Medikům chybí živí pacienti, na výuku chodí i do nefakultních nemocnic

Praha - Zástupci 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy dnes upozornili na velký problém. Studenti medicíny nemají při výuce dostatek živých pacientů, nahrazují je trenažéry i virtuální modely. Lidé totiž tráví v nemocnicích méně času, je méně lůžek a více péče se zvládne v ambulancích.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Endoskop, ilustrační foto

Kromě fakultních nemocnic tak medici své praxe mají i v soukromých zařízeních.  "Dosud bylo běžné, že fakulty spolupracovaly výhradně s fakultními nemocnicemi. Narážíme na to, že medicína se musí vyučovat kontaktně a zajišťovat pro mediky co nejvíc praxe," řekl děkan fakulty Aleksi Šedo. To ale znesnadňuje méně dní hospitalizací. Někteří pacienti navíc s tím, aby u jejich léčby asistovali studenti, nesouhlasí.

Praxe s pacienty mají studenti podle proděkana pro klinickou pedagogiku Tomáše Hanuše od 4. ročníku. "Nejsme schopni nabídnou našim medikům portfolio nemocných tak, jak bychom si přáli," uvedl. Problematické je najít pro studenty dětské pacienty nebo je dostat k pacientům s intenzivní péčí, kde jsou i hygienické a technické bariéry.

Studenti se učí i na trenažérech nebo virtuálních modelech. "Je to celosvětový trend. Umožňují namodelovat onemocnění, které potřebujete, ve stadiu, které potřebujete," řekl Šedo. Medik musí ukázat, jak komunikuje s pacientem i se zdravotnickým personálem. K tomu se využívají i herci.

Osobní kontakt s nemocným je ale podle Hanuše nenahraditelný. "Je důležité, aby student přišel do kontaktu i s akutním pacientem, kde je kontakt obtížný. Musí se komunikovat i s jeho okolím, rodinou, kteří chtějí vědět více o svém blízkém. To jsou různé souvislosti, které patří do klinické výuky," dodal.

V posledních letech si studenti začali vybírat i soukromé nemocnice zdravotnické skupiny Agel podnikatele Tomáše Chrenka. Fakulta s ní proto dnes uzavřela memorandum o spolupráci. Agel podle místopředsedy představenstva Jána Dudry provozuje 12 nemocnic v Česku a deset na Slovensku. Celkem ošetří ročně asi tři miliony ambulantních pacientů a má asi 200.000 hospitalizací. V nemocnicích skupiny bylo provedeno kolem 40.000 operací a narodilo se v nich 13.000 dětí.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozzlobení lékaři píšou ministerstvu: Nezasahujte do jednání s pojišťovnami

21.05.2018 16:05 Aktualizováno Praha - Nezasahujte do jednání segmentů zdravotní péče s pojišťovnami o úhradách na příští rok, jak…

Česko chce získat pečovatelky z Ukrajiny, ministerstvo navrhne program

21.05.2018 12:53 Praha - Česko by mohlo mít speciální program pro získávání pečovatelek z Ukrajiny, aby se do země…

Kolaps péče o Čechy? U Jílkové to vřelo kvůli zdravotnictví

18.05.2018 08:15 Praha - Ve čtvrtek se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové řešil resort zdravotnictví, konkrétně…

Od června bude dlouhodobé ošetřovné, ČSSZ už nabrala posily

17.05.2018 16:38 Praha - Lidé, kteří se chtějí postarat o příbuzné s vážnou nemocí či po úrazu, si budou moci od…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama