Psychoterapeuti chtějí lepší právní úpravu své profese. Nyní hrozí, že se dostanete ke kartářce

Praha - Psychoterapeuti chtějí lepší právní úpravu pro výkon své profese. V současnosti podle nich hrozí, že lidé hledající pomoc mohou skončit i v rukou člověka bez patřičné kvalifikace, který může dotyčnému i ublížit.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační fotka

Jasnější vymezení, kdo je a kdo není psychoterapeut, požadují zástupci dvou organizací. První je Česká psychoterapeutická společnost (ČPtS) při České lékařské společnosti J. E. Purkyně, druhou je Česká asociace pro psychoterapii. ČPtS zastřešuje psychoterapeuty ve zdravotnictví, druhá jmenovaná instituce spojuje ty, kteří působí mimo zdravotnictví, ale kvalita poskytovaných služeb jim není lhostejná.

"Psychoterapie již prokázala svoji léčebnou účinnost a co je účinné, může být samozřejmě také nebezpečné," vysvětlil Karel Koblic, předseda výboru ČPtS. Ve zdravotnictví mohou působit jen ti psychoterapeuti, kteří absolvovali příslušný kurz a získali certifikát ministerstva zdravotnictví. To však předpokládá předchozí vzdělání v oboru klinický psycholog anebo lékař se specializací na psychiatrii.

Podle členů České asociace pro psychoterapii je toto kritérium příliš úzké, navíc psychoterapie existuje i mimo zdravotnictví. "Dle našeho názoru není vůbec jasné, proč by měl být lékař či klinický psycholog lepším psychoterapeutem než například sociální pracovník s kvalitním výcvikem a supervizí," uvedla za asociaci členka jejího výboru Olga Kunertová.

Asociace proto za své členy přijímá i ty psychoterapeuty, kteří mají dokončené vysokoškolské vzdělání v humanitním oboru, po němž následoval komplexní psychoterapeutický výcvik.

Mimo zdravotnictví se ale jako psychoterapeuti mohou označit i lidé, kteří k tomu nemají patřičnou kvalifikaci, a nabízejí "psychoterapii" spolu s výkladem karet, jak uvedla Kunertová. Tento stav považuje za nebezpečný. Asociace usiluje také o to, aby psychoterapii zapsalo ministerstvo průmyslu a obchodu na seznam samostatně výdělečných činností.

Tyto kroky by podle psychoterapeutů pomohly zejména lidem, kteří psychoterapii potřebují. Snáze by zjistili, zda člověk, na kterého se obrátili, je pro výkon své profese opravdu kvalifikovaný.

Ve zdravotnictví je dnes psychoterapie chápána jako léčba a hradí ji zdravotní pojišťovna. Péči psychoterapeutů působících mimo zdravotnictví pojišťovny nehradí. Rozdíl je také v mlčenlivosti, kterou ve zdravotnictví ukládá zákon.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nákup léčiv? NKÚ prověřil nemocnice a zhrozil se. Cenové rozdíly jsou…

20.11.2017 11:05 Aktualizováno Praha/Ostrava - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se zaměřil na hospodaření tří vybraných nemocnic v…

ČLK podá trestní oznámení kvůli zavádění eReceptů

19.11.2017 16:01 Praha - Česká lékařská komora (ČLK) podá trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli zavádění…

Naděje pro nemocné pacienty? Pomáhají jim unikátní aplikace

18.11.2017 18:34 Aktualizováno Praha - Pacientům s vážnými nemocemi mohou pomáhat aplikace v mobilním telefonu. Motivují je…

300 tisíc Čechů neví, že trpí cukrovkou. Hrozí přitom vážné komplikace

14.11.2017 09:22 Praha - S cukrovkou se loni léčilo přes 861.500 Čechů, dalších asi 300.000 o ní zatím neví. Léčba…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama