Úspěch českých vědců: Vyvinuli spolehlivý test na virus Zika

Ostrava - Vědci z národní referenční laboratoře v Ostravě slaví obrovský úspěch. Podařilo se jim totiž vyvinout spolehlivý test na nebezpečný virus Zika. Vzorky nakažené krve ze Španělska získali přitom teprve v únoru.

Přidejte svůj názor

Komár

Tým vědců z Ostravy na novém testu intenzivně pracoval několik týdnů. Virus Zika, který se stal strašákem hlavně pro těhotné ženy, se zjišťoval z komerčních německých testů, ty ale nebyly úplně přesné.

Proto vědci z národní referenční laboratoře v Ostravě na začátku února začali pracovat na novém a mnohem přesnější testu, který má právě zákeřný virus bezpečně odhalit z krve. A teď zveřejnili pozitivní výsledky, vyvinuli spolehlivý test.

Virus Zika přenáší hlavně komáři. Převážně v oblasti Latinské Ameriky už napadl tisíce těhotných žen, pro něž je nemoc nejnebezpečnější. Způsobuje deformaci plodu, děti se rodí s takzvanou mikrocefali, což je nedovyvinutí mozku.

Pro většinu dospělých není Zika nebezpečná, nemoc svým průběhem připomíná chřipku. Horečku doprovází bolesti kloubů a hlavy a trvá zhruba 2 až 7 dní. Virus se objevuje v krvi i spermatu, takže může být přenášen i pohlavním stykem.

Témata: virus Zika | Ostrava | komáři
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U Jílkové to vřelo: 90 tisíc za zubní protézu? Kde to mám vzít? Pojišťovny…

16.03.2018 21:57 Aktualizováno Praha - Ve čtvrtek se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové řešil problém nedostatku zubních lékařů.…

Epidemie chřipky v Česku pozvolna ustupuje

16.03.2018 15:16 Praha - Epidemie chřipky v Česku podle hygieniků pozvolna ustupuje. Nemocných za týden ubylo o 12…

Vláda odmítla návrh na zmírnění protikuřáckého zákona

14.03.2018 10:55 Aktualizováno Praha - Babišův kabinet v demisi dnes odmítl poslanecký návrh na zmírnění protikuřáckého zákona.…

Do babyboxu v Hloubětíně někdo odložil holčičku

09.03.2018 22:56 Praha - Do babyboxu v pražském Hloubětíně dnes večer někdo odložil holčičku. Je stará několik dní a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama