V Česku bude dostupné léčebné konopí z Kanady

Praha - Do konce roku bude v Česku dostupné léčebné konopí od kanadské firmy Tilray. Cena gramu se bude pohybovat mezi 165 korunami za gram, což je cena odhadovaná Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) za nové dodávky českého konopí, a 300 korunami, které platí pacienti za nizozemské konopí.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Drogy

V příštím týdnu by měly skončit poslední laboratorní zkoušky. "Potom už bude na prodej," řekl Sean Carney, který v Evropě zastupuje společnost Tilray. Firma léčebného konopí do Česka dovezla asi 1,4 kilogramu. Půjde o celé sušené květy s vyrovnaným obsahem THC a kanabidiolu (CBD) a drcené květy s vysokým obsahem THC. "U sušeného konopí se dá těžko říct, kolik kanabinoidů přesně pacient obdrží," vysvětlil Carney.

Lékaři i proto podle něj nechtějí sušené konopí moc předepisovat. Jinou formu než sušené květy ale česká legislativa nepovoluje, podle Carneyho by stačila změna vyhlášky.

Tilray vypěstuje v kanadské centrále asi osm tun konopí ročně. Firma bude od příštího roku konopí v Evropě i pěstovat, což by mohlo snížit i jeho cenu. V Portugalsku buduje centrum za 20 milionů eur (asi 512 milionů korun).

Podle odhadů Národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila v Česku někdy během roku užije pro léčebné účely konopný produkt asi 800.000 lidí. Zákon předepisování léčebného konopí povolil v roce 2013, od roku 2015 do letošního srpna bylo v lékárnách vydáno asi 4600 gramů. Část dodala česká firma Elkoplast, od letošního února ale dodávky chyběly. V květnu se začalo dovážet konopí z Nizozemska.

Konopí je v Česku dostupné jen na elektronický recept s omezením. Léčbu povoluje zákon na zmírnění obtíží pacientů s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. Pacienti si léčebné konopí plně hradí sami, koupit mohou až 180 gramů za měsíc. Podle některých ale takové dávky na potlačení bolesti nestačí.

V říjnu tohoto roku se společnost Tilray stala prvním dodavatelem širokospektrálního výtažku z léčebného konopí do Německa. Perorálně užívané produkty této společnosti jsou v současnosti také dostupné v Chorvatsku a na Kypru, přičemž širokou řadu přípravků nabízí tato společnost i v Severní a Jižní Americe, Austrálii, na Novém Zélandu a v domovské Kanadě.

Na základě spolupráce s vědeckými kapacitami z celého světa se Tilray snaží rozšířit penzum vědecky podložených znalostí v oblasti kanabinoidní léčby. V rámci programů klinického výzkumu poskytuje v Kanadě konopné přípravky Torontské dětské nemocnici (výzkum dětské epilepsie), Univerzitě v Britské Kolumbii (posttraumatická stresová porucha - PTSD) a McGillově univerzitní nemocnici (chronická obstrukční plicní nemoc). V Austrálii pak spolupracuje s Univerzitou v Sydney a vládou Nového Jižního Walesu v rámci výzkumu účinků léčebného konopí na zvracení a nevolnosti v důsledku chemoterapie.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Každou minutu loni v ČR vyjely dvě sanitky, výjezdy jsou zneužívané jako…

17.03.2018 13:39 Praha - Každou minutu loni v Česku vyjely k pacientům dvě sanitky. Pomoc záchranářů potřeboval loni…

U Jílkové to vřelo: 90 tisíc za zubní protézu? Kde to mám vzít? Pojišťovny…

16.03.2018 21:57 Aktualizováno Praha - Ve čtvrtek se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové řešil problém nedostatku zubních lékařů.…

Epidemie chřipky v Česku pozvolna ustupuje

16.03.2018 15:16 Praha - Epidemie chřipky v Česku podle hygieniků pozvolna ustupuje. Nemocných za týden ubylo o 12…

Vláda odmítla návrh na zmírnění protikuřáckého zákona

14.03.2018 10:55 Aktualizováno Praha - Babišův kabinet v demisi dnes odmítl poslanecký návrh na zmírnění protikuřáckého zákona.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama