Komory lékařů už kritizují nového ministra. Jeho sliby jsou prý hodně na vodě

Praha - Lékaři mají povinně evidovat všechny vydané recepty na léky od 1. ledna 2018, systém ale kritizují jako nepřipravený. Pro nového ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) by tato záležitost měla být prioritou. Shodli se na tom dnes prezidenti České lékařské komory Milan Kubek a České stomatologické komory Roman Šmucler.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ministerstvo zdravotnictví

Vojtěch zpracoval návrh zákona, který o rok odkládá případné pokuty za nevydávání elektronických receptů. Sankce nebudou, ani pokud se do konce roku zákon schválit nestihne.

"Příslib od člena vlády, která ještě nezískala ani důvěru, je hodně na vodě," řekl k tomu Kubek. Podle něj musí být odklad zakotvený v legislativě. "Vyzýváme lékaře, aby recepty vydávali v papírové podobě i nadále," dodal.

Podle Šmuclera by mohl nový ministr u jednodušších věcí jako je úprava vyhlášky o eReceptu rychle zklidnit situaci. "Je potřeba jasně deklarovat, od kdy bude bezpodmínečně povinný. Je třeba korigovat vyhlášku a časem zavést nějaký reálný benefit," řekl. Zbytečná je pro lékaře podle něj také elektronická evidence tržeb u lékařů.

Zvýšit by se měly úhrady stomatologické péče ze strany pojišťoven nebo umožnit legální doplácení dražších výkonů. "My jako komora máme připravený projekt stabilizace stomatologické sítě. Lékařů máme dost, ale systém je špatný," dodal Šmucler.

Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba doufá, že ministr bude s lékárníky úzce spolupracovat. "Pro oblast lékárenské péče považuji za klíčovou přípravu legislativních pravidel s cílem zabezpečit léky pro pacienty ve všech lékárnách, odměňovat lékárníky za jejich odbornou činnost, stanovit pravidla dostupnosti lékárenské péče a zavést stejné doplatky na léky ve všech lékárnách," řekl.

Svaz zdravotních pojišťoven formuloval pro ministra doporučení, jakým oblastem by se měl věnovat. Už v únoru například začínají jednání pojišťoven se zdravotnickými zařízeními o úhradách na rok 2019. Podle prezidenta svazu Ladislava Friedricha by ministerstvo mělo stanovit základní rozpočtový rámec a dohody pojišťoven respektovat.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Medikům chybí živí pacienti, na výuku chodí i do nefakultních nemocnic

16.01.2018 13:06 Praha - Zástupci 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy dnes upozornili na velký problém. Studenti…

Zdravotní systém? Spokojena je polovina Čechů, polepšily si pojišťovny

15.01.2018 16:21 Praha - V prosinci 2017 byl do pravidelné ankety Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zařazen…

Žena vyhrála spor s VZP, pojišťovna jí nechtěla zaplatit onkologickou léčbu

10.01.2018 18:14 Praha - Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) musí pacientce zaplatit speciální léčbu, jejíž…

Vláda nepodpořila vynětí sociálních ústavů a ambulancí z EET

10.01.2018 08:46 Praha - Vláda dnes nepodpořila senátní novelu, podle níž by se EET neměla vztahovat na sociální…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama