Komory lékařů už kritizují nového ministra. Jeho sliby jsou prý hodně na vodě

Praha - Lékaři mají povinně evidovat všechny vydané recepty na léky od 1. ledna 2018, systém ale kritizují jako nepřipravený. Pro nového ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) by tato záležitost měla být prioritou. Shodli se na tom dnes prezidenti České lékařské komory Milan Kubek a České stomatologické komory Roman Šmucler.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ministerstvo zdravotnictví

Vojtěch zpracoval návrh zákona, který o rok odkládá případné pokuty za nevydávání elektronických receptů. Sankce nebudou, ani pokud se do konce roku zákon schválit nestihne.

"Příslib od člena vlády, která ještě nezískala ani důvěru, je hodně na vodě," řekl k tomu Kubek. Podle něj musí být odklad zakotvený v legislativě. "Vyzýváme lékaře, aby recepty vydávali v papírové podobě i nadále," dodal.

Podle Šmuclera by mohl nový ministr u jednodušších věcí jako je úprava vyhlášky o eReceptu rychle zklidnit situaci. "Je potřeba jasně deklarovat, od kdy bude bezpodmínečně povinný. Je třeba korigovat vyhlášku a časem zavést nějaký reálný benefit," řekl. Zbytečná je pro lékaře podle něj také elektronická evidence tržeb u lékařů.

Zvýšit by se měly úhrady stomatologické péče ze strany pojišťoven nebo umožnit legální doplácení dražších výkonů. "My jako komora máme připravený projekt stabilizace stomatologické sítě. Lékařů máme dost, ale systém je špatný," dodal Šmucler.

Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba doufá, že ministr bude s lékárníky úzce spolupracovat. "Pro oblast lékárenské péče považuji za klíčovou přípravu legislativních pravidel s cílem zabezpečit léky pro pacienty ve všech lékárnách, odměňovat lékárníky za jejich odbornou činnost, stanovit pravidla dostupnosti lékárenské péče a zavést stejné doplatky na léky ve všech lékárnách," řekl.

Svaz zdravotních pojišťoven formuloval pro ministra doporučení, jakým oblastem by se měl věnovat. Už v únoru například začínají jednání pojišťoven se zdravotnickými zařízeními o úhradách na rok 2019. Podle prezidenta svazu Ladislava Friedricha by ministerstvo mělo stanovit základní rozpočtový rámec a dohody pojišťoven respektovat.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V babyboxu v Pardubicích našli novorozeného chlapce

22.04.2018 20:58 Pardubice - Do babyboxu v areálu nemocnice v Pardubicích dnes pozdě odpoledne neznámá žena odložila…

Alergií u dětí v posledních letech ubývá

21.04.2018 14:55 Praha - Alergií u dětí v posledních deseti letech mírně ubývá, podle průzkumu je má asi 29 procent…

Ministerstvo zdravotnictví chce zmírnit kontroverzní pamlskovou vyhlášku

19.04.2018 18:36 Praha - Ministerstvo zdravotnictví připravilo návrh na zmírnění takzvané pamlskové vyhlášky, která…

Proočkovanost dospělých je v Česku bídná. Mohou nakazit děti, varují lékaři

19.04.2018 12:25 Praha - Dospělí se v Česku nechávají očkovat stále málo, přitom po padesátce i dříve již klesá…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama