V Česku mají vzniknout centra pro léčbu vzácných nemocí

Praha - Desítky tisíc Čechů trpí vzácnými nemocemi, které má méně než pět lidí z 10.000. Pro jejich léčbu mají do několika měsíců vzniknout specializovaná centra.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto

O jejich vznik usilují pacientské organizace už od roku 2010, uvedla Česká asociace pro vzácná onemocnění (ČAVO) v tiskové zprávě ke Dni vzácných onemocnění, který připadá na 28. února.

Systém center, která usnadní financování a organizaci péče o vzácná onemocnění, by měl podle vyjádření náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly na lednovém setkání pacientských organizací vzniknout do pěti měsíců.

"Právě komplexní péče ve specializovaných centrech je pro nás velmi důležitá, lékaři v běžných ambulancích nemohou mít s našimi nemocemi dostatek zkušeností a to má samozřejmě velký vliv na kvalitu péče i včasnému stanovení diagnózy," uvedla předsedkyně ČAVO Anna Arellanesová.

Centra by, stejně jako některé kliniky v současnosti, měla být zapojená do Evropských referenčních sítí. Ty usnadňují získávání zkušeností ze zahraničí. "Lékaři mohou například zadávat jednotlivé případy do systému a svolat mezinárodní tým ke konzultaci," dodal místopředseda ČAVO René Břečťan.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Každou minutu loni v ČR vyjely dvě sanitky, výjezdy jsou zneužívané jako…

17.03.2018 13:39 Praha - Každou minutu loni v Česku vyjely k pacientům dvě sanitky. Pomoc záchranářů potřeboval loni…

U Jílkové to vřelo: 90 tisíc za zubní protézu? Kde to mám vzít? Pojišťovny…

16.03.2018 21:57 Aktualizováno Praha - Ve čtvrtek se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové řešil problém nedostatku zubních lékařů.…

Epidemie chřipky v Česku pozvolna ustupuje

16.03.2018 15:16 Praha - Epidemie chřipky v Česku podle hygieniků pozvolna ustupuje. Nemocných za týden ubylo o 12…

Vláda odmítla návrh na zmírnění protikuřáckého zákona

14.03.2018 10:55 Aktualizováno Praha - Babišův kabinet v demisi dnes odmítl poslanecký návrh na zmírnění protikuřáckého zákona.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama