Zubaři mohou získat milionové dotace na novou ordinaci

Praha - Ministerstvo zdravotnictví finančně podpoří vznik ordinací zubařů v odlehlejších oblastech a menších městech, kde jich je nedostatek. Během čtyř let chce mezi stomatology rozdělit 100 milionů korun.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Zdravotnictví

Dotaci by mohlo získat asi 100 žadatelů. Maximální částka bude 1,2 milionu korun na jednu ordinaci, žadatel se musí podílet nejméně 30 procenty, řekl dnes novinářům ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). V ČR je nyní asi 8000 zubařů, více než polovina jich je v Praze a krajských městech.

"Neplatí takové to klišé, že chybí zubaři například na severu Čech či Moravy. Oni nechybí v krajských městech, ale jen v některých okresech," řekl prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Hodně je podle něj lékařů seniorů, asi 1500 jich chce prodat své praxe. Dotační program se proto bude vztahovat i na předávání praxí mezi kolegy. Podle Šmuclera bude stabilizace systému trvat nejméně deset let.

Podmínkou pro získání dotace je pětileté fungování ordinace, smlouva zubaře alespoň se čtyřmi zdravotními pojišťovnami, ordinační doba pět dní v týdnu a nejméně 35 hodin týdně. Do dvou let musí lékař registrovat nejméně 1500 pacientů, jinak mu ministerstvo dotaci sníží.

Cílem je dosáhnout průměrného počtu asi 2000 pacientů na jednoho zubaře. Podle komory je v současné době aktivních asi 8000 stomatologů, na deset milionů obyvatel by jich stačilo 5000. Podle statistik je ale asi 40 procent zubařů v Praze a 53 procent v Praze a krajských městech.

Témata: zubaři | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U Jílkové to vřelo: 90 tisíc za zubní protézu? Kde to mám vzít? Pojišťovny…

16.03.2018 21:57 Aktualizováno Praha - Ve čtvrtek se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové řešil problém nedostatku zubních lékařů.…

Epidemie chřipky v Česku pozvolna ustupuje

16.03.2018 15:16 Praha - Epidemie chřipky v Česku podle hygieniků pozvolna ustupuje. Nemocných za týden ubylo o 12…

Vláda odmítla návrh na zmírnění protikuřáckého zákona

14.03.2018 10:55 Aktualizováno Praha - Babišův kabinet v demisi dnes odmítl poslanecký návrh na zmírnění protikuřáckého zákona.…

Do babyboxu v Hloubětíně někdo odložil holčičku

09.03.2018 22:56 Praha - Do babyboxu v pražském Hloubětíně dnes večer někdo odložil holčičku. Je stará několik dní a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama