Protiútok lékařů: Ministerstvo neplní sliby, tvrdí doktorka

Praha - Ministerstvo zdravotnictví neplní to, co lékařům slíbilo. ČTK to dnes řekla pražská praktická lékařka Dagmar Škrhová.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ministerstvo zdravotnictví

Nejde podle ní jen o úhrady za práci a růst byrokracie. Za nesplněné sliby ministerstva označila například řešení rezidenčních míst pro studenty oboru praktického lékařství nebo posílení kompetencí praktiků, například z hlediska předepisování některých léků.

Dnešní protest pojali lékaři symbolicky, ve středu už nechají ordinace zavřené. "Mě nejvíc mrzí přístup ministerstva, protože slovy sice deklaruje podporu a důležitost primární péče, ale aktivita vypadá úplně naopak," uvedla Škrhová.

Praktiční lékaři řeší 80 až 90 procent všech zdravotních problémů. Podle doporučení Světové zdravotnické organizace WHO by mělo na jejich činnost být vyčleněno asi 15 procent rozpočtu na zdravotnictví. Podle odhadů Sdružení praktických lékařů je to v Česku asi šest procent.

Přestože Škrhová o ukončení praxe jako někteří její kolegové neuvažovala, ve středu na protest ordinaci neotevře. Vadí jí srovnávání platů a pracovní doby praktiků s jejich kolegy v nemocnicích. "Nemocniční lékaři mají osmihodinovou pracovní dobu. My jsme v ordinaci sice šest hodin, ale vedle toho máme návštěvní službu," řekla. Musí také vyplňovat hlášení, pečovat o přístroje a doplňovat materiál. "Po osmi hodinách určitě moje pracovní doba nekončí," dodala.

Lékaři loni žádali navýšení plateb o šest procent. Ministerstvo jim pro letošek přidalo 2,4 procenta a slíbilo navýšení v dalších letech. Obě strany se také tehdy shodly na posílení kompetencí praktických lékařů a odstranění některých preskripčních omezení, tedy omezení předepisování léků.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co čeká zdravotnictví? Kandidát na ministra Vojtěch prozradil plány

10.12.2017 17:28 Aktualizováno Praha - Na zámku v Lánech se dnes s prezidentem Milošem Zemanem sešel adept na ministra…

Placené zdravotnictví? Část uchazečů o Hrad je pro spoluúčast pacientů

09.12.2017 09:17 Praha - Spoluúčast pacientů či zavedení standardů ve zdravotnictví je pro Čechy citlivé téma. Část…

Senát podpořil vyřazení čínského léčitelství ze zdravotních oborů

07.12.2017 17:02 Praha - Senát podpořil vyřazení terapeuta a specialisty čínské medicíny ze seznamu odborných…

Čínská medicína proti nachlazení? Šarlatánství a hloupost, láteří Kubek

06.12.2017 12:43 Hradec Králové - Ambulance tradiční čínské medicíny (TCM) ve Fakultní nemocnici Hradec Králové…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama