Odklad eReceptu Sněmovna schvalovat nebude

Praha - Občanští demokraté neuspěli dnes ve Sněmovně s návrhem, aby poslanci mohli už příští týden schvalovat možný odklad zavedení povinných elektronických receptů.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Lékaři

Pro odklad chtěla část poslanců využít technickou vládní novelu, která rozšiřuje podle evropských předpisů vymezení správné výrobní praxe pro transfuzní zařízení. Sněmovna ale nakonec dala zdravotnickému výboru na její projednání delší čas. Vláda přitom původně žádala, aby dolní komora technickou předlohu schválila zrychleně už v úvodním kole.

Ministerstvo zdravotnictví trvá na povinné elektronizaci předpisů na léky od ledna. ODS už předložila samostatnou novelu o odkladu zavedení povinnosti na rok 2023. Obdobnou normu s kratším odročením by mohl podat Senát. Ani jedna z nich se ale s největší pravděpodobností nestihne přijmout včas. "Díky vašemu rozhodnutí už to prostě nebude," soudí předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

O eReceptu se v dolní komoře rozproudila rozsáhlá debata. "Systém dramaticky zvýší transparentnost, má ušetřit peníze," řekl končící ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD). Odmítl argumenty o špatné přípravě, o zapojení do systému podle něho požádalo 47.300 lékařů z celkového počtu 53.000 včetně stomatologů. Jeho pravděpodobný nástupce Adam Vojtěch (ANO) podotkl, že odklad by znamenal vyhazování peněz státu a znevážení lékařů, kteří se připravili. Odklad by podle něho znamenal hození systému do koše.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Každou minutu loni v ČR vyjely dvě sanitky, výjezdy jsou zneužívané jako…

17.03.2018 13:39 Praha - Každou minutu loni v Česku vyjely k pacientům dvě sanitky. Pomoc záchranářů potřeboval loni…

U Jílkové to vřelo: 90 tisíc za zubní protézu? Kde to mám vzít? Pojišťovny…

16.03.2018 21:57 Aktualizováno Praha - Ve čtvrtek se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové řešil problém nedostatku zubních lékařů.…

Epidemie chřipky v Česku pozvolna ustupuje

16.03.2018 15:16 Praha - Epidemie chřipky v Česku podle hygieniků pozvolna ustupuje. Nemocných za týden ubylo o 12…

Vláda odmítla návrh na zmírnění protikuřáckého zákona

14.03.2018 10:55 Aktualizováno Praha - Babišův kabinet v demisi dnes odmítl poslanecký návrh na zmírnění protikuřáckého zákona.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama