Hrozí miliardové škody. Kvůli zdravotnickým pomůckám zasedl krizový tým

Praha - Návrh změny zákona týkající se úhrad zdravotnických pomůcek by měl být připravený v polovině února, aby mohl začít platit od 1. ledna 2019. Ústavní soud dal ministerstvu na přípravu novely rok a půl, soudci se domnívali, že je třeba vytvořit komplexní úpravy systému úhrad.

Přidejte svůj názor

Adam Vojtěch

"Nejspíš půjde o novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění," řekl dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Letos v červnu zrušil ustanovení o proplácení pomůcek jako jsou berle, oční čočky nebo vozíky Ústavní soud na návrh skupiny senátorů. Pokud by se zákon nestihl, hrozí miliardové škody.

"Byl jsem překvapen, že se zatím tady toho příliš neudálo. Zákon musí být napsán během ledna či února," řekl nový ministr s tím, že musel nasadit "téměř krizové řízení", aby se hned začalo pracovat.

Na ministerstvu dnes zasedají odborníci, jejichž názory chce ministerstvo zapracovat. Podle ministra musí být hlavně rozhodování pojišťoven předvídatelné. Posuzovat by je mohl například Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nebo po úpravě systému zdravotní pojišťovny jako dosud.

Pokud by ministerstvo zákon připravit nestihlo, hrozí velké finanční dopady. "Podle odhadů zdravotních pojišťoven jsou to asi dvě miliardy korun, které by od 1. ledna 2019 pojišťovny hradily nad rámec asi těch 6,5 miliardy korun, které v současné době hradí na zdravotnické prostředky na poukaz," vysvětlil ministr.

Senátoři ve svém podání k ÚS kritizovali systém, jakým pojišťovny stanovují úhrady. Podle nich umožňuje pojišťovnám, aby si fakticky samy určovaly, jestli a v jaké výši pomůcku uhradí. Soud v tom spatřuje nesoulad se základním právem občanů na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky na základě veřejného zdravotního pojištění. Do přijetí nové zákonné úpravy trvá zdravotním pojišťovnám povinnost interpretovat napadená ustanovení takovým způsobem, aby se co nejvíce respektovala práva všech dotčených subjektů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Benefity od zdravotních pojišťoven? Zájem je velký, loni přišly na miliardu

20.01.2018 13:23 Praha - Zdravotní pojišťovny loni klientům vyplatily na příspěvcích na prevenci asi miliardu korun.…

Medikům chybí živí pacienti, na výuku chodí i do nefakultních nemocnic

16.01.2018 13:06 Praha - Zástupci 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy dnes upozornili na velký problém. Studenti…

Zdravotní systém? Spokojena je polovina Čechů, polepšily si pojišťovny

15.01.2018 16:21 Praha - V prosinci 2017 byl do pravidelné ankety Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zařazen…

Žena vyhrála spor s VZP, pojišťovna jí nechtěla zaplatit onkologickou léčbu

10.01.2018 18:14 Praha - Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) musí pacientce zaplatit speciální léčbu, jejíž…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama