Co čeká zdravotnictví? Kandidát na ministra Vojtěch prozradil plány

Praha - Na zámku v Lánech se dnes s prezidentem Milošem Zemanem sešel adept na ministra zdravotnictví Adam Vojtěch. Nedostatek zdravotních sester hodlá řešit zvyšováním jejich platů. Pokud se nepodaří odložit povinnost vydávat e-recepty, bude chtít, aby kvůli nim lékaři nebyli v prvním roce sankcionováni.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ministerstvo zdravotnictví

Vojtěch schůzku se Zemanem označil za věcnou a pozitivní, řešili na ní problémy českého zdravotnictví.

Jako první věc v úřadu chce Vojtěch řešit zavedení elektronického receptu. Lékaři by měli eRecepty vydávat od začátku roku. Vojtěch poznamenal, že státní správa nebyla schopna systém připravit a následky by neměli nést lékaři. Pokud se proto nepodaří systém odložit, což vzhledem k času neví, zda je možné, bude usilovat o to, aby první rok nebyly doktorům v souvislosti s touto povinností udělovány pokuty.

Kandidát na ministra se chce věnovat také úhradě zdravotnických prostředků z veřejného zdravotního pojištění. Ministerstvo musí do konce příštího roku připravit novelu zákona, protože tu dosavadní zrušil letos v červnu Ústavní soud. Vojtěch by se chtěl zaměřit i na měření kvality nemocnic, aby pacienti věděli, kde se jak léčí.

V oblasti nákupu léků a zdravotnických prostředků Vojtěch podporuje hromadné nákupy, čímž by se podle něj vyřešila i problematika kritizovaných zpětných bonusů. Nemocnice totiž za své odběry dostávají dosud často od dodavatelů finanční bonus. Drahé léky by podle Vojtěcha mohly společně nakupovat zdravotní pojišťovny.

Nově nastavit je podle budoucího ministra nutné také úhrady akutní lůžkové péče. Nový systém jejich hodnocení, takvaný DRG restart, by měl fungovat nejpozději v roce 2020. Podle prvních odhadů Ústavu zdravotnických informací a statistiky, který nový systém připravuje, by mělo jít nemocnicím asi o 30 miliard korun víc, než dostaly loni.

Se Zemanem kandidát do čela ministerstva zdravotnictví hovořil také o otázce dlouhodobé péče. Vojtěch věří, že ve spolupráci s pravděpodobnou ministryní sociálních věcí Jaroslavou Němcovou (ANO) se podaří připravit projekt a legislativu pro koncepční řešení dlouhodobé péče.

Dalším bodem rozhovoru byl podle Vojtěcha nedostatek personálu. Kandidát na ministra poznamenal, že je na místě problém řešit zvyšováním platů zdravotních sester ve zdravotnictví i v sociální péči. Vojtěch na otázku novinářů řekl, že poplatky či spoluúčast pro něj nyní nejsou aktuálním tématem. Úspory chce nejprve hledat uvnitř systému. Při práci na ministerstvu se chce opírat o názor lékařské veřejnosti, konzultovat chce s Českou lékařskou společností Jana Evangelisty Purkyně.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Středočeský kraj bojuje se spalničkami, hlásí už 20 nemocných

26.04.2018 19:09 Praha - Ve Středočeském kraji se objevilo už 20 případů spalniček. Nemocní pocházejí z Berounska a…

Zdravotní péče v ohrožení? V době dovolených bude málo lékařů

26.04.2018 18:03 Praha - V době letních dovolených nebude podle lékařských odborů dostatek lékařů, kteří by sloužili…

Do lékáren se vrací kapky Opthalmo-Septonex, na trhu chyběly dva a půl roku

26.04.2018 16:34 Praha - Od příštího týdne budou v lékárnách opět dostupné kapky Opthalmo-Septonex. Kvůli přesunu…

Posudky k průkazu ZTP by mohli dělat praktici, plánuje ministerstvo práce

26.04.2018 16:05 Praha - Posudky zdravotního stavu k získání speciálního průkazu pro postižené by v budoucnu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama