Do deseti let dostanou lékařské fakulty 6,5 miliardy navíc

Praha - Lékařským fakultám by mělo jít za deset let 6,5 miliardy korun navíc. Každý rok by měly navýšit počet přijatých studentů o 15 procent. Podle premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) vládá počítá s prvními 135 miliony korun už letos v září. Navýšení počtu studentů má zažehnat hrozící nedostatek lékařů. Babiš a ministři školství a zdravotnictví to řekli novinářům po dnešním jednání s děkany lékařských fakult.

Přidejte svůj názor

lékaři, ilustrační fotografie

"Se současným počtem absolventů nejsme schopni vykrýt odchody lékařů do důchodu. V roce 2020 bude třetina lékařů starší 60 let a podíl se bude zvyšovat," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Podle premiéra by mělo být během deseti let vyčleněno asi 6,5 miliardy, částka by měla postupně růst. Podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) se počítá s tím, že bude třeba zaplatit víc studentů ve všech ročnících i přijímat každý rok o 15 procent nových studentů navíc. Nyní není přijato asi 45 procent těch, kteří úspěšně složí přijímací zkoušky, z kapacitních důvodů.

Kromě počtu studentů je podle Vojtěcha nutné také zvýšit platy učitelů lékařství. "Platy učitelů lékařství jsou zhruba poloviční, než si vydělají lékaři v praxi. Musíme je proto zvýšit zhruba na dvojnásobek," dodal ministr.

V minulém školním roce studovalo na lékařských fakultách přes 21.000 lidí, absolventů bylo přibližně 2500. Fakulty přijímají asi každého desátého až patnáctého zájemce.

Nyní dostávají fakulty podle děkanů asi dvě třetiny toho, kolik na zajištění studia potřebují. Zbytek získávají hlavně od studentů ze zahraničí, kteří studují anglické studijní programy. V loňském akademickém roce jich bylo asi 3400.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zastaví vláda exodus sester? Příspěvek za směnnost se má razantně zvýšit

24.05.2018 15:42 Aktualizováno Praha - Vláda zváží navýšení příplatku pro sestry za práci na směny na 7000 korun, teď je 2000…

Ve Sněmovně byly opět spory kvůli protikuřáckemu zákonu

23.05.2018 19:08 Praha - Poslanci se dnes opět přeli kvůli návrhu na zmírnění protikuřáckého zákona, který míří…

Asociace nemocnic přerušila dohodovací řízení s pojišťovnami, ministerstvo…

23.05.2018 16:00 Praha - Asociace českých a moravských nemocnic přerušila dohodovací řízení se zdravotními…

Epidemie spalniček v Česku začala importem ze zahraničí, patrně se změní…

22.05.2018 16:37 Praha - Současná epidemie spalniček v Česku začala importem ze zahraničí, většina případů pocházela…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama