Novela zavařila budoucím lékařům, ministerstvo chce problém vyřešit překlenovacím programem

Praha - Novela vyhlášky o specializačním vzdělávání lékařů, která začala platit 1. července, způsobila budoucím doktorům nemalé potíže, ministerstvo zdravotnictví je hodlá vyřešit překlenovacím programem.

Přidejte svůj názor

lékaři

Na problém s termínem pro podání přihlášek upozornila Společnost všeobecného lékařství. Novela budoucím lékařům nařizovala, aby byli přihlášení do studijního oboru už 30. června. Bez přihlášky nedosáhnou na pracovní místo, kde mají vykonávat povinnou tříletou praktickou přípravu.

První část vzdělání mají všichni lékaři společnou, poté si vybírají specializaci. Ministerstvo u oborů, jejichž praxe není možné absolvovat v nemocnicích, dotuje studentům takzvaná rezidenční místa v ambulancích odborníků. Týká se to praktického lékařství, ale také například budoucích pediatrů, gynekologů nebo psychiatrů.

"Legislativou předepsané termíny nedaly zhruba stovce budoucích praktických lékařů, a také některým dalším školencům z jiných oborů, kterých se dotační program týká, dostatečnou možnost včas zareagovat a přihlásit se o dotaci," uvedla mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.

Podmínkou pro přijetí zájemce o takzvané rezidenční místo je totiž podle novely zákona to, aby byl přihlášený do specializačního studijního oboru na vysoké škole do konce června. Někteří ale promovali až v červenci a v době uzavření přihlášek ještě neznali číslo svého diplomu, které je k přihlášce nutné. Ministerstvo jim přihlašování prodlouží, podmínky zveřejní v září.

"Většina lékařů standardně nastupuje na rezidenční místa 1. září, tak to nemusí situaci zcela řešit," řekl předseda Společnosti všeobecného lékařství Svatopluk Býma. Podle něj navíc není jasné, jestli budou platit stávající výběrová řízení nebo bude muset být další. Podle něj je třeba, aby metodika k překlenovacímu programu byla hotová už na konci srpna.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komory lékařů už kritizují nového ministra. Jeho sliby jsou prý hodně na…

14.12.2017 10:29 Praha - Lékaři mají povinně evidovat všechny vydané recepty na léky od 1. ledna 2018, systém ale…

Co čeká zdravotnictví? Kandidát na ministra Vojtěch prozradil plány

10.12.2017 17:28 Aktualizováno Praha - Na zámku v Lánech se dnes s prezidentem Milošem Zemanem sešel adept na ministra…

Placené zdravotnictví? Část uchazečů o Hrad je pro spoluúčast pacientů

09.12.2017 09:17 Praha - Spoluúčast pacientů či zavedení standardů ve zdravotnictví je pro Čechy citlivé téma. Část…

Senát podpořil vyřazení čínského léčitelství ze zdravotních oborů

07.12.2017 17:02 Praha - Senát podpořil vyřazení terapeuta a specialisty čínské medicíny ze seznamu odborných…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama