Komory si stěžují na přijímání lékařů a lékárníků z Ukrajiny bez zkoušek

Praha - Proti přijímání lékařů, zubařů a lékárníků z Ukrajiny bez aprobační zkoušky se postavily stavovské komory. Nelíbí se jim, že těmto zdravotníkům může ministerstvo udělit výjimku z odborné zkoušky.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo zdravotnictví

Komorám vadí výjimka, kterou může ministerstvo zdravotnictví udělit, a žádají pozastavení zdravotnické části projektu přijímání kvalifikovaných pracovníků, který spustilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Česká lékařská komora, Česká stomatologická komora a Česká lékárnická komora o tom dnes informovaly ČTK.

„Proti projektu jako takovému by komory neměly připomínek, kdyby podmínky projektu pouze usnadňovaly přístup na pracovní trh ukrajinským pracovníkům, aniž by byla obcházena zákonná ustanovení o uznávání odborné kvalifikace," uvedly komory.

Lékař či lékárník ze zemí mimo Evropskou unii, který chce pracovat v Česku, musí složit odbornou zkoušku v českém jazyce a absolvovat povinnou praxi. Podmínky projektu ale ministerstvo zdravotnictví podle komor opravňují k povolení výkonu praxe i bez nich.

Podle komor ale tyto podmínky „nepokrytě směřují k tomu, aby se ukrajinským pracovníkem zaplnilo co nejrychleji volné pracovní místo".

Podmínky aprobací cizinců upravila i loňská novela zákona o vzdělávání lékařů. Nyní musí splnit test v rodném jazyce, pětiměsíční praxi a složit odbornou zkoušku v češtině. Potřebná vyhláška ale zatím chybí. Stomatologická komora loni stávající systém kritizovala. Například zadání testů jsou podle nich veřejně známá. Zájemci několikrát opakují zkoušku v češtině. Počet pokusů není omezený, roste jen cena za absolvování zkoušky. Uspěje tak jeden z dvaceti zájemců.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Epidemie spalniček v Česku začala importem ze zahraničí, patrně se změní…

22.05.2018 16:37 Praha - Současná epidemie spalniček v Česku začala importem ze zahraničí, většina případů pocházela…

Rozzlobení lékaři píšou ministerstvu: Nezasahujte do jednání s pojišťovnami

21.05.2018 16:05 Aktualizováno Praha - Nezasahujte do jednání segmentů zdravotní péče s pojišťovnami o úhradách na příští rok, jak…

Česko chce získat pečovatelky z Ukrajiny, ministerstvo navrhne program

21.05.2018 12:53 Praha - Česko by mohlo mít speciální program pro získávání pečovatelek z Ukrajiny, aby se do země…

Kolaps péče o Čechy? U Jílkové to vřelo kvůli zdravotnictví

18.05.2018 08:15 Praha - Ve čtvrtek se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové řešil resort zdravotnictví, konkrétně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama