Ludvík žádal dalších 3,7 miliard na zdravotnictví, po jednání s Pilným slevil

Praha - Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) chtěl navýšit rozpočet zdravotnictví na příští rok o 3,708 miliardy korun proti prvnímu návrhu. Peníze by měly jít do nemocnic, které jsou přímo řízeny resortem, na strategické investice a na dotační programy. Po jednání s ministrem financí Ivanem Pilným se ale musí smířit jen s dvěma miliardami.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Miloslav Ludvík v Poslanecké sněmovně

"Samozřejmě jsme to museli předjednat. Protože já nemám ve zvyku dát dvojnásobné cifry a čekat polovinu. My to máme všechno zdokladované," řekl Ludvík při příchodu na ministerstvo financí.

Po jednání je vše jinak. Podle Ludvíka je částka dvě miliardy "ořezaná na kost". Jednání s Pilným si ale chválil, bylo podle něj velmi racionální. "Šli jsme kapitolu po kapitole, položku po položce. Ale samozřejmě, že finance bojují. Finální rozhodnutí bude určitě na vládě," řekl novinářům po schůzce.

"Ten kompromis vnímám v tom, že ministerstvo zdravotnictví velmi rozumně, stejně jako ostatní ministerstva, snížilo požadavky, které šly nad rámec toho, co dostalo. Přání pana ministra Ludvíka je v tomto okamžiku v oblasti dvou miliard. Tyto dvě miliardy jsem mu nemohl potvrdit, protože ve státním rozpočtu prostě nejsou," řekl Pilný. Ministr Ludvík nyní musí definovat priority ve svém rezortu, následný návrh rozpočtu předá Pilný vládě. Ta bude muset rozhodnou o prioritách státu, protože na všechno peníze nebudou, aby se zvládnul schválit plánovaný 50miliardový schodek.

Ministerstvo z rozpočtu platí provoz státních institucí jako jsou Státní zdravotní ústav, Státní ústav pro kontrolu léčiv nebo krajské hygienické stanice, celkem jich je včetně přímo zřizovaných nemocnic a dalších zdravotnických zařízení 73. Další peníze, asi 277 miliard korun, rozděluje prostřednictvím úhradové vyhlášky zdravotním pojišťovnám. Asi 69 miliard z nich platí stát za děti, seniory a další státní pojištěnce.

Na opravy ministerstvem spravovaných nemocnic mělo být příští rok vyčleněno přes 10 miliard korun. Část chce čerpat z evropských fondů. Už teď je podle Ludvíka zřejmé, že na některé se nedostane. "Nechci do kapitoly nic, co by se příští rok neutratilo, protože to není ještě ani vysoutěženo," vysvětlil ministr.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z kauzy uplácení se někteří stíhaní lékaři mohou vyplatit

19.08.2017 20:50 Praha - V kauze údajného uplácení lékařů ze strany distributorů léků policie obvinila zhruba 200…

Letecká záchranka jako státní podnik? Většina stran kroutí hlavou

19.08.2017 11:04 Praha - Podle vlády by letečtí záchranáři spadali pod firmu Czech Aviation Trade Centre (CATC)…

Lékárníci kritizují přeřazení dvou léků mezi vydávané na předpis

18.08.2017 13:33 Praha - Česká lékárnická komora (ČLK) kritizuje přeřazení dvou léků s dextrometorfanem ve formě…

Nemocnice Na Homolce provedla 400. robotickou operaci cév

16.08.2017 14:58 Aktualizováno Praha - Nemocnice Na Homolce je podle počtu robotických operací cév jedničkou, nikde jinde v ČR se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama