Vládní protidrogový zmocněnec Vobořil končí. Co to znamená pro boj se závislostmi v Česku?

Komentář - Vládní protidrogový zmocněnec Jindřich Vobořil skončí po osmi letech ve své funkci. Muž, kterého chválili přední odborníci a experti se nyní podílí na dokončení vládní strategii, která obsahuje i boj s alkoholem a tabákem, ale i hazardem. Co znamená odchod Vobořila pro boj se závislostmi v Česku?

Přidejte svůj názor 1 komentář

Drogy

„Mám děti, žiji v Brně. Do Prahy neustále dojíždím a stěhovat se sem nechci. Ale mám zájem pomoct vybrat svého nástupce,“ uvedl dnes Vobořil. 

Jeho působení v úřadu experti hodnotí pozitivně.  „Jeho práci hodnotím jednoznačně pozitivně," uvedl Tomáš Zábranský z Kliniky adiktologie Univerzity Karlovy. 

I díky Vobořilovy je Česko hodnoceno jako premiant a i EU si pochvaluje spolupráci s naší zemí v oblasti boje se závislostmi. „Spolupráce s Českou republikou je excelentní. V současné podobě pokládáme český koordinační mechanismus za jeden z nejsilnějších v Evropě,“ uvedla v minulosti Kathryn Robertsová, Evropského monitorovacího centra pro drogy. 

Předloni Česko bylo pochváleno na shromáždění OSN o globální protidrogové politice za vyvážený přístup mezi léčbou, represí a prevencí. Česko má i díky tomu nejmenší počet závislých, kteří se nakazili virem HIV či žloutenkou typu C v důsledku závislostí. 

Vobořilův odchod nemohl být načasován hůře. Na úřadu protidrogového zmocněnce v současnosti vzniká nová strategie boje proti závislostem podle níž by v budoucnu měla postupovat vláda i ministerstva.

Strategie se však nedotkne jen nelegálních drog, ale bude se týkat alkoholu a tabáku. V této strategii by se také měl objevit růst spotřební daně na tyto výrobky, za což sám Vobořil čelil kritice tabákových firem. Součástí koncepce je i boj proti hazardu. 

„Pro nástupce pana Vobořila bude naprosto klíčové udržet stávající kurz. Všechny tyto závislosti je potřeba řešit dohromady, protože spolu souvisejí a přelévají se,“ uvedl Michal Miovský, přednosta adiktologické kliniky Univerzity Karlovy. 

V současné době je tedy možné, že se Vobořilovy nepodaří uskutečnit to, aby jeho návrh odhlasovala vláda v demisi a otazník dost možná visí i nad samotnou koncepcí. 

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Epidemie spalniček v Česku začala importem ze zahraničí, patrně se změní…

22.05.2018 16:37 Praha - Současná epidemie spalniček v Česku začala importem ze zahraničí, většina případů pocházela…

Rozzlobení lékaři píšou ministerstvu: Nezasahujte do jednání s pojišťovnami

21.05.2018 16:05 Aktualizováno Praha - Nezasahujte do jednání segmentů zdravotní péče s pojišťovnami o úhradách na příští rok, jak…

Česko chce získat pečovatelky z Ukrajiny, ministerstvo navrhne program

21.05.2018 12:53 Praha - Česko by mohlo mít speciální program pro získávání pečovatelek z Ukrajiny, aby se do země…

Kolaps péče o Čechy? U Jílkové to vřelo kvůli zdravotnictví

18.05.2018 08:15 Praha - Ve čtvrtek se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové řešil resort zdravotnictví, konkrétně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama