Od ledna 2018 jsou e-recepty povinné. Co se změní pro pacienty?

Praha - Povinnost evidovat všechny vydané recepty mají lékaři od ledna 2018, první rok ale nebudou pokutování, pokud to dělat nebudou. Pacienti dostanou recept i nadále nejčastěji vytištěné na papíře. Jen na něm přibude čárový.

Přidejte svůj názor

Lékárny

Další možností bude nechat si recept poslat jako SMS zprávu, e-mail nebo ho zobrazit přímo v aplikaci na mobilu nebo tabletu. Vyzvednout si mohou lidé recept v jakékoliv lékárně. Při předložení receptu, ze kterého lékárník načte kód, se z centrálního úložiště receptů stáhne informace o tom, jaké léky pacientovi vydat.

Kromě čárového kódu bude recept obsahovat také kód z čísel a písmen, který může pacient lékárníkovi nadiktovat, pokud by nešel čárový kód načíst. Záměnná písmena a čísla, jako je například nula a O, kód neobsahuje. Další možností je i takzvaný QR kód, který ale není povinný.

Nově na receptu naopak chybí vlastnoruční podpis lékaře, který ho vydal. Nahrazený bude podpisem elektronickým. To umožní vydat recept na některé léky, zejména pravidelně předepisované, jako jsou léky na alergie nebo antikoncepce, i na dálku bez návštěvy ordinace.

Platné budou recepty stejně jako dosud 14 dní. Už teď platí výjimky pro recepty na antibiotika nebo léky na chemoterapii, které mají recepty platné pět dní, nebo jen jednodenní platnost u receptu vydaného na pohotovosti.

Podle průzkumu výrobce stomatologického softwaru XDENT více než tři čtvrtiny pacientů vítají možnost převzít recept na léky elektronickou formou. Jako nejpohodlnější cestu uvedla asi čtvrtina respondentů e-mail a přibližně stejný počet SMS zprávu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Každou minutu loni v ČR vyjely dvě sanitky, výjezdy jsou zneužívané jako…

17.03.2018 13:39 Praha - Každou minutu loni v Česku vyjely k pacientům dvě sanitky. Pomoc záchranářů potřeboval loni…

U Jílkové to vřelo: 90 tisíc za zubní protézu? Kde to mám vzít? Pojišťovny…

16.03.2018 21:57 Aktualizováno Praha - Ve čtvrtek se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové řešil problém nedostatku zubních lékařů.…

Epidemie chřipky v Česku pozvolna ustupuje

16.03.2018 15:16 Praha - Epidemie chřipky v Česku podle hygieniků pozvolna ustupuje. Nemocných za týden ubylo o 12…

Vláda odmítla návrh na zmírnění protikuřáckého zákona

14.03.2018 10:55 Aktualizováno Praha - Babišův kabinet v demisi dnes odmítl poslanecký návrh na zmírnění protikuřáckého zákona.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama