Komory si stěžují na přijímání lékařů a lékárníků z Ukrajiny bez zkoušek

Praha - Proti přijímání lékařů, zubařů a lékárníků z Ukrajiny bez aprobační zkoušky se postavily stavovské komory. Nelíbí se jim, že těmto zdravotníkům může ministerstvo udělit výjimku z odborné zkoušky.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo zdravotnictví

Komorám vadí výjimka, kterou může ministerstvo zdravotnictví udělit, a žádají pozastavení zdravotnické části projektu přijímání kvalifikovaných pracovníků, který spustilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Česká lékařská komora, Česká stomatologická komora a Česká lékárnická komora o tom dnes informovaly ČTK.

„Proti projektu jako takovému by komory neměly připomínek, kdyby podmínky projektu pouze usnadňovaly přístup na pracovní trh ukrajinským pracovníkům, aniž by byla obcházena zákonná ustanovení o uznávání odborné kvalifikace," uvedly komory.

Lékař či lékárník ze zemí mimo Evropskou unii, který chce pracovat v Česku, musí složit odbornou zkoušku v českém jazyce a absolvovat povinnou praxi. Podmínky projektu ale ministerstvo zdravotnictví podle komor opravňují k povolení výkonu praxe i bez nich.

Podle komor ale tyto podmínky „nepokrytě směřují k tomu, aby se ukrajinským pracovníkem zaplnilo co nejrychleji volné pracovní místo".

Podmínky aprobací cizinců upravila i loňská novela zákona o vzdělávání lékařů. Nyní musí splnit test v rodném jazyce, pětiměsíční praxi a složit odbornou zkoušku v češtině. Potřebná vyhláška ale zatím chybí. Stomatologická komora loni stávající systém kritizovala. Například zadání testů jsou podle nich veřejně známá. Zájemci několikrát opakují zkoušku v češtině. Počet pokusů není omezený, roste jen cena za absolvování zkoušky. Uspěje tak jeden z dvaceti zájemců.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Směrnice EU děsí české lékárny: Budou muset ověřovat každou krabičku léku

22.02.2018 13:38 Praha - Od února 2019 budou muset lékárny ověřovat každou krabičku léku podle kódu od výrobce.…

Japonská firma testuje přípravek, který za jediný den zničí virus chřipky

21.02.2018 19:26 Tokio/Praha -  V Japonsku vyvinuli přípravek, který podle dosavadního testování dokáže zlikvidovat…

Převozy obézních pacientů? Je jich stále víc, nastal problém s financováním

21.02.2018 10:22 Praha - Středočeský kraj řeší převozy velmi obézních pacientů. Podle hejtmanství je u takových…

Obžalovaný Nečesaný prý na dodávky materiálu neměl vliv

20.02.2018 18:06 Liberec - Na využití zdravotnického materiálu při operacích neměl obžalovaný bývalý ředitel Krajské…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama