Počítač dnes nepoužívá jen mizivé procento lékařů

Praha - Počítač v ordinaci nepoužívá jen mizivé procento praktických lékařů. ČTK to řekl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Přidejte svůj názor

lékaři, ilustrační fotografie

Oponoval tak řediteli Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeňku Blahutovi, který citoval Ústav zdravotnických informací a statistiky, že jde o pět až sedm procent lékařů. Podle Šonky lékaři eRecept nechtějí z jiných důvodů, než že by neuměli s počítačem. Povinnost posílat recepty od ledna elektronicky je jedním důvodů, proč dnes část lékařů na protest neotevřela své ordinace. Dalším je financování jejich praxí.

"Není to tak, že by kvůli eReceptu odcházeli lidé, kteří nepracují s počítačem. Jsou to spíš ti, kdo už jsou třeba v důchodu a každý další rok zvažují, jestli ještě pokračovat. A těm se nelíbí další a další povinnosti, které na ně stát klade," řekl Šonka. Průměrný věk praktického lékaře je kolem 55 let. Přesluhují hlavně na venkově, kde je často nemá kdo nahradit. Podle Šonky zvažuje, že ordinace příští rok zavře, asi stovka praktiků.

Že praktičtí lékaři a ambulantní specialisté s počítačem umí potvrzují i způsoby, jakými komunikují se zdravotními pojišťovnami, kterým vykazují odvedenou práci, aby za ni dostali zaplaceno. Více než 90 procent praktiků podle mluvčího největší české zdravotní pojišťovny, Všeobecné zdravotní pojišťovny, Oldřicha Tichého posílá výkazy přes internet. Dalších zhruba devět procent je nosí na pobočky na flashdisku nebo disketě.

"V některých případech se nechávají poskytovatelé zdravotních služeb v komunikaci s VZP zastupovat za úhradu specializovanými firmami, takže i ordinace bez počítače mohou z pohledu VZP vykazovat péči elektronicky," uvedl Tichý. V papírové podobě nosí výkazy na pobočku méně než půl procenta lékařů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nákup léčiv? NKÚ prověřil nemocnice a zhrozil se. Cenové rozdíly jsou…

20.11.2017 11:05 Aktualizováno Praha/Ostrava - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se zaměřil na hospodaření tří vybraných nemocnic v…

ČLK podá trestní oznámení kvůli zavádění eReceptů

19.11.2017 16:01 Praha - Česká lékařská komora (ČLK) podá trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli zavádění…

Naděje pro nemocné pacienty? Pomáhají jim unikátní aplikace

18.11.2017 18:34 Aktualizováno Praha - Pacientům s vážnými nemocemi mohou pomáhat aplikace v mobilním telefonu. Motivují je…

300 tisíc Čechů neví, že trpí cukrovkou. Hrozí přitom vážné komplikace

14.11.2017 09:22 Praha - S cukrovkou se loni léčilo přes 861.500 Čechů, dalších asi 300.000 o ní zatím neví. Léčba…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama