Nová metoda by měla být revolucí v léčbě diabetu, říká lékař z IKEMu

ROZHOVOR - Diabetes druhého typu je nejobvyklejším druhem diabetu na světě. Pacienti, kteří touto nemocí trpí, mají často zvýšené množství inzulinu v krvi, jejich tělo je však často vůči inzulinu odolné. Novou metodu léčby diabetu, kterou bude IKEM zkoušet,, představil v rozhovoru se serverem EuroZprávy.cz vedoucí projektu Marek Beneš.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Beneš, Marek (lékař IKEMu)

Diabetes druhého typu postihuje velké množství lidí. Podle Diabetické asociace České republiky bylo v roce 2015 na našem území 786 586 diabetiků a jejich počet neklesá. S nemocí přichází nutnost složité každodenní léčby - měření hladiny cukru v krvi, píchání inzulinových injekcí a přísná dieta. Nová metoda, kterou testuje nemocnice IKEM by toto všechno měla změnit. O léčbě s námi mluvil lékař a vedoucí projektu Marek Beneš.

Jak vás tato neotřelá metoda vůbec napadla?

Prvotní nápad vzešel z pozorování pacientů po chirurgických výkonech, kdy se obcházel dvanáctník. Zjistilo se, že tyto metody mají nečekaně velmi výrazný pozitivní vliv na diabetes II. typu. 

Jakou roli hraje dvanáctník v přijímání potravy?

Prokázalo se, že dvanáctník je jakýsi druhý jazyk, který testuje potravu, jež se dostane ze žaludku do tenkého střeva. Zároveň dokáže analyzovat to, z čeho se skládá daná strava. Zda se jedná o cukry, tuky nebo například bílkoviny. A když zjistí, že je v potravě mnoho cukrů, nastaví podle toho proces metabolismu. Podle aktivity je buď využije jako energii nebo uloží jako tuk. Když ale oslepíme buňky, které analyzují obsah potravy, oslepíme tím i dvanáctník a on nebude vědět, co jím zrovna prochází.

Jaká hrozí pacientům rizika?

Jedná se o zcela bezpečnou metodu léčby, která nevyžaduje chirurgický zásah. Žádné konkrétní riziko by nemělo pacientovi hrozit. Nová metoda oslepení buněk dvanáctníku je velmi elegantní řešením nemoci a organismus pacienta zatěžuje zcela minimálně.

Pomůže vaše léčba všem pacientům nebo jen některým?

Nyní se stále nacházíme v prvotní fázi pilotního projektu, a proto nelze dělat dopředu závěry. Nicméně předpokládáme, že léčba pomůže všem pacientům, kteří tuto léčbu podstoupí.

Je šance na vyléčení stoprocentní?

V medicíně sice není nikdy nic stoprocentní, výsledky této léčby by však měly být okamžité. Podle pilotních studií se díky této nové léčbě daří cukrovku kompenzovat do několika týdnů a jako vedlejší efekt je zde také snížení hmotnosti. Léčba by také měla pomoci s problémy, které diabetes provází, jako je vysoký krevní tlak, ateroskleróza a podobně.

Kdo hradí testování metody?

Pilotní fázi projektu financuje izraelská strana, která laser DiaGone vyvinula a oslovila naše odborníky na základě našich vynikajících výsledků a zkušeností z předchozích let. Jestli se nám z této stále experimentální léčby podaří vytvořit rutinní metodu, znamenalo by to nejen šetrnější přístup pro velké množství nemocných, ale i výrazné snížení nákladů na léčbu diabetiků. Jeden zákrok by nahradil neustálou potřebu léků a léčebných pomůcek.

Bude léčbu platit pojišťovna? A kdyby ne, budou si ji moci pacienti dovolit.

Pokud bude léčba úspěšná, počítáme s tím, že by zákrok mohla do budoucnosti hradit pojišťovna. Jestli se to však nestane, předpokládáme, že by to nemělo být pro pacienty z finančního hlediska náročné.

Budou mít pacienti po zákroku nějaká omezení ve stravě či aktivitě?

Výkon by měl trvat pouhých 15 minut, bez plné anestézie a dlouhého pobytu v nemocnici. Normálně jíst budou moci pacienti hned druhý den po zákroku a nebudou mít ani žádné omezení ve stravování.

Proč chcete léčbu testovat jen na pacientech s nadváhou?

Léčba diabetu II. typu je velmi komplexní a diabetem II. typu trpí převážně pacienti s nadváhou. Ve většině případů jdou obezita a cukrovka společně ruku v ruce. Potřebujeme proto ověřit, jak je metoda účinná a efektivní právě i na obezitu u pacientů.

Nezkreslí takto omezený testovací vzorek vaše výsledky?

Toto kritérium by rozhodně nemělo zkreslit výsledky úspěšnosti léčby.

Pokud projekt vyjde, bude zákrok možný i pro ostatní pacienty, kteří nadváhou netrpí?

Ano, určitě bude výkon možný i pro ostatní pacienty, kteří netrpí nadváhou. Nicméně je takových pacientů bohužel minimum. Pacienti musí splňovat přísná kritéria. Jejich antidiabetická léčba by neměla obsahovat inkretinovou léčbu gliptiny ani GLP-1 agonisty. Dále by neměli být léčeni žádnou injekční léčbou, ani inzulínem a jinými injekcemi. Neměli by mít léky zvyšující vylučování glukózy močí – tzv. glifloziny a v neposlední řadě je další podmínkou právě určitý stupeň nadváhy či obezity. U mužů by měl být obvod pasu minimálně 104 cm, u žen pak 94 cm. Mělo by se zkrátka jednat o špatně kompenzované diabetiky, tedy takové, kteří mají glykovaný hemoglobin vyšší než 58 mmol/mol.

Kdy se metoda dostane mezi všechny pacienty?

V tuto chvíli nedokážeme odhadnout, kdy se léčba dostane ke všem pacientům trpícím diabetem druhého typu. V rámci první fáze pilotního projektu počítáme se zapojením maximálně 150 pacientů, kteří splňují přísná kritéria. Od konce května však Institut klinické a experimentální medicíny obdržel více než 600 přihlášek do projektu, a proto jsme již museli příjem žádostí ukončit. Do půl roku však bude zahájena druhá etapa příjmu přihlášek.

Vzhledem k tomu, že se jedná o endoskopický zákrok, budou ho moci provádět běžné nemocnice? Nebo bude nutné dorazit ke specialistům?

Tento výkon budou moci provádět pouze specializovaná centra s určitým vybavením. Počítáme, že v České republice by mohlo být maximálně 5 takových center.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Alergií u dětí v posledních letech ubývá

21.04.2018 14:55 Praha - Alergií u dětí v posledních deseti letech mírně ubývá, podle průzkumu je má asi 29 procent…

Ministerstvo zdravotnictví chce zmírnit kontroverzní pamlskovou vyhlášku

19.04.2018 18:36 Praha - Ministerstvo zdravotnictví připravilo návrh na zmírnění takzvané pamlskové vyhlášky, která…

Proočkovanost dospělých je v Česku bídná. Mohou nakazit děti, varují lékaři

19.04.2018 12:25 Praha - Dospělí se v Česku nechávají očkovat stále málo, přitom po padesátce i dříve již klesá…

Penta chce ztrojnásobit počet svých nemocnic na 100, v ČR má zájem o tři

18.04.2018 13:41 Praha - Investiční skupina Penta Investments chce v horizontu pěti až sedmi let zvýšit počet…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama