Ministerstvo nesplnilo slib o navýšení úhrad, a ještě nám sáhlo na peníze, zlobí se šéf Sdružení praktických lékařů

ROZHOVOR - Praktičtí lékaři po celé České republice dnes protestovali. Nelíbí se jim narůstající byrokracie a špatné financování jejich oboru. Dne 18. října pak na jeden den uzavřou své ordinace úplně. Říkáme, že zavíráme ordinace teď na jeden den, abychom je zítra nemuseli zavřít natrvalo, vysvětluje pro EuroZprávy,cz předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Praktičtí lékaři

Proč vlastně praktičtí lékaři protestují? V čem vidí ten největší problém?

Problémů je celá řada. Jde například o dlouhodobé zanedbání ambulantní péče ze strany státu a ministerstva zdravotnictví. Primární péče je upozaděna na úkor lůžkového sektoru. Znamená to, že i prostředky primárně proudí do lůžkového sektoru a nám klesá podíl na koláči finančních prostředků přerozdělovaných ve zdravotnictví. Naše úhrady stagnují a naše praxe se nemohou rozvíjet. Máme obrovský ekonomický dluh, jsme schopni udržovat praxe v chodu, ale nemáme prostor pro jejich rozvoj.

Druhý problém je, že čelíme obrovskému nárůstu administrativy, jde o neskutečnou buzeraci ze strany státu, která naši práci nesmírně komplikuje. Ubírá nám čas na pacienta. Zároveň ale také způsobuje, že naše práce není příliš atraktivní pro mladé lékaře.

Upozorňujete právě na to, že mladí lékaři se do ordinací na vesnicích nebo v pohraničí příliš nehrnou. Na některých místech hrozí, že se o pacienty nebude mít kdo starat. Můžete upřesnit, kde je situace nejhorší?

Máte pravdu, to je věc, na kterou jsme chtěli také upozornit. Dlouhodobě neřešené problémy opravdu vedou k tomu, že začínají chybět lékaři. Tam, kde nějaký doktor skončí, se ho často nedaří nahradit. Nejhorší jsou venkovské oblasti a periferní oblasti republiky, jako je pohraničí nebo sociálně vyloučené oblasti. Jde třeba o Mostecko.

Naše dnešní akce ale měla upozornit na to, že se nejedná jen o tyto lokality, protože lidé mají problém najít lékaře i ve větších obcích napříč celou Českou republikou. Třeba i ve Středočeském kraji, konkrétně ve Žlebech. Tam skončil doktor a přestože to je obec, která má asi 2000 obyvatel, nepodařilo se najít jeho nástupce. A lidé místo toho, aby se jim dostalo péče, kterou potřebují, a v místě, kde žijí, musí hledat doktora třeba 10 kilometrů daleko v nějaké ze sousedních obcí.

Vedete nějaká jednání s ministerstvem zdravotnictví, aby se problém co nejrychleji vyřešil?

My jednání s ministerstvem vedeme dlouhodobě a na problém ho upozorňujeme. Musím ale říci, že ministři poslední vlády tento problém zlehčují a bagatelizují. Slyšíte to i dnes – když jsou postaveni tváří v tvář faktům, tak je ignorují. A nejsou schopni svůj názor změnit. My jsme loni dosáhli alespoň částečné dohody s ministerstvem o navýšení kapitační platby tak, aby ministerstvo vyrovnalo dluh, který vůči nám má už od roku 2015. Dohodli jsme se na tom, že nám ho splatí ve dvou částech. První půlku splatili v roce 2016 a v roce 2017 mělo dojít k dalšímu tříprocentnímu navýšení kapitace. To ale nebyly peníze navíc, nýbrž jen to, co nám ministerstvo mělo dát v předchozích letech.

Přesto pan ministr svůj slib letos nedodržel a dokonce se nám svým návrhem úhradové vyhlášky snaží další peníze sebrat. To by znamenalo, že praktičtí lékaři budou jedinou odborností, která by si měla v příštím roce finančně pohoršit. A to i přesto, že do zdravotnictví přiteklo 15 miliard navíc, které rozdávají plnými hrstmi zejména do nemocnic.

Protestovali jste dnes, další protest jste ohlásili na 18. října, kdy máte v plánu úplně zavřít ordinace. Druhý protest se má konat dva dny před volbami, Má toto načasování nějaký zvláštní význam? Chcete tak získat větší pozornost?

Předpokládám, že z toho budeme obviňováni, ale pravda je taková, že dnešní protest ve Žlebech jsme připravovali delší dobu a chtěli jsme upozornit na problémy spíše symbolickým způsobem bez uzavření ordinací. Ale ministerstvo, i když všechny naše důvody k protestu dobře zná, situaci ještě vyhrotilo tím, že nesplnilo loňský slib o navýšení úhrad, a ještě nám na peníze sáhlo.

To byla ta pověstná kapka, kdy míra naší trpělivosti přetekla. Právě proto jsme se rozhodli pro uzavření našich ordinací. Znamená to, že jsme si termín nevybrali, ale je dán tím, kdy byl zveřejně návrh úhradové vyhlášky. My ho považujeme za plivnutí do tváře praktickým lékařům a neumíme na to reagovat jinak než razantnější akci. Proto zavřeme 18. března na jeden den naše ordinace.

Mluvíte o tom, že jste připraveni ordinace zavírat opakovaně. Nabízí se tedy otázka – neberete si pacienty tak trochu jako rukojmí?

Pacienty si jako rukojmí nebereme. Nám tahle forma protestu není vlastní a není nám ani příjemná. Na druhou stranu ale už nevidíme žádný jiný způsob, jak na problémy upozornit a jak přesvědčit ministerstvo, aby nám naslouchalo. Věříme, že naši pacienti pochopí, že tady nejsou v roli rukojmích, ale že jde naopak především o ně. Nám jde o to, aby nezanikaly ordinace praktických lékařů a aby zůstala byla dostupná základní zdravotní péče i ve venkovských regionech. Jednodenní diskomfort, který zažijí v podobě toho, že bude mít jejich praktik zavřeno, je stav, který jim přinese do budoucna tu výhodu, že ordinace nebudou v budoucnu zavírat úplně. Říkáme, že zavíráme ordinace teď na jeden den, abychom je zítra nemuseli zavřít natrvalo.

Děkujeme za rozhovor

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hospodaření Státního zdravotního ústavu? NKÚ se zhrozil, porušení…

19.02.2018 08:23 Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se zaměřil na hospodaření Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v…

Šéf KSČM sepsul Adama: Odvolání Němečka z čela FN Ostrava nebyl správný…

16.02.2018 14:05 České Budějovice - KSČM kritizuje odvolání ředitele FN Ostrava Svatopluka Němečka (ČSSD). Předseda…

Senát schválil vyřazení čínského léčitelství ze zdravotních oborů i změnu…

15.02.2018 22:04 Praha - Senát schválil senátorský návrh na vyřazení terapeuta a specialisty čínské medicíny ze…

Ve FN Ostrava je po odvolání Němečka cítit napětí, ozvala se lékařská…

15.02.2018 15:19 Ostrava - Lékař Evžen Machytka se chce přihlásit do konkurzu na ředitele Fakultní nemocnice Ostrava…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama