Systém zdravotní pojištění je neudržitelný. Hrozí hluboký deficit, ukázala analýza

Praha - Z analýzy Vysoké školy ekonomické vyplývá, že zdravotním pojištěním letos projde 276,6 miliardy Kč a že je systém finančně vyrovnaný. Může to ale být naposled, v příštích letech hrozí deficit. Výdaje stoupnou meziročně o 5,9 procenta, příjmy o 4,9 procenta.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

FN Brno, Klinika dětské chirurgie, ortipedie a traumatologie

"Zjistili jsme, že letos to může být naposledy, kdy systém bude finančně vyrovnaný. Pokud se ekonomika začne zadrhávat, systém se propadne do hlubokého deficitu," řekl autor studie Štěpán Křeček z Vysoké školy ekonomické.

Každý člověk v průměru zaplatí za své zdraví 26.466 korun ročně. Zdravotní pojišťovny na svůj provoz spotřebují 7,1 miliardy korun ročně, dominantní složkou výdajů jsou výdaje na zdravotní služby, tedy na léčbu, které dosahují 267,5 miliardy Kč. Všechny zdravotní pojišťovny pro letošek počítají s tím, že za léčení svých klientů zaplatí víc než loni. Celkem výdaje na zdravotní služby vzrostou o 15,5 miliardy korun. Peníze půjdou zejména na navýšení platů ve zdravotnictví.

"Přestože je v ČR nízká nezaměstnanost a ekonomika prožívá velký boom, systém veřejného zdravotního pojištění nevytváří žádné rezervy. Současně s tím dynamicky rostou výdaje. To znamená, že způsob, jakým zdravotnictví dnes hospodaří, není udržitelný ani ve střednědobém, natož v dlouhodobém horizontu. Jinými slovy lze říct, že finance ve zdravotnictví velmi brzy dojdou, a to i v nereálně optimistickém scénáři, kdy by česká ekonomika měla dál růst současným tempem," upozornil Křeček.

S financováním zdravotnictví je to stejně tristní jako se zbytkem veřejných financí, řekl ČTK analytik Deloitte David Marek. Pokud nyní na vrcholu hospodářského cyklu zdravotnictví hospodaří jen s vyrovnaným rozpočtem, znamená to, že strukturálně je deficitní. Navíc finance ve zdravotnictví bude postupně více a více nahlodávat stárnutí populace.

Finanční zranitelnost systému v případě nepříznivých vlivů přiznává i sama vláda, připomněl analytik Cyrrusu Lukáš Kovanda. Obecně se pro rok 2018 počítá s deficitem systému asi tři miliardy Kč. Je podle něj třeba systém reformovat, například kroky ke snížení tempa růstu výdajů.

Zdravotní pojišťovny studie hodnotila v osmi kritériích. Analyzovala například, na kolik dnů proplácení zdravotní péče mají pojišťovny peníze. Zaměřila se i na výši výdajů na preventivní programy a zjistila, že právě v tomto ukazateli se jednotlivé pojišťovny výrazně liší. "Prostřednictvím Indexu zdraví zdravotních pojišťoven chceme dávat pojištěncům jedno z vodítek, podle kterého se můžou orientovat při výběru zdravotní pojišťovny," sdělila ředitelka platformy Kateřina Polcrová.

"Vedle finančního zdraví je pro výběr zdravotní pojišťovny zásadní zejména to, jakou péči pojišťovna pro klienty nasmlouvala ve své síti zdravotnických zařízení, jaká je kvalita jejího klientského servisu nebo jaké má preventivní programy," uvedl expert na zdravotnické právo Ondřej Dostál z advokátní kanceláře PwC Legal.

V nejlepším finančním zdraví je Oborová zdravotní pojišťovna, následují Zaměstnanecká pojišťovna Škoda a Revírní bratrská pokladna.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf KSČM sepsul Adama: Odvolání Němečka z čela FN Ostrava nebyl správný…

16.02.2018 14:05 České Budějovice - KSČM kritizuje odvolání ředitele FN Ostrava Svatopluka Němečka (ČSSD). Předseda…

Senát schválil vyřazení čínského léčitelství ze zdravotních oborů i změnu…

15.02.2018 22:04 Praha - Senát schválil senátorský návrh na vyřazení terapeuta a specialisty čínské medicíny ze…

Ve FN Ostrava je po odvolání Němečka cítit napětí, ozvala se lékařská…

15.02.2018 15:19 Ostrava - Lékař Evžen Machytka se chce přihlásit do konkurzu na ředitele Fakultní nemocnice Ostrava…

Ministerstvu zdravotnictví schází úředníci, další odchází

14.02.2018 18:23 Praha - Ministerstvu zdravotnictví chybí zaměstnanci i na klíčových odborech, podle ministra v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama