Naděje pro nemocné pacienty? Pomáhají jim unikátní aplikace

Praha - Pacientům s vážnými nemocemi mohou pomáhat aplikace v mobilním telefonu. Motivují je dodržovat léčbu, informují o rizicích, pokud ji dodržovat nebudou.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

mobily

Například pro nemocné s cystickou fibrózou vzniká aplikace CF Hero, pro diabetiky glukometry propojitelné s mobily. Další aplikace vznikají i pro monitorování duševně nemocných nebo kardiaků. ČTK o tom informovali autoři aplikací.

Cystická fibróza nevyléčitelná nemoc. Plíce pacientů se plní hustým hlenem, který je postupně ucpává. Časté jsou infekce a zápaly plic komplikované rezistencí na antibiotika. U některých pacientů pomůže jen transplantace plic. V Česku s ní žije asi 500 nemocných, ročně se narodí 20 až 25 nemocných dětí.

Úspěch léčby je závislý na motivaci pacientů a jejich rodin. Její efekt ale nepociťují. "Ten vnímají, až když léčba selhává. Začnou se cítit hůř, neudýchají tolik co dřív a dostaví se komplikace," uvedl přednosta mezioborové pracovní skupiny pro cystickou fibrózu České lékařské společnosti J. E. Purkyně Lukáš Homola.

Nemocní musí od mala dodržovat velmi přísná hygienická pravidla. Děti to ale často odmítají. Většinou pak následuje rychlé a nevratné zhoršení stavu. Právě pro pacienty mezi 12 a 19 lety je určená mobilní aplikace. "Využíváme k tomu herní formu, což jim trénink zpříjemní a usnadní," popsal Marek Vosecký, který se vývoji aplikace věnuje.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Každou minutu loni v ČR vyjely dvě sanitky, výjezdy jsou zneužívané jako…

17.03.2018 13:39 Praha - Každou minutu loni v Česku vyjely k pacientům dvě sanitky. Pomoc záchranářů potřeboval loni…

U Jílkové to vřelo: 90 tisíc za zubní protézu? Kde to mám vzít? Pojišťovny…

16.03.2018 21:57 Aktualizováno Praha - Ve čtvrtek se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové řešil problém nedostatku zubních lékařů.…

Epidemie chřipky v Česku pozvolna ustupuje

16.03.2018 15:16 Praha - Epidemie chřipky v Česku podle hygieniků pozvolna ustupuje. Nemocných za týden ubylo o 12…

Vláda odmítla návrh na zmírnění protikuřáckého zákona

14.03.2018 10:55 Aktualizováno Praha - Babišův kabinet v demisi dnes odmítl poslanecký návrh na zmírnění protikuřáckého zákona.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama