Do lékáren se vrací kapky Opthalmo-Septonex, na trhu chyběly dva a půl roku

Praha - Od příštího týdne budou v lékárnách opět dostupné kapky Opthalmo-Septonex. Kvůli přesunu výroby do jiného závodu chyběly od listopadu 2015. Na dotaz ČTK to řekla za výrobce, firmu Teva, Beáta Melichová. Lék je registrovaný od roku 1969, od roku 2013 byla výroba byla přerušená už potřetí. Náhradou za ně byl například Ophthalmo Azulen roztoky borové vody připravované v lékárně.

Přidejte svůj názor

Lékárny

"Můžeme potvrdit, že produkt se objeví v distribucí už tento týden, přičemž předpokládáme, že v lékárnách by se měl začít objevovat už od příštího týdne," sdělila Melichová.

Podle ní výrobce uzavřel závod, kde se lék původně vyráběl. "Abychom zajistili jeho dostupnost pro pacienty, hledali jsme nejschůdnější řešení, kterým byl právě transfer výroby daného produktu do jiného výrobního závodu," uvedla.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) loni v říjnu schválil změnu ve výrobě léků, jejíž součástí byla i inovace výrobního procesu. "Účinné látky přípravku zůstaly zachovány a stejně tak i účinnost daného přípravku," dodala Melichová.

Kapky Opthalmo-Septonex se používají k léčbě vleklých nebakteriálních zánětů spojivek, především při alergii. Pomáhají také při podráždění spojivek větrem, prachem, kouřem, případně jinými dráždivými vlivy z vnějšího prostředí jako jsou kontaktní čočky nebo po očních operacích.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropě stačí odebraná krevní plazma ze 60 procent, nakupuje v USA. Dárci…

27.05.2018 12:33 Praha - Plazma odebraná v Evropě kryje potřeby kontinentu jen ze 60 procent, musí se proto dovážet…

Kraje odmítly zastavení "dovozu" lékařů z Ukrajiny, straší omezením péče

25.05.2018 16:05 Karlovy Vary - Kraje odmítají zastavení projektu, který umožňoval příchod lékařů z Ukrajiny do…

Zastaví vláda exodus sester? Příspěvek za směnnost se má razantně zvýšit

24.05.2018 15:42 Aktualizováno Praha - Vláda zváží navýšení příplatku pro sestry za práci na směny na 7000 korun, teď je 2000…

Ve Sněmovně byly opět spory kvůli protikuřáckemu zákonu

23.05.2018 19:08 Praha - Poslanci se dnes opět přeli kvůli návrhu na zmírnění protikuřáckého zákona, který míří…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama