Roztroušenou sklerózou trpí v Česku asi 20 tisíc lidí

Praha - Roztroušenou sklerózou (RS) podle odhadů odborníků trpí na 20.000 Čechů. Asi dvě třetiny z nich jsou v registru pacientů, který pomáhá nastavit parametry vhodné léčby. Nemocných, kteří užívají takzvanou biologickou léčbu, eviduje většinu.

Přidejte svůj názor

Nemoc, bolest, ilustrační foto

Registr pacientů ReMuS o tom informoval dnes v tiskové zprávě. Včasná a správná léčba může pacientům zachránit i 30 let aktivního života.

Až budou v registru všichni pacienti, bude podle odborníků možné analyzovat, jak se nemoc vyvíjí. Zvýší se tak šance dát konkrétnímu pacientovi lék, která mu vyhovuje. "Máme na výběr mezi řadou kvalitních léků. V současné době je ale těžké rozeznat, komu dát agresivní léčbu hned v počátku nemoci, kdo ji má dostat později nebo třeba vůbec," uvedla neuroložka Dana Horáková, která je odbornou garantkou registru.

Registr eviduje data od více než 10.000 pacientů, kteří mají nasazenou takzvanou biologickou léčbu. V Česku byly první molekuly vyrobené z živých buněk dostupné od roku 2000 a neustále přibývají další. U jednoho pacienta může léčba stát až miliony korun ročně, předepisují je pouze specializovaná centra. Kvůli velké finanční náročnosti stát a zdravotní pojišťovny přísně kontrolují, jestli je předepisována jen těm pacientům, jimž prokazatelně pomůže.

Léky působí na molekuly a na pochody, které jsou typické pro buňky spojené s nádorovým nebo autoimunitním onemocněním a ve zdravých buňkách se buď nevyskytují, nebo jen v malé míře. Biologická léčiva tak zlepšují či opravují schopnost sebeobrany organismu. V registru je i dalších asi 2000 nemocných s jinými druhy léčby.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zdravotní sestry utíkají z nemocnic. Babiš je chce udržet zvýšením tarifů

23.04.2018 16:27 Aktualizováno Praha - Premiér v demisi a předseda hnutí ANO Andrej Babiš plánuje zvýšení tarifů u zdravotních…

V babyboxu v Pardubicích našli novorozeného chlapce

22.04.2018 20:58 Pardubice - Do babyboxu v areálu nemocnice v Pardubicích dnes pozdě odpoledne neznámá žena odložila…

Alergií u dětí v posledních letech ubývá

21.04.2018 14:55 Praha - Alergií u dětí v posledních deseti letech mírně ubývá, podle průzkumu je má asi 29 procent…

Ministerstvo zdravotnictví chce zmírnit kontroverzní pamlskovou vyhlášku

19.04.2018 18:36 Praha - Ministerstvo zdravotnictví připravilo návrh na zmírnění takzvané pamlskové vyhlášky, která…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama