Transplantace zachraňují životy. Pacienti si však někdy počkají

Praha – Transplantace orgánů zachraňují životy mnoha lidí a pro některé jsou jejich jedinou možností. Na transplantaci se ale nějakou dobu čeká a není to zcela jednoduché. Jak přesně ale celý proces funguje?

Přidejte svůj názor

Lékaři

Pro mnoho nemocných lidí je transplantace jedinou možností, jak žít normální život bez strachu o své zdraví. Různá onemocnění jejich životy omezují v mnoha různých ohledech. Je přitom možné transplantovat velké množství orgánů, od plic přes játra, ledviny a další.

Pravděpodobně nejobvyklejším orgánem, který je transplantovaný, jsou ledviny. „V České republice je okolo 400 transplantací ledvin ročně,“ uvedl pro EuroZprávy.cz Přemysl Frýda z Koordinačního střediska transplantací.

Transplantace ledvin pomáhají nahradit složitou a časově náročnou dialýzu, která pacienta upoutá na lůžko na několik hodin několikrát týdně. Navíc ledvinu může darovat i živý dárce, protože zdravý člověk může žít s jednou ledvinou. Stejně to funguje například s plícemi, které jsou také párovým orgánem, a s játry, která dorostou.

Jiné orgány mohou pocházet jen z mrtvých dárců. Ze zdravého člověka je možné odebrat sedm orgánů ke transplantaci. „V České republice funguje systém předpokládaného souhlasu. Pokud se během života nezaregistrujete jako člověk, kdo nechce po smrti darovat orgány, můžete být dárcem,“ vysvětlil Frýda. Tento systém funguje na Slovensku, ve Francii či Rakousku.

Druhý systém funguje tak, že se naopak předpokládá nesouhlas a lékaři si musí vyžádat souhlas nebo si vyhledat, zda se člověk registroval jako dárce. Tak to funguje třeba ve Švédsku či v Německu. U nás je však možné, že odeberou orgán i cizinci, pokud není registrován jako někdo, kdo darovat nechce.

Čekací doba na orgán hodně závisí na zdravotním stavu pacienta. „Platí, že přednost má ten, u koho je potřeba akutnější,“ komentoval Frýda. Prý lze těžko posoudit, jak dlouho pacienti čekají, v hodně širokém průměru je to mezi půlrokem a rokem. Záleží na orgánu a dalších faktorech, pokud na tom není pacient zdravotně dobře, může podle Frýdy čekat déle. Ne u všech pacientů je to jednoduché.

Jaroslav Dlabola na transplantaci ledviny čekal deset let. „Měl jsem problémy s játry, takže jsem dlouho transplantovaný být nemohl,“ uvedl pro EuroZprávy.cz s tím, že si prodělal žloutenku typu B. Ta mu jeho cestu komplikovala. „Nakonec jsem ledvinu získal od příbuzné.“

Pro dárcovství je nutná shoda důležitých faktorů, aby se zamezilo odmítnutí orgánu. Proto se často dárci stává rodina. Pro Jaroslava Dlabolu to byla babička. Jindy to je rodič nebo sourozenec. V některých případech daruje orgán dítě rodiči.

Podle statistik Koordinačního střediska transplantací v na začátku srpna na ledvinu čekalo 556 pacientů. V nová játra doufalo 72 lidí a transplantaci plic jich potřebovalo 59. Střediskové statistiky uvádí, že je na čekací listině vždy okolo stovky lidí, kteří jsou v ní zařazeni delší dobu než jeden rok a stále čekají.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak dlouho jsou Češi zdraví? Výzkum ukázal, kolik času prostonáme

22.01.2018 17:44 Praha - Češi a Češky prožijí zhruba čtyři pětiny svého života ve zdraví. Obtíže provázejí pak…

Benefity od zdravotních pojišťoven? Zájem je velký, loni přišly na miliardu

20.01.2018 13:23 Praha - Zdravotní pojišťovny loni klientům vyplatily na příspěvcích na prevenci asi miliardu korun.…

Medikům chybí živí pacienti, na výuku chodí i do nefakultních nemocnic

16.01.2018 13:06 Praha - Zástupci 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy dnes upozornili na velký problém. Studenti…

Zdravotní systém? Spokojena je polovina Čechů, polepšily si pojišťovny

15.01.2018 16:21 Praha - V prosinci 2017 byl do pravidelné ankety Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zařazen…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama