Čínská klinika vyroste v Hradci až v roce 2019. Už teď budí vášně

Hradec Králové – Projekt výstavby Kliniky čínské medicíny v areálu hradecké fakultní nemocnice by měl být hotov v polovině roku 2019. Původně mělo centrum stát o rok dříve. Centrum, které vzbuzuje v odborné sféře značné diskuze financuje čínská společnost CEFC Group, která je v současnosti majoritním vlastníkem fotbalové Slavie nebo investuje do televizní skupiny Barrandov. Česká lékařská komora je vůči projektu skeptická.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

zdraví

Stavba kliniky čínské medicíny v areálu Fakultní nemocnice Hradec Králové by měla být zahájena zhruba v polovině letošního roku. Původně se mělo začít už loni s tím, že stavba bude v průběhu roku 2018 dokončena. Zahájení stavby bylo odsunuto mimo jiné z důvodu, že čínská společnost CEFC Group si podmínila poskytnutí investice zhruba 270 milionů korun na stavbu tím, že nemocnice vstoupí do Nadačního fondu tradiční čínské medicíny a o tom měla rozhodnout vláda. Ta vstup královéhradecké nemocnice do fondu nakonec schválila. CEFC Group je významným investorem televizní skupiny Barrandov a vlastní například fotbalový klub Slavia Praha.

V rámci FN Hradec Králové již dva roky funguje ambulance tradiční čínské medicíny, o jejíž služby je údajně velký zájem. Péče je v tomto česko-čínském centru tradiční čínské medicíny placená. Pacient si tak například za jednorázovou akupunkturu zaplatí 540 korun, za vstupní vyšetření metodami tradiční čínské medicíny bez akupunktury až 1 820 korun. V ordinaci je neustále přítomen tlumočník, který pacientovi překládá stanoviska čínského lékaře.

Vůči vzniku tohoto centra a jeho zaštítění jeho fungování ze strany státu, potažmo ministerstva zdravotnictví protestuje Česká lékařská komora. Podle mluvčího ČLK Michala Sojky není problém samotná existence kliniky, ale právě fakt, že klinika stojí v areálu univerzitní nemocnice, podporu od ministerstva zdravotnictví také nechápe.

„Ministerstvo by mělo podporovat to, co je ověřené a důvěryhodné,“ což „tradiční čínská medicína“ není, je to pouze druh léčitelství, prozradil pro EuroZprávy.cz. Dodal, že problematický je také fakt, že „čínští lékaři“ v podstatě nejsou  českými lékaři, nejsou členy České lékařské komory. To považuje ČLK za nelegální praktiku, každý lékař, který vykonává lékařské povolání na území Česka, musí být členem Komory. Sojka chápe i zvýšený zájem případných pacientů o metody čínské medicíny, odmítá však, aby tento typ léčitelství byl podporován a financován ze strany státu.

Tradiční čínskou medicínu považuje Komora za nesmysl a podvod na lidi. Naposledy se Komora vyjádřila v otevřeném dopise poslancům k návrhu MUDr. Vyzuly, který se zasazoval o rozšíření zákona o vzdělávání zdravotníků. Chtěl, aby zákon uznal obor „terapeut a specialista čínského léčitelství“.

„Vědecká rada České lékařské považuje tzv. Tradiční čínskou medicínu za pouhé léčitelství. Tento návrh je nebezpečným průlomem, neboť legislativně přiznává čínskému léčitelství statut medicínského oboru, a tím zvýhodňuje čínské léčitelství oproti jiným léčitelským metodám,“ stojí v dopise. Komora nepovažuje léčitelství za zdravotnické povolání.

České ministerstvo zdravotnictví je naopak vůči čínským vlivům v medicíně otevřené. „Tradiční čínská medicína nikdy naši západní medicínu nenahradí, ale může být vhodným doplňkem a určitou alternativou. Nevidím důvod, proč nenabídnout pacientům doplňkovou léčbu, která jim může ulevit nebo pomoci,“ prohlásil ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík na semináři k možné synergii západní a tradiční čínské medicíny letos v únoru.

Dodal, že „Aplikovány budou pouze ty medicínské metody, které jsou založené na důkazech. Celý systém musí mít jasný řád a být kontrolovatelný.“ Projekt čínské kliniky podporoval už ministr zdravotnictví za Rusnokovy vlády Martin Holcát a pozdější ministr za ČSSD Svatopluk Němeček.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Směrnice EU děsí české lékárny: Budou muset ověřovat každou krabičku léku

22.02.2018 13:38 Praha - Od února 2019 budou muset lékárny ověřovat každou krabičku léku podle kódu od výrobce.…

Japonská firma testuje přípravek, který za jediný den zničí virus chřipky

21.02.2018 19:26 Tokio/Praha -  V Japonsku vyvinuli přípravek, který podle dosavadního testování dokáže zlikvidovat…

Převozy obézních pacientů? Je jich stále víc, nastal problém s financováním

21.02.2018 10:22 Praha - Středočeský kraj řeší převozy velmi obézních pacientů. Podle hejtmanství je u takových…

Obžalovaný Nečesaný prý na dodávky materiálu neměl vliv

20.02.2018 18:06 Liberec - Na využití zdravotnického materiálu při operacích neměl obžalovaný bývalý ředitel Krajské…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama