakovina
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolaps péče o Čechy? U Jílkové to vřelo kvůli zdravotnictví

18.05.2018 08:15 Praha - Ve čtvrtek se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové řešil resort zdravotnictví, konkrétně…

Od června bude dlouhodobé ošetřovné, ČSSZ už nabrala posily

17.05.2018 16:38 Praha - Lidé, kteří se chtějí postarat o příbuzné s vážnou nemocí či po úrazu, si budou moci od…

Jídlo se nedá žrát a ještě platit za televizi? Nemocnice vybírá poplatky,…

16.05.2018 22:52 Aktualizováno Brno - Řadu lidí na sociálních sítích rozzlobilo zjištění, že v jedné z největších nemocnic v…

Babiš to schytal: Výsluhu od udavače STB, komunisty a tuneláře nechci,…

16.05.2018 09:12 Praha - Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) by chtěl nedostatek sester ve třísměnném provozu v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama