Protiútok lékařů: Ministerstvo neplní sliby, tvrdí doktorka

Praha - Ministerstvo zdravotnictví neplní to, co lékařům slíbilo. ČTK to dnes řekla pražská praktická lékařka Dagmar Škrhová.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ministerstvo zdravotnictví

Nejde podle ní jen o úhrady za práci a růst byrokracie. Za nesplněné sliby ministerstva označila například řešení rezidenčních míst pro studenty oboru praktického lékařství nebo posílení kompetencí praktiků, například z hlediska předepisování některých léků.

Dnešní protest pojali lékaři symbolicky, ve středu už nechají ordinace zavřené. "Mě nejvíc mrzí přístup ministerstva, protože slovy sice deklaruje podporu a důležitost primární péče, ale aktivita vypadá úplně naopak," uvedla Škrhová.

Praktiční lékaři řeší 80 až 90 procent všech zdravotních problémů. Podle doporučení Světové zdravotnické organizace WHO by mělo na jejich činnost být vyčleněno asi 15 procent rozpočtu na zdravotnictví. Podle odhadů Sdružení praktických lékařů je to v Česku asi šest procent.

Přestože Škrhová o ukončení praxe jako někteří její kolegové neuvažovala, ve středu na protest ordinaci neotevře. Vadí jí srovnávání platů a pracovní doby praktiků s jejich kolegy v nemocnicích. "Nemocniční lékaři mají osmihodinovou pracovní dobu. My jsme v ordinaci sice šest hodin, ale vedle toho máme návštěvní službu," řekla. Musí také vyplňovat hlášení, pečovat o přístroje a doplňovat materiál. "Po osmi hodinách určitě moje pracovní doba nekončí," dodala.

Lékaři loni žádali navýšení plateb o šest procent. Ministerstvo jim pro letošek přidalo 2,4 procenta a slíbilo navýšení v dalších letech. Obě strany se také tehdy shodly na posílení kompetencí praktických lékařů a odstranění některých preskripčních omezení, tedy omezení předepisování léků.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hospodaření Státního zdravotního ústavu? NKÚ se zhrozil, porušení…

19.02.2018 08:23 Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se zaměřil na hospodaření Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v…

Šéf KSČM sepsul Adama: Odvolání Němečka z čela FN Ostrava nebyl správný…

16.02.2018 14:05 České Budějovice - KSČM kritizuje odvolání ředitele FN Ostrava Svatopluka Němečka (ČSSD). Předseda…

Senát schválil vyřazení čínského léčitelství ze zdravotních oborů i změnu…

15.02.2018 22:04 Praha - Senát schválil senátorský návrh na vyřazení terapeuta a specialisty čínské medicíny ze…

Ve FN Ostrava je po odvolání Němečka cítit napětí, ozvala se lékařská…

15.02.2018 15:19 Ostrava - Lékař Evžen Machytka se chce přihlásit do konkurzu na ředitele Fakultní nemocnice Ostrava…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama