Situace nemocnic je horší než ambulancí. Protest je nekorektní, zní z ministerstva

Praha - Situace nemocnic je podle náměstka ministra pro zdravotní péči Romana Prymuly horší než ambulantních lékařů. Jejich protesty nepovažuje za zcela korektní, jde podle něj o předvolební nátlak.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Nemocnice Motol, ilustrační foto

"Můžeme diskutovat o tom, jestli je adekvátní mzdové ohodnocení praktických lékařů, nicméně připravovaná úhradová vyhláška není bezedným zdrojem prostředků," dodal Prymula.

Vyhláška, která stanovuje, kolik za který úkon zdravotní pojišťovna zaplatí, je podle něj téměř hotová. "Pokud bychom někde navýšili, tak musíme někde odebrat, a to už není možné. Může dojít už jen ke kosmetickým změnám," vysvětlil. Na žádost praktiků například ministerstvo z návrhu vyškrtlo postih za pacienta, který tři roky ordinaci nenavštívil.

Vyhláška počítá od ledna s růstem platů zdravotníků v nemocnicích o deset procent. "Může se zdát, že čtverým navýšením v poslední době jsme se u mezd lékařů dostali na růst o 30 procent. Ale při přepočtu na hodiny dosahovali praktičtí lékaři této hladiny už dávno," řekl Prymula.

Počet praktiků je podle něj dostatečný, byť velká část z nich je v předdůchodovém věku. Počet ambulantních specialistů se dokonce zvyšuje. Nedostatek lékařů v příhraničí nebo na venkově je podle Prymuly třeba řešit v případě, že je dostupnost až kolem 20 či 30 kilometrů. Mladí lékaři tam podle něj nechtějí.

Protestujícím lékařům vedle stagnace až poklesu plateb pro příští rok vadí také nové povinnosti, jako je elektronický recept a evidence tržeb (EET). Podle Prymuly měli dost času se na eRecepty připravit. "Odmítáme paušální výluku pro lékaře, kteří budou tvrdit, že nemají počítač a nechtějí to takto dělat. Jsme v 21. století a elektronický recept je zcela na místě," uvedl.

Povinnost EET, kterou mají lékaři od března příštího roku, je podle Prymuly záležitostí ministerstva financí. "Přimlouval bych se za určité ústupky. Pro lékaře, kteří mají jen několik málo posudků nebo pár vakcín ročně, je to opravdu zátěž," dodal.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Psychoterapeuti chtějí lepší právní úpravu své profese. Nyní hrozí, že se…

19.10.2017 09:15 Praha - Psychoterapeuti chtějí lepší právní úpravu pro výkon své profese. V současnosti podle nich…

E-recept není "zmetek hodný odmítnutí", ohradil se SÚKL proti kritice

18.10.2017 15:44 Praha - Elektronický recept je podle ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeňka…

Lékaři odcházejí z nemocnic do ambulancí. Je to fajnovější práce, tvrdí…

18.10.2017 13:26 Praha - Lékaři z nemocnic odcházejí do soukromých ambulancí, láká je kratší pracovní doba a méně…

Praktickým lékařům není z čeho přidat, vzkázal ministr Ludvík

18.10.2017 12:27 Aktualizováno Praha - Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík )ČSSD) vzkázal stávkujícím lékařům, že peníze v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama